„Obrovský problém s holubím trusem máme na Palmovce, máme na to tak tři nebo čtyři stížnosti týdně," postěžoval si nedávno ředitel dopravního podniku Martin Gillar s tím, že je potřeba přijít s nějakým systémovým řešením. Není však jasné, s jakým, protože celá Praha se s přemnoženými opeřenci potýká dlouhodobě a přijímaná opatření jejich počty nesnižují.

Čtěte také: Mrtvé holuby z Berouna nyní vyšetřují veterináři

Praha 13 využívá proti holubům dravce 

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana Praha proti holubům používá řadu různých metod. Nejběžnější jsou sítě, zabraňující vletu ptáků do různých uzavřených prostor, nebo třeba pásy s hroty. Na ty by se ptáci neměli reálně napichovat, občas k tomu však dochází.

„Například Praha 13 využívá proti holubům dravce, podobně jako obecně proti ptákům ruzyňské letiště. To se však v centru města neosvědčilo," uvedl Hofman. Obecně dravci spíše holuby odeženou a jsou vhodní k tomu, udržet je mimo konkrétní oblast.

Možná nejefektivnější je hromadný odstřel

To mají všechny využívané metody společné – jedná se o preventivní opatření. Možná nejefektivnější, ale také nejméně humánní hromadný odstřel či trávení se Praha zavádět nechystá. Likvidují se tak pouze vejce, což provádějí deratizační firmy.

Holubi v Praze. Infografika.