Také první městská část se chystá počet podniků, kde se holduje hazardu, výrazně omezit. Že by však kasina a herny zmizely z území hlavního města nadobro, o tom nemůže být ani řeč.

Navzdory tomu, že novela loterijního zákona umožňuje tento nešvar z ulic Prahy vymýtit, další městské části se k tomu prozatím nechystají. I když shodně tvrdí, že této problematice se věnují a počet výherních loterijních terminálů (VLT) na svých územích regulují. „Radnice Prahy 13 průběžně počet herních míst omezuje. V žádném případě se nepovolují nové herny ani se nevyhovuje žádostem o znovuobnovení zrušených heren," sdělil Deníku její mluvčí, Samuel Truschka.

Obyvatelé Jihozápadního Města mohou v současnosti svou hráčskou vášeň ukojit v 16 hernách a kasinech.

To Praha 7 již minulý rok snížila počet těchto míst o 25. V současnosti zde funguje 50 provozoven s výherními hracími přístroji.
Také jedenáctá městská část loni zrušila přibližně třetinu heren na svém území a podle slov tiskové mluvčí Andrey Wolfové se snaží provozovny eliminovat, jak jen to kompetence radnice dovolují.

Omezit počet VLT se chystají i „desítka, čtyřka nebo pětka". Zatím ale není jasné, jakým způsobem. To nejprve musejí projednat zastupitelé příslušných částí.

Palmovka

S provozem heren nemají podle svých vyjádření oslovené městské části výraznější problémy. Až na Prahu 8. „Mekkou" pouliční kriminality je Palmovka, kde je koncentrace barů s výherními automaty obzvláště vysoká. Radnice má problém především se zařízením v Heydukově ulici.

Zastupitelé proto schválili vyřazení této provozovny z přílohy vyhlášky, která povoluje provoz loterie. „V okolí této provozovny dochází k častému narušování veřejného pořádku, vandalizmu, výtržnictví, majetkové trestné činnosti a distribuci drog. Během nejbližšího období hodláme navrhnout k vyřazení většinu provozoven v této lokalitě. Jediné, co nás trápí, je nesmyslně dlouhá zákonná lhůta pro vyřazení," vyjádřil se místostarosta Michal Švarc.

Zároveň vedení osmé městské části apeluje na magistrát, aby změnil zákon o loteriích a jiných podobných hrách. Změna by měla spočívat v navrácení ustanovení o zákazu provozování hazardu v okruhu do sta metrů od vybraných budov, jako jsou školy nebo školská zařízení.

Problémy i zisk

„Podle nového zákona je sice možné zrušit provoz herny i bez tohoto ustanovení, v praxi to ale obnáší zdlouhavá odvolání a soudní jednání s provozovateli heren. Jednoduše se dá říci, že bezproblémové zrušení je možné pouze u heren, které jsou prokazatelně problematické," uvádí Švarc a dodává. „Pokud bude novela přijata, tak budeme moci ukončit činnost všech navržených heren již v příštím roce."

Důvod, proč radnice nechtějí přistoupit k úplné likvidaci hazardu, je jednoduchý. Vydělává jim totiž nemalé peníze. Jedná se řádově o miliony. Vedení Prahy 7 si tak loni přišlo na 15 400 000 korun, problematické provozovny na Palmovce, potažmo na celém území městské části, „vydělaly" Praze 8 dokonce okolo 32 milionů korun. Tyto peníze pak mohly například sloužit ke zvelebování infrastruktury obce. „V minulých letech jsme výnos z „heren" vždy investovali do údržby zeleně, dětských hřišť a sportovišť," pochlubila se za Prahu 11 Wolfová.

Jenže od letošního roku budou kvůli nové vyhlášce vysoké zisky minulostí. Navíc je místo radnic dostane magistrát, který je následně jednotlivým městským částem přerozdělí.

Celonoční zábava

Proti plošnému rušení heren hovoří i obliba těchto zařízení. Bez VLT by totiž většina barů úplně zkrachovala.

„Většinu tržeb mám z automatů. A že to není rozhodně málo. Jen asi deset procent tvoří konzumace těch, co se sem přijdou napít," svěřila se Diana, která pracuje jako barmanka ve Stodůlkách.

„Lidi, kteří k nám chodí hrát, znám, protože to jsou stále stejné tváře. Alkohol moc nepijí, ale vydrží u automatů sedět několik hodin v kuse, klidně i celou noc," popisuje své pracovní zkušenosti Lukáš, který obsluhuje v herně na Jižním Městě. „Podle mě jsou ti lidé nemocní. Absolutně je pohltily ty blikající mašiny. Nedokážou si představit, že by jim je někdo vzal. To by nepřežili," dodává mladý muž.

Zákaz by nevadil

Podle bleskového průzkumu Deníku s regulací hazardu lidé souhlasí a žádnému z deseti oslovených by úplný zákaz nevadil. Problém podle nich spočívá spíše v tom, že jsou herny na každém kroky.

„Na Jižním Městě je herna prakticky v každém podniku, kromě restaurací v každé putyce. Často jsou ty podniky živi jen z forbesů. Nevím, jak by ten zákaz chtěli uvést v platnost tak, aby nedošlo k hromadnému zavírání hospod. Ale ve výsledku by mi úplný zákaz nevadil. Přitahuje to do hospod spíš horší klientelu," shrnuje Jan Novotný.