VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Klaška: Co Zaha Hadid přinesla do architektury, to dále posunujeme

Třetím rokem už architekt Jakub Klaška vede tým, který připravuje přestavbu pražského Masarykova nádraží podle návrhu slavné Zahy Hadid. „Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné,“ říká o něm.

10.11.2017
SDÍLEJ:

ŽÁK ZAHY HADID. Architekta Jakuba Klašku ovlivnily dvě velké ženy současné architektury nejprve Eva Jiřičná, která ho učila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a poté ještě slavnější Zaha Hadid.Foto: Deník / Divíšek Martin

Jak jste se dostal k příležitosti pracovat v ateliéru Zahy Hadid?

Studoval jsem architekturu a urbanismus v Praze na UMPRUM v ateliéru u profesorky Evy Jiřičné a odjel na stáž na univerzitu do Vídně, kde měla paní profesorka Hadid asi 15 let svoje studio. Zalíbilo se mi tam natolik, že jsem dokončil studium ve Vídni. Takže práce v ateliéru Zahy Hadid byl logický vývoj.

To zní skoro, jako by bylo jednoduché dostat se do jejího ateliéru.

Samozřejmě, že za přijetím do jejího studia bylo určité úsilí, musel jsem například předložit soubor studentských prací, které u přijímacího řízení zaujaly. Už při studiu v Praze mě práce Zahy fascinovala. Po dokončení diplomové práce, což byl návrh olympijského areálu pro hry v Berlíně, jsem dostal nabídku přesunout se do Londýna a pracovat v ateliéru Zahy Hadid.

Pracoval jste ve své diplomce s podobou starého olympijského areálu?

Právě, v Berlíně je historické území někdejšího olympijského parku, to jsem vzal a snažil se ho převést do podoby pro budoucí olympiádu. Ukázal jsem například některé digitální metody navrhování a pak jsem spekuloval, jak by mohl vypadat olympijský park budoucnosti.

Kolik lidí celkem pracuje v londýnském ateliéru Zahy Hadid?

Řádově čtyři stovky. Je tam přes padesát národností opravdu z celého světa.

Zapojil jste se hned do přípravy projektu kolem Masarykova nádraží v Praze?

V ateliéru působím sedm let. Na projektu Masaryčky se začalo pracovat v roce 2014, takže jsem byl u jeho začátků.

Jaký byl osobní podíl Zahy Hadid na tomto projektu?

Její osobní přínos je na všech projektech velký, zejména v té počáteční fázi. Projekt řešila samozřejmě celý, de facto všechno z celého návrhu patří k jejímu autorství, a to včetně urbanismu.

Jak se tak rozsáhlý projekt jako je tento, nazvaný Central Business District, vymýšlí?

Samotnému návrhu předchází řada experimentů a skic, na kterých se zkouší a hledá to nejlepší řešení. Zaha Hadid vždy kladla důraz na to, aby projekt fungoval jako celek a měl jasnou myšlenku, aby to nebyla kolekce různých stylů. U projektu Masaryčky bylo klíčové vyřešit území urbanisticky. V projektu revitalizace musíte přemýšlet nad tím, jak město znovu propojit, co v něm nefunguje a jak to zlepšit. Tady je území složité v tom, že se v něm nalézá spousta infrastruktury. Pro lidi není příjemné se teď v okolí Florence procházet.

Návrh si klade za cíl zanedbané území propojit Prahu 1 s Prahou 8 i s územím pod magistrálou. Je třeba si uvědomit, jak se lidé v této oblasti pohybují. Proto přibyl návrh zastřešení kolejiště, který lokalitu propojuje na druhou stranu směrem k hlavnímu nádraží. Cílem také bylo vytvořit náměstí a veřejná prostranství. V návrhu jsou tři vedle Masarykova nádraží, v polovině ulice Na Florenci a vedle autobusového nádraží.

Popisujete páteř toho území, ale první, co si člověk z vítězného návrhu Zahy Hadid zapamatuje, je zlatá věž na začátku u Masarykova nádraží.

