Mnoho výzev stojí v příštích čtyřech letech před Pražany ostře sledovaným rezortem dopravy. Jeho nový šéf Adam Scheinherr (Praha sobě) bude mít za úkol mj. rozšířit a ještě více sjednotit systém parkovacích zón, synchronizovat křižovatky, modernizovat vozový park Dopravního podniku, postavit velká záchytná parkoviště.

Budoucí radní plánuje i rozsáhlé rekonstrukce chátrajících silnic a mostů včetně Libeňského i stavbu Dvoreckého mostu nebo nových tramvajových tratí.

Celkově chce nová koalice zvýšit podporu veřejné dopravy. Třeba i pilotním projektem „vodní tramvaje“. Koalice se navzdory výhradám některých členů vůči tunelovému komplexu Blanka jednoznačně hlásí i k jeho dobudování v nákladnější variantě ve stylu městské dálnice. „Okruh je pro nás jednoznačná priorita a bez tunelu se neobejde – na tom máme v koalici shodu,“ uvedl v té souvislosti Scheinherr.

Odblokujeme výstavbu

Rozšířit nabídku i dostupnost bydlení má zapojení Prahy do přípravy změn zákonů. Podle Hany Marvanové (Spojené síly pro Prahu), příští radní pro legislativu, může metropole buď přijít s vlastním návrhem anebo připomínkovat vládní návrhy třeba skrze poslance. „Chceme se každopádně účastnit legislativního procesu na přípravě nového stavebního zákona i na akutní novelizaci toho současného,“ sdělila Marvanová.

Magistrát podle ní také prověří, v jakých konkrétních případech a proč dochází k průtahům ve stavebním řízení. A programové prohlášení zmiňuje i možnost zavedení centrálního stavebního úřadu pro velké stavební projekty, aniž by se rušily stavební úřady v městských částech pro ty menší.

Učitelé dostanou více peněz

V oblasti regionálního školství chystají noví lídři hlavního města např. nové školky v malých městských částech na okrajích Prahy, kde je jejich síť podle analýzy IPR nedostatečná. Příspěvky města na platy pražských pedagogů mají příští rok dosáhnout miliardy korun a do roku 2020 miliardy a půl.

Podle nastávajícího radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) ale nebude suma rozdělená rovným dílem. „Tyto peníze budou mezi školy distribuovány na základě mechanismu, kterým podpoříme hlavně učitele, jež mají zájem o inovaci výuky a práci nad rámec kurikula,“ upřesnil Šimral.

Koalice se zavazuje také např. ke zveřejňování veškerých informací o prodejích obecního majetku, který není určen pro bydlení. Zvýšit se mají oproti současnosti i celkové investice, které mají mířit především do infrastruktury, veřejných prostranství a bydlení. Koaliční partneři se dohodli také na záměru vybudovat „muzeum nesvobody“, které by přibližovalo historii moderních diktatur. Vhodné místo pro novu budovu se bude hledat.