Nová městská čtvrť, postupně vyrůstající severně od Kolbenovy ulice v blízkosti stejnojmenné stanice metra, představuje revitalizaci 15hektarového brownfieldu, v rámci níž developer buduje kancelářské, obchodní a rezidenční budovy s byty nejen do vlastnictví, ale i k pronájmu. Dokončených a prodaných je všech bezmála pět set bytů určených ke koupi, zkolaudována už byla i kancelářská budova AFI City 1, v jejímž přízemí se nacházejí obchody a restaurace

„Pro mnoho lidí se v důsledku vysokých cen stává koupě bytu nedostupná, a tak se stále častěji poohlížejí po nájemním bydlení. Jsme přesvědčeni, že právě k němu situace panující na pražském rezidenčním trhu směřuje, a proto tu v našich projektech aktuálně stavíme již téměř devět set nájemních jednotek,“ říká Elena Pisotchi, obchodní a marketingová manažerka AFI Europe.

U budoucí stanice metra D Olbrachtova plánuje developerská firma Velska několik domů s byty, obchody a kancelářemi. U stanice Nové Dvory chce stavět město.
Stanice metra trasy D přitahují pozornost developerů a také města

Dokončení výstavby apartmánových domů je plánováno na 1. čtvrtletí 2023, respektive 2024. Součástí nové čtvrti, jejíž projekt zpracovala architektonická kancelář CMC Architects pod vedením architekta Davida R. Chisholma, je také veřejný park s dětským hřištěm, promenádou a posezeními. V budoucnu zde developer plánuje vybudovat školku či restauraci s venkovní terasou.

Od Kolbenovy na jih

Původně průmyslová část Prahy 9 si dosud uchovává genia loci své industriální minulosti. Zároveň se však díky plánům radnice a aktivitám developerů postupně proměňuje v moderní a urbanisticky zajímavou lokalitu.

Jedním z projektů, které stejně jako AFI City vznikají v sousedství stanice metra Kolbenova, je Vivus Kolbenova. Architektonický návrh projektu vznikl v ateliéru ABM architekti pod vedením architekta Petra Bouřila, jeho developerem je společnost Vivus. Kromě Kolbenovy ulice, na niž naváže přes nové náměstí, kde budou převažovat komerční a kancelářské prostory, je lemován ulicí Svatošových a Na Černé strouze. V části bývalého areálu ČKD DIZ, na pozemku o celkové ploše přesahující tři hektary, poroste postupně v pěti etapách. V jižní části tohoto území, která je nejblíže říčce Rokytce a parku Zahrádky, již v rámci první etapy výstavby vznikají dva bytové domy o 255 bytech, které do fáze hrubé stavby dospěly letos na podzim. Kolaudace je čeká za rok.

Podle významného místního podnikatele, od jehož narození 1. listopadu uplynulo 159 let, je pojmenován další rezidenční projekt nacházející se na brownfieldu bývalého areálu ČKD na jih od Kolbenovy ulice. Za realizací Čtvrti Emila Kolbena, díky níž se nabídka nového bydlení v okolí parku Zahrádky v průběhu let rozrůstá o stovky bytů, stojí Skanska Reality. Kompletní dokončení Čtvrti Emila Kolbena, kterou ještě čeká výstavba tří etap, je naplánováno na rok 2030.

Místní šetření na stavbě terasy Budějovická /DBK a její prohlídka.
Terasy na Budějovické se veřejnosti otevřou před Vánocemi, slíbil radní

Na konci ulice Na Černé strouze, v sousedství areálu Čtvrti Emila Kolbena, dnes staví i další developer, společnost Cronesta. Dvojice bytových domů tvořících Rezidenci Výhledy Rokytka bude na dění ve svém okolí shlížet z výšky dvanácti nadzemních podlaží a své první obyvatele přivítá v polovině roku 2023.

Kromě toho, že všechny uvedené projekty vznikají v podstatě na jedné adrese, spojuje je ještě jeden fakt. Navzdory tomu, že než budou dokončeny, uplyne v Rokytce ještě hodně vody, volných bytů na prodej je v nich dnes jako šafránu. Na zájmu o koupi bytu v uvedené lokalitě nic nemění ani to, že se dle kvartální analýzy, zpracované společnostmi Trigema, Central Group a Skanska, v závěru třetího čtvrtletí průměrná nabídková cena metru čtverečního bytu v Praze 9, dlouhodobě nejlevnější části metropole, vyšplhala na 127 657 korun. To je zhruba jen o 10 000 korun méně, než na konci září činil celopražský průměr.