Každý architekt má svůj rukopis, přičemž ten Zahy Hadid je velmi výrazný. Cokoli, co dělala, je na první pohled velmi čitelné. Ale proces navrhování je vždycky velmi komplexní. Talentovaný architekt řeší funkční i estetickou stránku najednou. Věž dává místu energii.

Skupina Penta, která je investorem, projekt odhalila veřejnosti před rokem a půl. Jak práce na něm pokračují?

Měli jsme několik konzultací na IPR, probíhala diskuse s městem. V roce 2019 má začít výstavba první, převážně kancelářské budovy v ulici Na Florenci. Stejně jako u jiných projektů, spolupracujeme s lokálním part-nerem, kterým je studio Jakub Cigler Architekti, a rozpracováváme jednotlivé fáze.

Jak se ateliér změnil po loňském úmrtí Zahy Hadid?

Ateliér teď vede partner kanceláře Patrik Schumacher, který se Zahou pracoval přes 25 let. Takže kontinuita je zachována. Co Zaha Hadid přinesla do světa architektury, to dále objevujeme a posunujeme dopředu. Její rukopis se vždy vyznačoval prostorovou bohatostí a velkorysostí, velkou energií a dynamikou. S digitální revolucí v architektuře se to začalo měnit v kontinuální organický prostor. Zájem o matematiku se sloučil se zájmem o přírodu. Návrhy jsou inspirované matematickými i přírodními principy a řády. 

Jaké její další projekty ve světě rozvíjíte?

Teď se dokončuje první stavba, kterou Zaha navrhla pro New York. Je to bytový dům 520 West 28th Street na Manhattanu. Po světě existuje řada jejích projektů. Nám geograficky nejblíž aktuálně staví skupina Penta projekt Sky Park v Bratislavě, na území bývalé průmyslové zóny Čulenova. V Rakousku už existuje řada realizací, například skokanský můstek v Innsbrucku nebo knihovna ekonomické školy ve Vídni.

A z těch vzdálenějších končin?

Je hodně projektů v Číně, ateliér Zahy Hadid má pobočky v Pekingu a Hongkongu. Teď dokončujeme kancelářskou budovu s nejvyšším atriem na světě, které dosahuje 200 metrů, protože vlastně rotuje přes celou výšku toho mrakodrapu. Jsou tam mosty, které spojují různé kanceláře, a myšlenkou byla snaha o vizuální komunikaci. Aby se každý ze zaměstnanců, kteří pracují ve velké kancelářské budově, cítil být její součástí.

Navrhli jste také olympijský stadion pro připravovanou olympiádu v Tokiu, který však nakonec skončil mezi nerealizovanými návrhy.

To byl soutěžní návrh. Soutěž jsme vyhráli, ale potom po sérii ohlasů japonských architektů, kteří proti tomu bojovali, se nerealizuje. Nakonec budou stadion dělat místní. Návrh byl výjimečný tím, že to, co používáme jako konstrukci, je zároveň průchozí. Konstrukční systém vlastně umožňuje i cirkulaci v budově, jsou tam dlouhé mosty, přes které mohou návštěvníci chodit skrz celý stadion. To je hodně inovativní.

Před nedávnem se investoři trumfovali, kdo postaví nejvyšší mrakodrap, realitním veletrhům dominovaly megaprojekty… Platí to ještě?

Nej tam stále bude, ale ze současných trendů, je asi nejvýraznější udržitelnost. Pro investora je dobré mít budovu, která splňuje různé stupnice udržitelnosti. Pro nás architekty to přináší příležitosti, jak posunout architekturu dál. Nové technologie a architektura jdou ruku v ruce. My máme i divizi Zaha Hadid Architect Code, která vyvíjí nové tech-nologické postupy, ať už jde o RoboFold (pozn. technologie, jak pomocí robota ohýbat plechy, aby byly samonosné) nebo nanotechnologie, které umožňují navrhovat jinak fasády, protože existují samočisticí povrchy.

