Sobotka v soboji o pozici předsedy nemá protikandidáta a za měsíc pojede do Brna s podporou všech organizací s výjimkou jihočeské, která na šéfa nenavrhla nikoho.

„Na sjezdu chci vyhrát. Volby jsou tajné, jak předseda, tak místopředsedové každé dva roky musí projít tou sjezdovou zkouškou. Určitě bych rád odešel ze sjezdu se silným mandátem," řekl ve čtvrtek novinářům Sobotka.

Počet nominací rozhodne o novém vedení 

Deset nominací na pokračování v pozici statutárního místopředsedy má ministr vnitra Milan Chovanec, jehož setrvání prosazuje i Sobotka. Kritik současného vedení poslanec Jeroným Tejc získal tři.

„Od počátku jsem říkal, že nechci svádět závod o počet nominací. Počet nominací nakonec nerozhodne o novém vedení," napsal Tejc s tím, že si každé nominace váží. Sobotka dříve řekl, že delegáti se od něj dozvědí, jak by si vedení ČSSD představoval. Přeje si názorově soudržný tým schopný vyhrát volby.

Přečtěte si: Sobotka: Boj o lánský puč ještě není dobojován

Sobotkova podpora na sjezdu nebude tak pasivní

Nominace krajů automaticky neznamenají podporu delegátů sjezdu. Politolog Jan Outlý z královéhradecké univerzity řekl, že zvolení Sobotky zřejmě proběhne bez problémů, ale nepůjde o drtivé vítězství. „Spíš nejsou lidé. V ČSSD je absence silných osobností, které by mohly více nebo efektivněji čelit Andreji Babišovi (ANO)," uvedl. Sjezd podle Outlého nebude "selanka". „Určitě budou zaznívat kritické hlasy. Ale to, že (Sobotka) projde, je asi zřejmé," dodal.

Že Sobotkova podpora na sjezdu nebude tak masivní jako ta na krajských konferencích, řekl minulý týden České televizi i prezident Miloš Zeman. Za důkaz považuje to, že v Jihočeském kraji se volilo tajně a premiér nezískal dost hlasů. Zeman navíc ohlásil, že při startu březnového sjedu strany oznámí, zda bude znovu kandidovat na prezidenta.

V sobotu bude poslední velká revize 

Dlouhodobý program ČSSD by se měl podle místopředsedy a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka soustředit na daňový systém, který zabrání růstu nerovnosti, nebo na bezpečnost. Má reagovat na současné trendy a vyplynou z něj krátkodobé cíle, s nimiž půjde ČSSD do podzimních sněmovních voleb.

„V sobotu to bude poslední velká revize a šance se k programu vyjádřit předtím, než bude předložen na sjezd," uvedl Sobotka. Tejc očekává, že ústřední výbor se uskuteční v pracovní atmosféře a hlavní debata o směřování ČSSD se odehrála na krajských konferencích a vyvrcholí na sjezdu.

Čtěte také: Volby v lednu by vyhrálo ANO, náskok před ČSSD nezměnilo