Prodat stavební parcely v jedné z nejdražších částí Prahy za cenu pozemků obvyklou v pohraničí? Takový byl ještě letos na jaře záměr České televize.

Kupcem měla být firma Fospo údajně napojená na stavební firmu zabývající se bytovou výstavbou. Plán dosud nevyšel. Podle radní České televize Dany Makrlíkové ­ ­ Eklové ale veřejnoprávní instituce, či spíše někteří její vedoucí představitelé zájem o pochybný prodej neztratili.

Střet zájmů?

Zatím neuskutečněná transakce se týkala osmi tisíc metrů čtverečních pozemků na Kavčích horách s luxusním výhledem na metropoli.

Makrlíková ­ Eklová uvádí, že jejich původně schválená cena činila neuvěřitelné čtyři miliony sedm set tisíc korun, což je zhruba šest set korun za metr čtvereční. Jeden pozemek byl podle ní nabízen dokonce po sto padesáti korunách za metr čtvereční. Nezávislý expert v oblasti realit Jiří Černý přitom Deníku potvrdil, že v Praze 4 se pozemky prodávají i za pětkrát vyšší cenu. „A to nemluvím o dané lokalitě. Tam bych odhadoval ještě větší rozdíl. Je ovšem otázka, jak daný pozemek vypadá,“ řekl Černý. „Vidím v tom střet zájmů,“ podotkl nejmenovaný zdroj Deníku blízký vedení České televize. Makrlíková dokládá, že firma Fospo je personálně propojena se stavební společností, jež stavěla byty na Zahradním Městě. Jeden z nich si pořídil i generální ředitel televize Jiří Janeček. Šéf televize podobné spekulace opakovaně odmítl. „Jsou to pouhé nesmyslné konstrukce,“ sdělil důrazně Janeček po středečním jednání televizní rady.

Prodeji osmi tisíc metrů čtverečních pozemků za necelých pět milionů korun byl na spadnutí loni v září, kdy ho schválila Rada České televize. Rozhodnutí bylo revokováno až na protest Makrlíkové. Hned zpočátku se jí nezdála cena.

Cenu odhadl znamec

Mluvčí televize Ladislav Šticha ale ujistil, že vycházela z odhadu znalce. Nízká byla prý proto, že se jedná o poměrně úzké plochy kolem sportoviště, které jsou samostatně zcela nepoužitelné. To potvrzuje i předseda Rady ČT Jiří Baumruk. Označuje za absurdní představu, že by se na úzkém pásu mělo stavět. Ostatně to neumožňuje ani stávající územní plán.

To by se ovšem mohlo změnit už v roce 2012, kdy vejde v platnost nový územní plán. V něm hřiště, které již dávno vlastní potenciální kupec, ani plocha kolem něj, o kterou má zájem, není vedena jako sportoviště.

Baumruk se ale nechal slyšet, že pokud se něco mělo stavět, bylo to jen sportovní zázemí. Vyvrací i podezření Makrlíkové ze střetu zájmů. Spojitost mezi zájemcem o pozemky a stavební firmou, která postavila byt generálního ředitele Janečka, je podle něj nesmyslný. Makrlíková ale na podezřelém propojení trvá. Firmu Fospo skutečně pojí osoba jednatele Jaroslava Adama se společností Ama, která se údajně měla podílet na výstavbě bytů v Hyacintové ulici na Zahradním Městě, kde bydlí i ředitel ČT Janeček.

Stavební činnost podle obchodního rejstříku nevyvíjí ani jedna z firem. Obě se oficiálně zabývají koupí zboží za účelem dalšího prodeje.