VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Klaška: Co Zaha Hadid přinesla do architektury, to dále posunujeme

Třetím rokem už architekt Jakub Klaška vede tým, který připravuje přestavbu pražského Masarykova nádraží podle návrhu slavné Zahy Hadid. „Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné,“ říká o něm.

10.11.2017
SDÍLEJ:

ŽÁK ZAHY HADID. Architekta Jakuba Klašku ovlivnily dvě velké ženy současné architektury nejprve Eva Jiřičná, která ho učila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a poté ještě slavnější Zaha Hadid.Foto: Deník / Divíšek Martin

Jak jste se dostal k příležitosti pracovat v ateliéru Zahy Hadid?

Studoval jsem architekturu a urbanismus v Praze na UMPRUM v ateliéru u profesorky Evy Jiřičné a odjel na stáž na univerzitu do Vídně, kde měla paní profesorka Hadid asi 15 let svoje studio. Zalíbilo se mi tam natolik, že jsem dokončil studium ve Vídni. Takže práce v ateliéru Zahy Hadid byl logický vývoj.

To zní skoro, jako by bylo jednoduché dostat se do jejího ateliéru.

Samozřejmě, že za přijetím do jejího studia bylo určité úsilí, musel jsem například předložit soubor studentských prací, které u přijímacího řízení zaujaly. Už při studiu v Praze mě práce Zahy fascinovala. Po dokončení diplomové práce, což byl návrh olympijského areálu pro hry v Berlíně, jsem dostal nabídku přesunout se do Londýna a pracovat v ateliéru Zahy Hadid.

Pracoval jste ve své diplomce s podobou starého olympijského areálu?

Právě, v Berlíně je historické území někdejšího olympijského parku, to jsem vzal a snažil se ho převést do podoby pro budoucí olympiádu. Ukázal jsem například některé digitální metody navrhování a pak jsem spekuloval, jak by mohl vypadat olympijský park budoucnosti.

Kolik lidí celkem pracuje v londýnském ateliéru Zahy Hadid?

Řádově čtyři stovky. Je tam přes padesát národností opravdu z celého světa.

Zapojil jste se hned do přípravy projektu kolem Masarykova nádraží v Praze?

V ateliéru působím sedm let. Na projektu Masaryčky se začalo pracovat v roce 2014, takže jsem byl u jeho začátků.

Jaký byl osobní podíl Zahy Hadid na tomto projektu?

Její osobní přínos je na všech projektech velký, zejména v té počáteční fázi. Projekt řešila samozřejmě celý, de facto všechno z celého návrhu patří k jejímu autorství, a to včetně urbanismu.

Jak se tak rozsáhlý projekt jako je tento, nazvaný Central Business District, vymýšlí?

Samotnému návrhu předchází řada experimentů a skic, na kterých se zkouší a hledá to nejlepší řešení. Zaha Hadid vždy kladla důraz na to, aby projekt fungoval jako celek a měl jasnou myšlenku, aby to nebyla kolekce různých stylů. U projektu Masaryčky bylo klíčové vyřešit území urbanisticky. V projektu revitalizace musíte přemýšlet nad tím, jak město znovu propojit, co v něm nefunguje a jak to zlepšit. Tady je území složité v tom, že se v něm nalézá spousta infrastruktury. Pro lidi není příjemné se teď v okolí Florence procházet.

Návrh si klade za cíl zanedbané území propojit Prahu 1 s Prahou 8 i s územím pod magistrálou. Je třeba si uvědomit, jak se lidé v této oblasti pohybují. Proto přibyl návrh zastřešení kolejiště, který lokalitu propojuje na druhou stranu směrem k hlavnímu nádraží. Cílem také bylo vytvořit náměstí a veřejná prostranství. V návrhu jsou tři vedle Masarykova nádraží, v polovině ulice Na Florenci a vedle autobusového nádraží.

Popisujete páteř toho území, ale první, co si člověk z vítězného návrhu Zahy Hadid zapamatuje, je zlatá věž na začátku u Masarykova nádraží.

Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné. Ale proces navrhování je vždycky velmi komplexní. Talentovaný architekt řeší funkční i estetickou stránku najednou. Věž dává místu energii.

Skupina Penta, která je investorem, projekt odhalila veřejnosti před rokem a půl. Jak práce na něm pokračují?

Měli jsme několik konzultací na IPR, probíhala diskuse s městem. V roce 2019 má začít výstavba první, převážně kancelářské budovy v ulici Na Florenci. Stejně jako u jiných projektů, spolupracujeme s lokálním part-nerem, kterým je studio Jakub Cigler Architekti, a rozpracováváme jednotlivé fáze.

Jak se ateliér změnil po loňském úmrtí Zahy Hadid?

