Statistiky ze zahraničí potvrzují, že covid-19 má nežádoucí vedlejší účinek, který v konečném důsledku může způsobit mnohem vážnější problémy, než jsou zdravotní komplikace. Kromě OSN na toto „těžké břemeno“, jež nosí na zádech většinou ženy – byť týraní mohou být i muži, upozornila prostřednictvím papeže Františka také katolická církev.

Nebezpečné přitom je, že izolace kvůli koronaviru mohla narušit jinak harmonické vztahy a způsobit problémy v rodinách, které se zdály být bezproblémové. Kvůli omezení pohybu navíc oběť nemohla od agresora jen tak lehce odejít. Během 66 dní nouzového stavu v Česku bylo obtížné zavolat o pomoc. Krizová centra fungovala v omezeném režimu, linky pomoci nestíhaly. Jenže ani postupný návrat k normálnímu životu nemusí znamenat konec domácího násilí.

Ilustrační foto
Pandemie i obavy o staré lidi. Pražská linka důvěry čelí náporu hovorů

„Obáváme se, že následný ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti povede k dalšímu zhoršení situace. Jsem proto ráda, že hlavní město může přispět k tomu, aby se o možnostech pomoci dozvěděla co nejširší veřejnost,“ uvedla v tiskové zprávě Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Podle magistrátu téměř 168 tisíc obětí vyhledá ročně lékařskou pomoc z důvodu fyzického zranění v souvislosti s domácím násilím. Násilí zažije v České republice každá třetí žena, což je docela alarmující číslo – a to aktuální statistiky, kam by se promítly následky vládních restrikcí proti koronaviru, zatím nejsou k dispozici.

Kontaktní místo v nákupním centru

„Data z Číny a Francie ukazují třicetiprocentní nárůst incidentů domácího násilí v době nouzového stavu kvůli covid-19. U nás evidujeme dvojnásobné počty telefonátů i vyšší počet online konzultací, a to především od žen a dětí,“ prozradila Zdena Prokopová, ředitelka organizace Rosa.

Ilustrační foto.
Když nefunguje škola. Pražští záchranáři ošetřovali výrazně více popálených dětí

Právě Rosa, která provozuje pro oběti domácího násilí také azylový dům, přišla se zajímavým nápadem, jak i během koronavirové krize pomáhat. Nezisková organizace zřídila kontaktní místo přímo v nákupním centru na Zličíně. „V době, kdy může být pro oběti domácího násilí cesta na nákup jediným únikem z domova, je to jedno z nejvhodnějších míst, kde mohou naše sociální pracovnice nabízet pomoc,“ vysvětlila Prokopová.

Na Zličín navíc mohou přijít rovněž lidé, kteří mají podezření na agresivní chování někoho v jejich okolí. Často totiž sousedé, přátelé či známí netuší, jak se dá obětem domácího násilí – ať už je psychické, fyzické či sexuální – pomoci. Nebo se nechtějí do vztahu, kde se děje něco nekalého, nechtějí plést, protože se jich ten problém netýká osobně. „Ale vždycky je lepší pokusit se zasáhnout a nabídnout pomocnou ruku. Můžeme tím i někomu zachránit život,“ říká Jitka Poláková, která vede organizaci Profem.

V Troji vyrostlo další stanové městečko pro lidi bez domova s nařízenou karanténou.
Bezdomovci s nařízenou karanténou mají v Troji nové stanové městečko

Současná kampaň chce, aby tento poněkud skrytý problém virózy covid-19 nebyl tabu pro nikoho. Aby se nebáli promluvit ani týraní muži, kteří svým mlčením mohou zkreslovat dostupná data jednotlivých organizací. 

Mobilní aplikace nabízí i test a deníček

„Jak obětem násilí, tak lidem z jejich okolí, může pomoci nová aplikace Bright Sky. Je zdarma ke stažení do mobilních telefonů. Kromě kontaktů na pomoc v blízkosti nabízí i test, který pomůže určit, zda člověk zažívá domácí násilí, pokud si není jistý. Ženy i muži, kteří se stanou obětmi násilí, si v aplikaci mohou vést deníček,“ popisuje magistrát hlavního města s tím, že zmíněné organizace poskytují konzultace i poradenství online. Spolek Acorus provozuje dokonce nonstop linku.

Hlas proti násilí by měl být už brzo slyšet v Praze, kde se v rámci kampaně objeví třicítka velkých plakátů s informacemi, na koho se mohou týrané osoby obrátit.

O dvouměsíčního syna „pečovala“ na mol opilá matka.
VIDEO: V kočárku plakal dvouměsíční chlapeček. Namol opilá matka sotva stála