„Těžce pracuji, ale je to pro mě zábava. Jsem vášnivým zahradníkem a vinařem. Má to blízko k mé profesi. Ve svém věku už v práci jen brigádně dohlížím na své nástupce. Někdo zkušenější jim musí občas poradit", sdělil Pražskému deníku Slavomír Koloman, archeolog v penzi z Prahy 9.

Pět zbylých Pražanů tráví léto bez pracovních záležitostí. Tři z nich jsou delší dobu bez pracovního poměru. Neznamená to ale, že všichni jsou po celou dobu fatálně nečinní.

„Nepracuji, protože má můj muž dobré zaměstnání. Starám se tak o domácnost a o děti. Mužské práce ale raději přenechávám manželovi. Když náš dospělý syn, který ještě studuje, prostřelil na dvorku plechový sud vzduchovkou, tak jsem nevěděla, jak ho utěsnit. Manžel vzal dentální párátko a barvu, což stačilo k vyřešení problému. Jinak je domácnost spíše na mých bedrech", konstatovala Jarmila Horáková z Kyjí.

Dar pro studenty

Samozřejmě je toto roční období největším darem pro studenty. Pět z deseti dotázaných studentů by si nechali prázdniny klidně prodloužit. Další pětici připadají dva měsíce dostatečná doba na slušnou rekreaci.

„Nikdy se mi nestalo, že bych se v létě nezabavil. Od dětství jsem zbožňoval lukostřelbu. Není nutné si pro domácí zábavu kupovat neúměrné množství příslušných nástrojů a pomůcek. Je to dost drahé. Stačí, když si koupím jablko v samoobsluze a vezmu šipky z terče doma na zdi. I taková maličkost mě zabaví na půl dne", prozradil Alois Vykouk, student ze Záběhlic.

Čtěte také: Budou si Pražané plnit břicho letními pokrmy? Zaleží na počasí

Anketa: Budete v létě odpočívat, nebo pracovat?

František Pozdravil, vedoucí tábora z Braníku: Samozřejmě pracovat. Práce je pro mě duševní potravou. U svých žáků jsem tento názor vždy prezentoval. Důležité je, aby si člověk při práci udržel duševní i fyzické zdraví. I relaxace je však nutná.

Radek Stanislav, student ze Stodůlek: Budu odpočívat. Celý školní rok nedělám nic jiného, než že se učím do školy. Prázdniny jsou dle mého názoru určené k odpočinku. Nevidím zásadní důvod, proč bych měl vyhledávat nějaký druh práce.

Pavel Kámen