LEDENSMRT NA AMBASÁDĚ
1. ledna dopoledne se ozval silný výbuch z rezidence palestinského velvyslance v Suchdole. Krátce na to bylo zřejmé, že exploze smrtelně zranila samotného velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Až 8. dubna vyšlo najevo, že diplomata zabil semtex, ukrytý v knize, kterou v osudnou chvíli Džamál držel v ruce. Údajně nešlo o teroristický čin, nýbrž o nešťastnou náhodu.

ARBITRÁŽ KVŮLI BLANCE
10. ledna začala arbitráž mezi společností Metrostav a hlavním městem kvůli neproplaceným fakturám za 2,155 miliardy korun. Arbitráž se vlekla až do druhé poloviny září. Mezi tím ale bylo vydáno mezitímní, na jehož základě bylo Metrostavu nařízeno pokračovat v dokončovacích pracích na tunelu Blanka. V září Praze rozhodci nařídili dlužné částky Metrostavu proplatit.

NÁLEZ VE VLTAVĚ
20. ledna našli potápěči na dně Vltavy u Karlova mostu pozůstatky Juditina mostu. Objevili také část originální sochy sv. Iva. Juditin most byl nejstarším kamenným mostem v českých zemích, vznikl ve druhé polovině 12. století. Zničen byl při povodni v roce 1342, o 15 let později ho nahradil Karlův most. Pozůstatky mostu, například kamenné kvádry, historici objevili i při průzkumech v minulých letech.

ÚNOR„OLYMPIÁDA" NA LETNÉ
6. února se veřejnosti otevřel olympijský park na Letné. Vybudoval ho Český olympijský výbor za 66 milionů korun, přičemž čtvrtinu z této částky zaplatila státní kasa. Návštěvníci si v parku mohli vyzkoušet většinu zimních olympijských disciplín. Zájem veřejnosti byl značný. I přes hlasitou kritiku opozičních politiků Prahy 7, kterým se nelíbil zábor veřejného prostranství, ani značná suma, investovaná do sportoviště, které bylo lidem k dispozici pouhých 17 dní.

KONEC ČACHRŮ S VOLBAMI
27. února zastupitelé hlavního města jednomyslně rozhodli o tom, že v říjnových komunálních volbách se Praha stala jediným volebním obvodem. Napravili tak pochybné praktiky z minulosti, kdy vládnoucí ODS účelově rozdělovala Prahu na volební obvody, čímž byly v boji o zastupitelská křesla předem vyřazeny menší politické strany. Na tom, že by se volby do městského zastupitelstva měly konat v rámci krajských voleb se ale neshodli.

BŘEZENDEMOLICE TOTALITNÍHO SYMBOLU
5. března začala demolice dejvického Hotelu Praha, který byl postaven na konci 70. let minulého století a až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Společnost PPF miliardáře Petra Kellnera na místě hotelu staví soukromou školu a obnovuje původní park. Demolice rozdělila Pražany na odpůrce a příznivce takového kroku.

DUBEN
ZÁCHRANKA VS. NEMOCNICE
10. dubna se naplno rozhořel otevřený spor mezi záchrankou a pražskými nemocnicemi. Vedení záchranky oznámilo, že nemocnice opakovaně odmítají přebírat do péče na životě ohrožené pacienty. Doložila to mimo jiné na příkladu ženy, otrávené léky a alkoholem, kterou záchranáři vozili po Praze více než 80 minut, než se jim podařilo umístit ji do nemocnice. Nakonec ministerstvo zdravotnictví nemocnicím nařídilo pacienty přebírat s tím, že jim slíbilo navýšit lůžkovou kapacitu na akutních příjmech.

KVĚTENVÝROČÍ METRA
9. května se u příležitosti oslav čtyřicátého výročí zahájení provozu metra projely tisíce lidí historickou soupravou metra. Výročí se zúčastnilo celkem 10 tisíc lidí, většina z nich se přišla podívat do depa Kačerov. Historické jízdy zahájila souprava Ečs, která cestující svezla z Kačerova do stanice Florenc. Podle dopravního podniku přesně takto proběhla před 40 lety zahajovací jízda pražského metra. Pouze stanice Florenc se v té době jmenovala Sokolovská.

ČERVENVYTUNELOVANÝ BAZÉN
23. června Praha 11 otevřela sportoviště s bazénem, tak zvanou Jedenáctku VS. Stavba vyšla na více, než půl miliardy korun a stala se předmětem soustavné kritiky zdejší opozice. Podle jejích představitelů, kteří v současné době městskou část vedou, je bazén pro sídliště Jižní Město příliš malý, má pouhých 25 metrů. Navíc je prý značně předražený. Opoziční zastupitelé několik let marně argumentovali tím, že podobná sportoviště některá česká města byla schopná postavit za čtvrtinu ceny.

ČERVENECNOVÁ PRAVIDLA
16. července radní hlavního města schválili nové Pražské stavební předpisy s tím, že v platnost vstoupily v říjnu. Norma dosud reguluje výstavbu nových budov, péči o zeleň a nezastavené pozemky a umisťování billboardů. Venkovní reklamu reguluje oproti minulosti o poznání přísněji. To se nelíbí firmám, podnikajícím v tomto odvětví. Iniciátor stavebních předpisů, tehdejší primátor Tomáš Hudeček si od těchto firem vysloužil před komunálními volbami ostrou antikampaň. V současné době se o platnost předpisů pře nové vedení Prahy s ministerstvem pro místní rozvoj. Ministerstvo hrozí pozastavením jejich platnosti kvůli formálním nedostatkům, Praha slibuje tyto nedostatky napravit a případnému pozastavení se hodlá bránit soudní cestou. Pokud by ministerstvo správní krok učinilo, v Praze by podle předních českých architektů i developerů nastal chaos.