Digitální revoluce v architektuře už pár let probíhá, taky pracujeme v modelech s 3D tiskem, například u letiště pro Mexiko. Architekt musí mít otevřené oči a vědět, jakým směrem se technologie ubírají a nějak na to ve své tvorbě reagovat.

Autor: Denisa Holajová

10.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 40 000 Kč Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: kontakt: Thi Phuong Anh Nguyenova, tel.: +420 608 664 898, e-mail: carry@oaks-lab.com, prvotní kontakt emailem, místo výkonu:Staroměstské náměstí č.p. 604/14 ,Praha 1.. Pracoviště: Oak's lab s.r.o.004, Staroměstské náměstí, č.p. 604, 110 00 Praha 1. Informace: Thi Phuong Anh Nguyenova, +420 608 664 898. Management - Management Ředitel 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Manažeři obchodu a marketingu pro oblast Čechy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , Možnost prodloužení pracovní smlouvy., Náplň práce:, " péče o stávající klienty společnosti, " aktivní vyhledávání nových zákazníků v rámci stanoveného obchodního plánu, " vypracování nabídek, návrhů smluv, zpracování podkladů pro výběrová řízení, " realizace marketingových aktivit společnosti, " zpracovávání pravidelných reportů obchodnímu řediteli, " práce s vnitropodnikovým informačním systémem, Požadujeme:, " minimálně ukončené středoškolské vzdělání nejlépe ekonomického nebo technického směru , " prokazatelné znalosti z oblasti ochrany informací, fyzické ochrany nebo ochrany utajovaných informací, " komunikativní znalost AJ, " výbornou znalost práce na PC , " výborné organizační a prezentační dovednosti, příjemné vystupování , " iniciativu, samostatnost, zodpovědnost a pečlivost, " trestní bezúhonnost, " řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR působící v oblasti analýz a řešení bezpečnostních rizik, auditů, outsourcingu bezpečnostních služeb, vzdělávání a implementačních a konzultačních činností, " vedení a zaškolení do produktů společnosti a obchodní činnosti zkušenými obchodními manažery, " pravidelná účast na odborných seminářích a konferencích, " po zaškolení možnost převzetí portfolia klientů, " odpovídající platové podmínky, provize za uskutečněné obchodní případy, " kariérní růst a další rozvoj ve společnosti, " notebook a mobilní telefon , " 2 dny sick days, " 2 dny dovolené navíc, " stravenky. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s. - na křivce, Na křivce, č.p. 1328, 101 00 Praha 101. Informace: Lucie Křeménková, . Řemeslné práce - Sklenář 20 000 Kč Sklenářství v Praze 10, Hostivaři přijme sklenáře. Práce v dílně i u zákazníka. Zasklívání oken, řezání, broušení, lepení skel, zrcadel. Mzda 20.000-25.000 Kč. Kontakt: tel.viz níže Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce: U Slavie č.p. 1527/3, Vršovice,, 100 00 Praha 10, kontakt: Pelikánová Lenka, e-mail: prace@m2c.eu, , Náplň práce:, o Ochrana a ostraha majetku klienta, o Pochůzková činnost, o Kontrola bezpečnosti v rámci objektu, o Eliminace nepoctivých zákazníků, o Jednoduchá administrativa, o Komunikace s policií, Požadavky:, o Chuť pracovat, o Trestní bezúhonnost, Nabízíme:, o Možnost týdenních výplat, o Možnost dlouhodobé brigádní spolupráce s možností přechodu na HPP, o Zázemí stabilní společnosti, o Kompletní uniformu a příspěvek na obuv, o Možnost profesního i platového růstu, o Zajímavý motivační program, o Zajistíme zkoušky profesní kvalifikace za zvýhodněnou cenu, o Možnost zajištění ubytovny. Pracoviště: Praha - eden, U Slavie, č.p. 1527, 100 00 Praha 10. Informace: Lenka Pelikánová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondřej Kolář.
18

V Praze 6 se dohodli. V koalici budou TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN

Letiště Václava Havla.
3 14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT