"Nikdy, ani před rokem 1989, jsme na tom nebyli tak špatně. Ukázalo se, že sem nepřišla žádná morová rána, ale naši nejvyšší představitelé ani tak nedokážou přijmout nějakou krizovou variantu. Řada lidí má dojem, že krize skončila ukončením nouzového stavu. Bohužel, my jsme hned na začátku říkali, že naši činnost nedokážeme ze dne na den obnovit," uvedl předseda Asociace průvodců ČR Stanislav Voleman.

V Praze je podle něj 600 plně profesionálních průvodců, kteří dohromady hovoří 35 jazyky. Podle údajů agentury CzechTourism v hlavním městě klesl ve druhém čtvrtletí počet zahraničních návštěvníků meziročně o 97,5 procenta, z 1 849 503 na 45 730 lidí.

Program V Praze jako doma podle Volemana průvodcům očekávanou pomoc nepřinesl. "Slibovali zhruba milion turistů, podle našich údajů jich v červenci a srpnu do Prahy dorazilo 135 tisíc. Většina z nich navštívila zoo, Petřín nebo Pražský hrad. Pro nás to znamenalo pouze desítky pracovních příležitostí," doplnil Voleman.

Zhruba 250 ze 600 průvodců si podle něj už muselo najít novou práci, většinou jde o učitele cizích jazyků. "Jenže například odborníci na dánštinu, turečtinu, ruštinu, korejštinu nebo čínštinu si najdou práci ve škole těžko. Rovněž je potřeba si uvědomit, že většinu průvodců tvoří ženy, často ve věku nad 50 let. A pro ty není lehké jet třeba trhat jablka do Přimdy u Rozvadova," řekl Voleman.

Asociace průvodců spolu se Sdružením průvodců proto podle něj žádají vládu a Sněmovnu, aby učinily kroky pro řešení současné zoufalé situace. "Zatím aspoň s odkladem splátek záloh na sociální a zdravotní pojištění. Za současných podmínek nejsme schopni bez pomoci města, kraje či státu zachovat naši činnost do začátku příští turistické sezony," dodal Voleman. Například Slovensko podle něj odstupňovalo výši finanční podpory v závislosti na míře poklesu tržeb.