Online reportáž

Přesto největší nemocnice v metropoli využijí nabídku 3. lékařské fakulty UK na mimořádné zapojení mediků do dobrovolné pomoci. Nejvíce z nich se zatím chystá využít Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). „Nabídly se nám čtyři stovky studentů medicíny. V pondělí jich přijde prvních devadesát a budou proškoleni. Dosavadní výpadky sester řešíme přeházením směn,“ informovala za FNKV Tereza Romanová.

Pracovník zdravotnické záchranné služby v ochranném obleku, který jezdí k odběrům vzorků pro potvrzení nákazy novým typem koronaviru.
Nakažených koronavirem je v Česku 116. Taxikář z Prahy je ve vážném stavu

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) se zatím k tak rozsáhlému angažmá dobrovolníků nechystají. „Momentální situace je dobrá, ale do budoucna očekáváme zhoršení v souvislosti s dalšími omezeními. Mediky jsme připraveni využít jen pro určité činnosti,“ konstatovala mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Kapacita je dostatečná

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkProblém s chybějícím personálem dosud nepociťují ani na Bulovce. „Pouze jedno procento sester zažádalo o volno, protože mají děti do deseti let. Za mediky budeme rádi a pomoci v budoucnu využijeme,“ sdělila mluvčí Simona Krautová.

Právě na Bulovce leží v tuto chvíli všech pět pacientů s koronavirem, kteří jsou v Praze aktuálně v nemocniční péči. V nejvážnějším stavu je na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení muž, jehož stav komplikuje další chronické onemocnění.

Na území Prahy byl nový koronavirus ke čtvrtečnímu večeru diagnostikován padesátce lidí, což byla bezmála polovina všech potvrzených případů v Česku. V případě eskalace nákazy nad vyšší počet hospitalizovaných v jeden moment by mělo začít rozvážení pacientů do více nemocnic. I největší pražské nemocnice ale mohou nabídnout maximálně stovky akutních lůžek, což je i případ Bulovky.

Roušky v době koronaviru - Ilustrační foto
V Praze je 48 případů nákazy koronavirem, šest lidí je v nemocnici

„Obecně existuje snaha držet pacienty s méně závažným průběhem doma, aby bylo místo v nemocnicích pro ty závažnější případy,“ zdůraznil mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík, který také připomněl, že za vyléčeného lze považovat pacienta se dvěma po sobě následujícími negativními testy.

„Budeme reagovat dle situace, můžeme otevřít nová oddělení, pacienti z infekční kliniky mohou být přestěhováni na jiná oddělení,“ nastínila možnosti „improvizace“ mluvčí Bulovky Simona Krautová. Třeba FNKV ale předpokládá, že v případě potřeby bude schopná nabídnout lůžka (včetně ventilovaných) jen v řádu desítek.

„Naše kapacita je dostatečná, v případě potřeby v režimu pandemického plánu jsme schopni ji postupně navyšovat na maximum,“ doplnila Marie Heřmánková z VFN. Největší pražská nemocnice v Motole disponuje zhruba dvěma tisícovkami lůžek.

Nemocnice sledují i zásoby dezinfekce

Z hlediska materiálního vybavení jsou nemocnice vybaveny dostatečně, ale také v tomto případě se připravují na to, že mohou nastat horší časy. A mírné problémy už někde pociťují.

„V tuto chvíli jsou dodávky některých druhů dezinfekcí kráceny dodavateli. Situaci řešíme, momentálně se nejedná o kritický stav. Zásoby denně hlásíme ministerstvu zdravotnictví. Zároveň si začneme připravovat dezinfekce na ruce v naší ústavní lékárně, abychom pokryli aktuální potřebu nemocnice,“ upozornila mluvčí Heřmánková s tím, že zásoby „ústenek, respirátorů i léků jsou momentálně dostatečné, je ale třeba počítat se skokovým nárůstem spotřeby v případě, kdyby se objevil větší počet vyšetřovaných a pozitivních pacientů“.

Mary Pickfordová
Zákeřný virus nezná hranic. Těchto deset slavných přežilo španělskou chřipku

Součástí krizových scénářů může být omezení plánovaných výkonů, typicky například operací, které lze odložit. K tomu by mohlo dojít přirozeným vývojem. Třeba v situaci, kdyby personál zůstal doma kvůli karanténě nebo dlouhodobému omezení školní výuky či rozšíření zákazu na mateřské školy, případně kvůli navýšení počtu osob infikovaných koronavirem v Česku nad únosnou mez.

„Omezení výkonů, které nejsou nezbytné, může být řešením případné krize. O úpravě režimu většiny pražských nemocnic by nerozhodlo město, ale de facto jako jejich zřizovatel stát,“ poznamenala pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě).

Zákaz návštěv

Zdravotnická zařízení v Praze reagují na hrozbu i zákazem návštěv a různými doporučeními. „Z důvodu šířící se nákazy platí od 9. března zákaz návštěv na všech klinikách VFN, a to včetně dětských oddělení. Opatření má pomoci zabránit přenosu viru na nemocné a staré lidi, které nákaza Covid-19 ohrožuje nejvážněji,“ informuje například na webu Všeobecná fakultní nemocnice.

Ta také apeluje na lidi s příznaky koronaviru, aby do nemocnice nechodili. „Pokud máte akutní zdravotní potíže, vysokou horečku nad 38 stupňů Celsia, kašel, jste dušní atd. a pobývali jste zároveň v posledních čtrnácti dnech v rizikových zemích postižených koronavirem, nenavštěvujte nemocnici, ale telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře nebo epidemiologa místní krajské hygienické stanice,“ vyzývá instituce na internetu.

Vláda versus koronavirus

Zaměstnanci nemocnic zatím nosí roušky jen v „rizikových sektorech“. „Personál používá ústenku tam, kde je k tomu důvod, například na infekční klinice a v lékárně roušku nosí,“ dodala mluvčí Bulovky Simona Krautová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník