Radu opustili historička Kateřina Bečková a teoretik umění a architektury, historik Rostislav Švácha, které nominovaly akademické instituce. Oba jsou zároveň činní v Klubu za starou Prahu. Zejména Bečková, která klubu předsedá, je urputnou odpůrkyní zásahů do současné podoby metropole.

Bečková i Švácha se domnívají, že jejich působení v poradní skupině šéfa IPR mnohdy sloužilo jako „zástěrka“ při jednání o záměrech, se kterými oni sami nesouhlasí. Stejně jako se neztotožňují s postojem vedení města vůči výtkám, které Praze opakovaně adresovala monitorovací mise UNESCO.

Gremiální rada pouze radí

„Jsme hluboce zklamáni, jak školáckými výmluvami zastírajícími neochotu vyrovnat se s konkrétními doporučeními mise, tak bagatelizací vážných problémů města při rozhodování o ochraně světově jedinečných hodnot,“ uvedli v rezignačním dopise.

Bouchnutí dveřmi odstartovalo slovní přestřelku, do níž se zapojil vedoucí Kanceláře metropolitního plánu na IPR, architekt Roman Koucký. Zdůraznil, že Gremiální rada je pouze poradní skupinou ředitele IPR a nemá rozhodovací pravomoci.

„Její členové spolu vedou učenou disputaci o vážných problémech Prahy, zejména o její budoucnosti. Většinový názor Gremiální rady se následně IPR snaží vkládat do své práce. A samozřejmě, snaží se tento výsostně odborný názor propagovat. Nic víc, nic míň,“ uvedl Koucký.

Za roztržku může i nedorozumění

Podle radního pro územní rozvoj a bývalého šéfa IPR Petra Hlaváčka (TOP 09) plní Gremiální rada svoji funkci a roztržka vznikla částečně i nedorozuměním. „Opravdu mě to mrzí, protože jinak rada funguje extrémně kultivovaně. Když nezaujme jednotný názor, tak je to v jejím stanovisku zřejmé,“ vyvrací Hlaváček dojem, že přítomnost oponentů poskytovala IPR alibi pro podporu kontroverzních záměrů.

Poslední nesoulad Bečkové a Šváchy s názory většiny se týkal nejen velkých rozvojových záměrů. Rozbuškou byla i chystaná rekonstrukce obchodního domu Máj na Národní. S plány současného vlastníka, společnosti Amádeus Real, nesouhlasí právě Klub Za starou Prahu. Pražští památkáři už dali rekonstrukci zelenou, a tak se proměnou Máje musí zabývat ministerstvo kultury.