ZÁŘÍMETRO DO PÍSNICE
15. září Praha definitivně rozhodla o výstavbě trasy metra D z Náměstí Míru do Písnice. Má vyjít na 60 miliard korun a stavět a stavba má odstartovat už v první polovině roku 2017. Hlavní město počítá s finanční pomocí státu i fondů Evropské unie. Nová trasa D bude dlouhá přes deset kilometrů a obslouží několik sídlišť v oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice a další spádové oblasti. Zároveň odlehčí lince C. Vznikne tak varianta k dopravně klíčovému Nuselskému mostu, který potřebuje opravu. Praha dříve zvažovala vybudovat na Pankráci odbočku ze současné trasy metra C Pankrác. Tato varianta ale nakonec padla. Odbočka by totiž zkomplikovala stavbu návazného úseku, navíc by prodloužila intervaly metra na trase C.

„LIKVIDAČNÍ" KONCERT
17. září, den po obřím koncertu rockové kapely Kabát se travnatá plocha na pražském Vypichu proměnila v bahnité oraniště s hlubokými kolejemi od těžkých aut, které z místa odvážely techniku a části velkého pódia. Koncertu, jímž skupina Kabát oslavila 25 let své existence, se zúčastnil rekordní počet účastníků. Bylo jich zhruba 75 tisíc. Více než osm hektarů louky půjčila městská část Praha 6 pořadatelům zdarma, příspěvkem 1000 korun se navíc stala spolupořadatelem. 

ŘÍJENTROJSKÝ MOST OTEVŘEN
6. října se pro motoristy otevřela první část tunelového komplexu Blanka Trojský most. Praha původně plánovala, že stavba mostu bude stát 400 milionů korun, cena ale nakonec vyšla na více než 1,3 miliardy. Celý tunelový komplex bude stát 36,9 miliardy korun. Podle slibu Prahy se jím první řidiči projedou 2. prosince. Původně měl sloužit už v roce 2011.

VOLBY VYHRÁLO HNUTÍ ANO
12. října ráno byly známy definitivní výsledky voleb do zastupitelstva hlavního města. Vyhrálo hnutí ANO, které jako nováček komunálních voleb zvítězilo i v řadě dalších krajských měst. V Praze získalo 22,08 procenta hlasů, v 65členném zastupitelstvu tak má 17 křesel. Dosud vládnoucí TOP 09 skončila se ziskem 16 mandátů (20,07 pct) na druhém místě. Zastupitelské posty získala i Trojkoalice tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN, obsadila osm křesel (11,22 pct.). Po osmi zastupitelích má i ODS (10,97 pct.) a ČSSD (10,43 pct.). KSČM (5,91 pct.) a Česká pirátská strana (5,31 pct.) obsadila každá po čtyřech křeslech.

LISTOPADPRAHA MÁ NOVOU VLÁDU
13. listopadu, více než měsíc od komunálních voleb vznikla podpisem koaliční smlouvy nová magistrátní koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice. Dosud má v zastupitelstvu nejtěsnější možnou většinu jednoho mandátu. V 65členném zastupitelstvu disponuje oficiálně 33 hlasy. V jedenáctičlenné radě bude má primátorku (Adriana Krnáčová) a čtyři radní ANO, ČSSD a Trojkoalice pak po třech radních. Post náměstků obsadila Eva Kislingerová z ANO, Matěj Stropnický za Trojkoalici a Petr Dolínek z ČSSD. Primátorku, její náměstky i všechny radní potvrdili zastupitelé na ustavující schůzi 26. listopadu.

„REVOLUČNÍ" DNY V PRAZE
17. listopadu s hlavní město připomnělo 25. výročí událostí na Národní třídě, které odstartovaly sametovou revoluci. Tisíce lidí na Albertově i na Národní třídě u této příležitosti vyjádřily nesouhlas s politikou současného prezidenta Miloše Zemana.

PROSINECZDRAŽÍ VODA I TEPLO
12. prosince oznámila Pražská teplárenská svůj záměr zdražit teplo pro domácnosti až o 4,7 procenta. Opatření se dotkne až 270 tisíc domácností. Společnost to zdůvodnila například zdražením emisních povolenek. Podle kritiků je ale takové odůvodnění liché, protože Pražská teplárenská nemá provozy, které by vypouštěly oxid uhličitý, a sama nespaluje ani uhlí, ani odpad. O inflaci se má také zvýšit cena vodného a stočného. Pražané si od 1. ledna 2015 připlatí o 1,50 koruny za metr krychlový více. Nové městské radě se naproti tomu zatím nepodaří splnit předvolební slib zlevnit roční předplatné jízdné na pražskou MHD o tisíc korun. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) oznámil, že takový krok město stihne učinit nejdříve v létě 2015.

ÚSPĚCH TROJSKÉ ZOO
16. prosince oznámila trojská zoo souhrn úspěchů, kterých dosáhla v uplynulém roce 2014. Byla vyhodnocena jako 7. nejlepší zoologická zahrada na světě, její návštěvnost již přesáhla 1 350 000 návštěvníků a s celkem 228 rozmnoženými druhy zvířat dosáhla svého historického rekordu. Rovněž 1227 mláďat narozených do konce listopadu představuje jeden z nejlepších výsledků. Kromě toho během roku přivítala 18 nových druhů zvířat.