Co řešily radnice s občany. Infografika.Podobně postupuje stále více městských částí. „Pravidelně pořádáme veřejná projednávání na konkrétní témata – například když se někde plánují dopravní opatření nebo třeba výstavba komunitního centra či dětského hřiště,“ uvedla místostarostka čtrnácté městské části Irena Kolmanová.

Čtrnáctka v poslední době řešila s lidmi, jak bude po rekonstrukci vypadat Zelenečská ulice. Radnice předložila dva návrhy, jeden počítal s více parkovacími místy, druhý s většími plochami zeleně. „Cílem není vyvolat hlasování a vybrat jeden z návrhů, ale posbírat názory, připomínky a podněty občanů k budoucímu řešení lokality,“ vysvětlil v radničních listech její kolega, místostarosta Petr Hukal.

Od stížnosti u piva k čistějším ulicím

Kromě schůzek ke konkrétním projektům pořádají politici i setkání, na něž přicházejí lidé s vlastními náměty. Ať už formou dnů otevřených dveří v kancelářích, nebo třeba pozvánek do hospody. „Potkávat se s lidmi v hospůdkách a kavárnách jsme začali v roce 2015. Takhle vypadala naše kampaň před volbami a považovali jsme za přirozené v tom pokračovat,“ objasnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Na začátku minulého volebního období si prý lidé často stěžovali na nepořádek v ulicích. „I to nám pomohlo přehodnotit systém úklidu. Vypověděli jsme smlouvu z minulosti nasmlouvaným úklidovým firmám a úklid přesunuli pod vlastní společnost,“ popsal Čižinský. Z podnětu obyvatel také začali na opravovaná dětská hřiště instalovat toalety.

Nedávno zavedli hodiny otevřených dveří radní v desátém a jedenáctém obvodu. „Hojně využívány jsou návštěvní dny radního pro majetek a investice, přičemž občané se na něj nejčastěji obrací s požadavky na nejrůznější opravy veřejného prostoru: zničených schodů, chodníku, nefunkčního veřejného osvětlení a podobně,“ vyjmenovala mluvčí městské části Praha 11 Anna Kočicová.

V centru je tématem hluk

I na čtrnáctce řeší lidé s politiky velmi často údržbu okolí. „Co může městská část zařídit vlastními silami, řeší obratem. Například zajistila přemístění přemnožených nutrií z rybníčka Aloisov na Černém Mostě, dále se jednalo o různé úpravy zeleně, opravy chodníků,“ zmínila Kolmanová. Setkala se i s neobvyklým požadavkem na zajištění bezpečnosti migrujících žab na Hutích.

Zcela jiné problémy pak trápí obyvatele centrální části metropole. „Nejvýrazněji se lidé vymezují proti obrovskému nárůstu turismu a s tím souvisejícím vytěžováním bytů přes platformy typu Airbnb,“ uvedl místostarosta Prahy 1 Pavel Nazarský. Lidem podle něho vadí hluk, který turisté dělají na ulicích i v pronajatých bytech. Na základě podnětů od občanů se už podle něho podařilo městské části snížit hluk ze Střeleckého ostrova a Malostranské besedy.