„Chceme pokračovat ve skvělé spolupráci z předchozího období a já chci osobně dopracovat oblast dopravy na Praze 7 do bezpečné a klidné městské části,“ uvedl pro agenturu ČTK Ondřej Mirovský (SZ). Dosavadní místostarosta, který rezignoval po volbách na funkci šéfa pražské organizace Zelených, měl dopravu na starosti také v minulém volebním období. Praha 7 zahrnuje Holešovice, Bubny a části Bubenče a Libně a podle webu radnice má přes 42 tisíc obyvatel. Úřad Prahy 7 slouží také jako obec s rozšířenou působností pro městskou část Troja, která má svou radnici.

Čižinský spolu s Mirovským a dalšími lidmi z hnutí Praha sobě působili na „sedmičce“ poslední čtyři roky a chlubí se, jak změnili tuto část hlavního města k lepšímu, jak bojovali proti korupci. Voliči jejich práci ocenili také v hlasování na magistrát. Lídr Prahy sobě, poslanec a starosta Čižinský dokonce získal nejvíc preferenčních hlasů a mohl by se stát primátorem. Proto není jasné, zda zůstane v čele radnice dál. Záleží také na dohodě se Zelenými.

Ve vedení radnice by podle koaliční dohody měla mít v devítičlenné radě koalice Zelených a Pirátů jedno křeslo. Zbylá obsadí zástupci Prahy sobě. „Vše ještě musí schválit naše členská schůze ve středu,“ uvedl Mirovský. Do zastupitelstva Prahy 7 se kromě Prahy sobě dostala ještě další čtyři kandidující uskupení. Čtyři mandáty získala koalice ODS, Svobodných a Soukromníků, tři zastupitele má kandidátka Pirátů a Zelených a po dvou mandátech dostaly ANO a koalice Spojené síly pro Prahu 7 (TOP 09 a STAN).

Babiš: Čižinský je dobrý starosta

Komulace funkcí navíc vadí některým členům Pirátské strany a může to být překážka při vyjednávání o pražské vládě, kterých se účastní také Spojené síly pro Prahu vedené Jiřím Pospíšilem (TOP 09) a Hanou Marvanovou (STAN). Chystaná trojkoalice už přitom absolvovala rozhovory o programu, kde podle veřejných prohlášení panovala ve většině témat shoda.

Čižinský odmítá, že by Praha sobě byla stranou jednoho muže. Pochvaluje si, jak vyřadil z koaličních rozhovorů vítěznou ODS, která je podle něj stále napojená na kmotry a kontroverzními podnikateli. Radoval se rovněž, že se mu podařilo „vyrvat Babišovi Prahu“. Ovšem premiér a šéf poraženého hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo překvapivě zvolil jinou taktiku - Čižinskému dal tzv. „polibek smrti“, když prohlásil: „Čižinský je dobrý starosta a slušný člověk. Klidně jim budu fandit.“