Informaci potvrdilo několik magistrátních zastupitelů, na twitteru ji uvedl i předseda místního sdružení ODS v Jesenici u Prahy Jan Klusáček. Podle informací ČTK měla Janderová těžký oboustranný zápal plic, který byl způsoben covidem-19. Kvůli hospitalizaci se mimo jiné nezúčastnila čtvrtečního jednání zastupitelů. Kromě magistrátu působila rovněž na radnici Prahy 1.

O velké ztrátě se vyjádřil třeba předseda klubu TOP 09 Jiří Pospíšil. „Smrt Jaroslavy Janderové mě mimořádně zasáhla. Jejích názorů a postojů jsem si nesmírně vážil. Vždy patřila k politikům, kteří varovali před nebezpečím a hrůzami komunismu, a nezdráhala se o nich mluvit ani v dnešní době. Doktorka Janderová nám tu bude velmi chybět! Čest její památce," napsal na svůj twitterový účet.

Soustrast vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib: „Dostala se ke mně zpráva, že zemřela předsedkyně kontrolního výboru a dlouholetá zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Je mi to moc líto, upřímnou soustrast rodině i kolegům."

„Byl jsem dnes zaskočen velmi smutnou zprávou o úmrtí Jaroslavy Janderové, pražské patriotky, ženy s velkým kulturním a společenským rozhledem. Je mi to moc líto, myslím na pozůstalé, bude nám všem chybět," napsal předseda ODS Petr Fiala.

Janderová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde složila rigorózní zkoušku a absolvovala postgraduální studium. Od roku 1994 působila také jako advokátka se specializací na autorské, obchodní a občanské právo. Věnovala se podnikání, kdy provozovala jazzový a bluesový klub. Angažovala se rovněž v občanském sdružení Publicum commodum a pořádala akce připomínající zločiny komunismu.