Ateliér teď vede partner kanceláře Patrik Schumacher, který se Zahou pracoval přes 25 let. Takže kontinuita je zachována. Co Zaha Hadid přinesla do světa architektury, to dále objevujeme a posunujeme dopředu. Její rukopis se vždy vyznačoval prostorovou bohatostí a velkorysostí, velkou energií a dynamikou. S digitální revolucí v architektuře se to začalo měnit v kontinuální organický prostor. Zájem o matematiku se sloučil se zájmem o přírodu. Návrhy jsou inspirované matematickými i přírodními principy a řády. 

Jaké její další projekty ve světě rozvíjíte?

Teď se dokončuje první stavba, kterou Zaha navrhla pro New York. Je to bytový dům 520 West 28th Street na Manhattanu. Po světě existuje řada jejích projektů. Nám geograficky nejblíž aktuálně staví skupina Penta projekt Sky Park v Bratislavě, na území bývalé průmyslové zóny Čulenova. V Rakousku už existuje řada realizací, například skokanský můstek v Innsbrucku nebo knihovna ekonomické školy ve Vídni.

A z těch vzdálenějších končin?

Je hodně projektů v Číně, ateliér Zahy Hadid má pobočky v Pekingu a Hongkongu. Teď dokončujeme kancelářskou budovu s nejvyšším atriem na světě, které dosahuje 200 metrů, protože vlastně rotuje přes celou výšku toho mrakodrapu. Jsou tam mosty, které spojují různé kanceláře, a myšlenkou byla snaha o vizuální komunikaci. Aby se každý ze zaměstnanců, kteří pracují ve velké kancelářské budově, cítil být její součástí.

Navrhli jste také olympijský stadion pro připravovanou olympiádu v Tokiu, který však nakonec skončil mezi nerealizovanými návrhy.

To byl soutěžní návrh. Soutěž jsme vyhráli, ale potom po sérii ohlasů japonských architektů, kteří proti tomu bojovali, se nerealizuje. Nakonec budou stadion dělat místní. Návrh byl výjimečný tím, že to, co používáme jako konstrukci, je zároveň průchozí. Konstrukční systém vlastně umožňuje i cirkulaci v budově, jsou tam dlouhé mosty, přes které mohou návštěvníci chodit skrz celý stadion. To je hodně inovativní.

Před nedávnem se investoři trumfovali, kdo postaví nejvyšší mrakodrap, realitním veletrhům dominovaly megaprojekty… Platí to ještě?

Nej tam stále bude, ale ze současných trendů, je asi nejvýraznější udržitelnost. Pro investora je dobré mít budovu, která splňuje různé stupnice udržitelnosti. Pro nás architekty to přináší příležitosti, jak posunout architekturu dál. Nové technologie a architektura jdou ruku v ruce. My máme i divizi Zaha Hadid Architect Code, která vyvíjí nové tech-nologické postupy, ať už jde o RoboFold (pozn. technologie, jak pomocí robota ohýbat plechy, aby byly samonosné) nebo nanotechnologie, které umožňují navrhovat jinak fasády, protože existují samočisticí povrchy.

Digitální revoluce v architektuře už pár let probíhá, taky pracujeme v modelech s 3D tiskem, například u letiště pro Mexiko. Architekt musí mít otevřené oči a vědět, jakým směrem se technologie ubírají a nějak na to ve své tvorbě reagovat.

Autor: Denisa Holajová

10.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 29 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Kontakt:+420 731 142 038 po-pá 10-17 hodin, e-mail: info@pplstaffort.cz, Kuchař se znalostí mezinárodní kuchyně. Náplň práce: teplá kuchyně, ala carte, bankety. Podřízen šéfkuchaři. Jazykové požadavky: AJ-základní.. Pracoviště: Ppl staffort s.r.o., Na zábradlí, č.p. 205, 110 00 Praha 1. Informace: Inna Kravtsova, +420 731 142 038.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 20 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha nové regranulační linky na plasty, údržba stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - Svojšovice 40, , Prvotní kontakt:, - tel.: 602 564 211, - e-mail: martina.vosahlikova@ahv.cz, , Upřesňující údaje:, - pracovník obsluhy linky na zpracování plastů pod vedením vedoucího provozu, postupně samostatná práce, - celková obsluha linky, její pravidelná týdenní údržba a servis. Pracoviště: Ahv ekologický servis, s.r.o.-svojšovice, 251 63 Strančice. Informace: Martina Vošahlíková, +420 602 564 211.

Řemeslné práce - Automechanik 30 000 Kč

Automechanik Zavedený autoservis ELIT na Praze 4 přijme samostatné automechaniky. Nástup možný ihned.

Doprava a logistika - Řidič nákladních vozidel 7,5t 43 000 Kč

Řidič 7,5t Mechanik, přijmeme řidiče nákladních vozidel 7,5t, pro stabilní pravidelnou práci, nejedná se o sběrnou přepravu. Stáří vozidel je 2 roky. Ke sjednání schůzky nás kontaktujte na uvedený MT v prac. dnech 8-17:00 hod.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda Na Padesátém.
AKTUALIZUJEME
3

Ve Strašnicích se srazil autobus a dvě osobní auta. Na místě jsou zranění

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT