Podle Hamáčkova ministerstva se totiž nově zasedání místních zastupitelstev nemohou konat v době mezi 21:00 a 5:00 následujícího dne. „Tento další a zcela chaotický pokyn vlády jde nečekaně proti zaběhnuté praxi, kdy jednání městských zastupitelstev začínají odpoledne (zastupitelé svou funkci vykonávají po návratu ze zaměstnání) a prakticky nikdy za uplynulé dva roky neskončilo dříve než pozdě v noci,“ komentoval nečekanou novinku žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Městská část přitom měla 14 dní dopředu ohlášen začátek schůze v hotelu Olšanka na odpoledne, na programu bylo například ožehavé téma budoucnosti areálu bývalého nákladového nádraží, privatizace obecních bytů či schvalování rozpočtu. Doba „naprostého vládního chaosu“ nicméně udělala z politických soupeřů spojence. Starosta Ptáček se domluvil se svým předchůdcem a šéfem nejsilnějšího opozičního klubu Alexandrem Bellu (ODS) a společně přepracovali program, aby zastupitelé všechno stihli v požadovaném čase.

„Chaos, který předvádí vláda, je vážně neuvěřitelný. V neděli lidé neví, co bude v pondělí ráno. A jako samospráva nevíme ještě v den jednání, jak můžeme odpoledne jednat. Věřím, že březnové zastupitelstvo se už odehraje normálně, bez dalších komplikací a různých změn opatření,“ uvedl Bellu.

Aby Praha 3 byla lépe řízena než stát

Oba politici si po jednání vzájemně poděkovali. „Jde nám o to, aby v této komplikované době alespoň Praha 3 byla řízena lépe než stát,“ vysvětlil Ptáček. Aktuální pokyn z Hamáčkova resortu působí úsměvně i vzhledem k tomu, že například ještě minulý týden skončili zastupitelé centrální městské části jednání až v noci.

Žižkovská radnice během koronavirové krize už se jednou vládním nařízením vzepřela – a to, když lidé loni v listopadu v mrazu čekali ve frontě před úřadem. Městská část proto rozšířila provozní dobu navzdory krizovým opatřením proti covidu. Nyní dokonce Babišův kabinet dokonce omezení úředních hodin úplně zrušil poté, co mu pomohli po nesouhlasu poslanců prodloužit nouzový stav hejtmani.

Vládní poslanec Patrik Nacher (ANO) na sociálních sítích uvedl, že klub pražských zastupitelů za ANO pod vedením Radomíra Nepila ve snaze zabránit „promořování“ koronavirem navrhl primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby se jednání uskutečnilo v polovičním počtu zastupitelů, kterých je celkem 65. „Stačí, aby byly vyřazeny dva tisky. Primátor si nabídku rozmyslí. Tak uvidíme, jak nakonec zareaguje na naše vstřícné gesto,“ napsal Nacher v úterý.

Důvodem požadavku je, aby vypadly z programu materiály, které jsou konfliktní nebo na dlouhou debatu. Nacher argumentuje, že několik pražských zastupitelů patří do rizikové skupiny ohrožené koronavirem. Ostatně letos v lednu zemřela v 70 letech na těžký zápal plic způsobený onemocněním covid-19 zastupitelka a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS).

Hřib: Preferoval bych využití moderních technologií

Hřib odpověděl Nacherovi, že ještě ráno opozice mluvila jen o jednom vyřazeném tisku: „Který je ten druhý? Vnímejte i fakt, že klubů je v zastupitelstvu pět. S vaším návrhem musí souhlasit hlavně opoziční klub ODS. Takže to opravdu není o mé libovůli.“

Problémem může být fakt, že zastupitelský sbor hlavního města je usnášeníschopný v případě přítomnosti nadpoloviční většiny minimálně 33 zastupitelů. Stejně tak je třeba při schválení tisku většina z celkového počtu zastupitelů, počet přítomných politiků kvórum neovlivní. Do jednacího sálu v budově magistrátu je kvůli koronavirové nákaze už skoro rok omezen přístup novinářů i veřejnosti.

Nakonec podle Hřiba zastupitelské kluby Pirátů, Prahy sobě, Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) se spolu s ODS, která disponuje patnácti mandáty, přistoupily na požadavek hnutí ANO a dohodly se na co nejrychlejším projednání bodů programu. 

„Ale do budoucna bych preferoval spíše využití moderních technologií. Už dnes se mohou účastnit jednání online zastupitelé z karantény, takže já si dokážu představit i plně online jednání zastupitelstva, tak jako nyní jedná každý týden online městská rada,“ uvedl Hřib.