Miska čerstvého ovoce, kuskus se zeleninou a masové i vegetariánské saláty doplňují letos nabídku fastfoodových jídel na koupališti Petynka v Praze 6. „Každoročně se snažíme do nabídky zařadit více svěžích a zdravějších jídel na úkor tučných a smažených pokrmů. Co se týká ohlasů veřejnosti, jsou hlavně pozitivní,“ uvedl vedoucí areálu Ondřej Renský.

Kromě stálého menu chtějí na Petynce v nejbližší době zavést i akční nabídky pokrmů, které se budu měnit každý týden.

Vítězný vzhled koupaliště Petynka
Koupaliště Petynka bude mít krytý bazén a surfovou vlnu. Do dvou let

Odlehčit jídelníčku se rozhodli také na Hostivařské přehradě. „Nabízený sortiment reflektuje moderní gastronomické trendy, takže u nás najdete i sendviče či saláty vyhovující příznivcům lehčích jídel,“ zmínil ředitel sportovního areálu Dan Ulrich. Deset restaurací a bufetů, které v areálu jsou, jinak nabízí vše možné od párků v rohlíku po nabídku denního menu, takzvaných hotovek.

Na Pražačce se bude grilovat

Nové občerstvení se právě dnes otevírá i na koupališti Pražačka. Jmenuje se Gril park a na jeho menu nebudou chybět pikantní vepřová žebra, různé druhy burgerů či pečené sele.

„Koupaliště je velmi vytížené, takže jsme pro rychlou obslužnost zvolili především v Hospůdce u vstupu rychlou formu street foodu,“ vysvětlila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. Zároveň však zdůraznila, že všechny pobočky občerstvení na koupališti, jehož majitelem je městská část, mají v nabídce také zeleninové saláty.

Zrekonstruovaný bazén Pražačka je o osm metrů menší
O osm metrů kratší. Žižkované si stěžují na nový bazén na Pražačce

Těstoviny, jeden druh hotového teplého jídla, ovocné a zeleninové saláty připravují návštěvníkům i na koupališti Ládví. Ovšem pouze ve dnech, kdy je vyšší návštěvnost. „Základní nabídka jsou klasická smažená jídla. Je to vše vzhledem k dodržení HACCP (analýza kritických bodů ve výrobě potravin, pozn. red.),“ objasnil Robert Segmüller, jednatel firmy, která koupaliště provozuje.

Vratné nádobí

Kromě žaludků zákazníků se snaží většina provozovatelů odlehčit i přírodě. Různými způsoby proto omezují jednorázové plastové nádobí a servírují třeba v recyklovatelném či vratném nádobí. „Pro letošní sezonu jsme zavedli systém vratných plastových kelímků, který se dle ohlasů od návštěvníků velmi osvědčil. Do budoucna připravujeme i další vylepšení, která dále omezí množství vyprodukovaného odpadu,“ prozradil Dan Ulrich z Hostivařské přehrady.

Hostivařská přehrada má nový velín.
Hostivařská přehrada má nový velín. Praha připravuje i bezpečnostní přeliv

Na Petynce tento rok poprvé využívají recyklovatelné nádobí. „Například jídla servírujeme do papírového nádobí a příbory jsou vyrobené ze dřeva. Plánujeme v tom pokračovat i v dalších sezonách,“ řekl vedoucí areálu Renský.

Papírové obaly využívají ve většině případů i na Pražačce. Jedinou výjimkou jsou podle Luňáčkové nachos, které podávají v plastovém obalu. Na Ládví si mohou návštěvníci vychutnat oběd či svačinu i ze skla a porcelánu. To v případě, že se rozhodnou usadit v restaurační zahrádce.

Kateřina Nováková, vedoucí projektu PetMat, prezentovala 20. dubna v Praze výsledky tříletého výzkumu v oblasti sekundárního využití plastu a jeho přeměny v užitou architekturu.
Vědci z ČVUT vyvinuli cihlu z recyklovatelného plastu