VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude s Nemocnicí Na Františku? Pomoci může nový provozovatel

Praha - V posledních dnech se mezi Pražany šíří zvěsti o blížícím se prodeji Nemocnice Na Františku. Prý to může znamenat omezení péče o pacienty, rušení oddělení a propouštění personálu.

26.7.2017
SDÍLEJ:

Nemocnice Na Františku. Foto: Deník Šíp/ Miroslav Rendl

Alespoň tak dění kolem zdravotnického zařízení v samém srdci metropole komentují někteří lidé na sociálních sítích. Starosta Prahy 1 to ale označuje za pouhé fámy. „Nemocnice Na Františku se neprodává a ani v žádném případě stávající vedení radnice takový prodej neplánuje, “ ujišťuje starosta Oldřich Lomecký a jedním dechem dodává: „Vedení radnice a správní rada Nemocnice Na Františku se snaží řešit dlouhodobou ztrátovost této nemocnice formou koncesionářské smlouvy.

Tento proces je ale teprve v počátečním stadiu. Pověřená právní kancelář oslovuje potencionální zájemce a připravuje řízení tak, aby provoz nemocnice zůstal zachován a náklady pro městskou část se snížily,“ sdělil Deníku starosta Oldřich Lomecký. 

Opozice se obává o chod nemocnice 

„Hodnota koncese na 35 let je odhadována na deset miliard korun, smlouva se ale jeví jako výhodná pouze pro budoucího koncesionáře. Na jeho straně nejsou téměř žádné záruky, zato na straně městské části jsou sankce tak vysoké, že do budoucna lze předpokládat převod nemocnice do soukromých rukou,“ upozorňují opoziční zastupitelé Kateřina Klasnová a Petr Kučera z klubu Zelená Pro Jedničku. Soukromý subjekt by pak převzal veškerou správu a odpovědnost za chod zdravotnického zařízení. Přičemž městská část Praha 1 by i nadále platila zásadní investice a také nemocnici finančně dotovala. Budovy a pozemky by jí patřily i nadále.

Navíc není jasné, jaké služby bude nemocnice ve skutečnosti za pár let poskytovat. „Hlavním bonusem má být zachovaná základní zdravotnická péče v současném rozsahu. Problém je, že její soupis, který má být součástí smlouvy, jsme nedostali. Navíc za porušení rozsahu poskytovaných služeb hrozí koncesionáři směšná pokuta 500 tisíc korun,“ uvádí zastupitelka Kateřina Klasnová.

Nemocnice je v nejlukrativnější čtvrti 

Ve stejné výši je i kauce, což je nezvykle nízká částka vzhledem k hodnotě nemocnice. Smlouva ale obsahuje také další překvapivá ustanovení. Vypořádání při předčasném ukončení smlouvy je pouze jednostranné. Byla by to opět městská část, která by koncesionáři platila zmařený podnikatelský záměr, varuje opozice. „Výše nájmu za nemovitosti není překvapivě předmětem soutěže, jak by se dalo logicky očekávat,“ kritizuje opoziční zastupitel Petr Kučera.

„Nejdůležitější je koncesi připravit jako projekt lákavý jak pro nového koncesionáře, tak pro městskou část,“ dodává Kučera. „Tato nemocnice je v nejlukrativnější pražské čtvrti a má rozvojový potenciál parcelu pro nový nemocniční pavilon. Radnice také plánuje vybudovat velkokapacitní garáže pod nemocnicí,“ dodává Klasnová.

Zatím není nic rozhodnuto 

„V tuto chvíli ale žádná smlouva není podepsána, teprve se na ní pracuje. Neuplatíme už dlouhodobě ztrátový provoz nemocnice. Praha 1 je jediná městská část, která na svých bedrech nese tíži provozu nemocnice, to nenese ani hlavní město, přesto o toto rodinné stříbro nechceme přijít. Nevýhodou malé nemocnice je, že si nemůže z technických důvodů dovolit zařadit výdělečné obory, jako je plastická chirurgie, které by pomohly dotovaly její provoz,“ upozorňuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka nemá nemocnice obory, díky kterým by se byla schopná sama uživit, chybí jí vlastní laboratoř, patologie a magnetická rezonance. Jejich služby si musí platit. Ideálně by se měl stát koncesionářem ten, kdo tyto služby ve svém portfoliu má nebo je zajistí. Praha 1 by tak dotovala jen polovinu, tedy asi 30 milionů korun. Podle Kučery ale konkrétní požadavek na to, aby měl zájemce potřebné služby v portfoliu, v návrhu smlouvy není.

Autor: Karolina Kudynová

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ke zbytkům trojské lávky dorazily dva vyprošťovací tanky hasičů.
AKTUALIZOVÁNO
2

Zbytky Trojské lávky vyzvedávaly z vody vyprošťovací tanky

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi. 

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT