„Jeden drink a konec"

„Přijel jsem v pátek. Stihl jsme si dát jeden drink na uvítanou a tím to skončilo," stěžuje si Daniel z britského Leedsu. „Kamarádi kvůli tomu zrušili let. Pojedou se loučit se svobodou raději do Itálie," dodává. Tomu přikyvuje i Lukáš Čapek, jednatel společnosti Pratur Stag Weekend, která Stag Party pro cizince organizuje: „Ti, kteří už mají cestu zaplacenou, přijedou. Ale skupiny, které se teprve do Prahy chystají, raději jedou do Maďarska nebo za exotikou."

Čtěte také: SPECIÁL Zákaz prodeje tvrdého alkoholu

Agentura přitom alkohol nenabízí. „Zařizujeme doprovodné programy. Hlavním důvodem, proč sem ženich jezdí, je velká party. A pro tu je země s prohibicí naprosto nevhodná," vysvětluje. Nemůže přitom úbytek zahraničních klientů ovlivnit, na rozdíl od majitelů barů, kteří se situaci přizpůsobili. „Zareagovali jsme pohotově a sestavili okamžitě velkou nabídku alkoholických koktejlů bez destilátů. Udělali jsme nový prozatímní nápojový lístek a funguje to," říká provozní baru Nebe na Václavském náměstí Pavel Grégr. „Je ale jasné, že marže na tvrdý alkohol je jiná než na pivo nebo víno," dodává.

Čapek, se naopak o tržbu obává. „Zahraniční média o tom hodně psala, proto je jasné, že se nás to ekonomicky dotkne. Přicházíme každým dnem o klienty. Poklesy jsou už znát. Může to být ještě dramatické. Vždyť snad třetina turistů k nám jezdí za noční, tedy i alkoholovou, zábavou. Je to finanční ztráta pro celý stát, který z turistického ruchu v Praze těží," řekl.

„Cizinci se v noci do hotelu vracejí dřív"

Pánské jízdy jsou často příčinou hlasitých nočních návratů do hotelových pokojů. Ulice teď utichly. „Nemůžu říct, že vozím míň veselých nebo opilých lidí, ale rozhodně okolo čtvrté, páté máme hluché místo. Za normální situace je to doba, kdy se skoro nezastavíme," říká řidič pražské taxi služby, jehož stanoviště je v samotném centru nočního života, na Václavském náměstí. „Místo toho, aby se vraceli nad ránem, jsou tu už okolo druhé a spíš než opilí, tak utlumení," potvrzuje recepční mezinárodního hotelu nedaleko taxi stanoviště.

Turistů, kteří přijeli do Prahy kvůli cestovatelskému nebo kulturnímu zážitku, se ale mnohdy zákaz vůbec netkne. „Přijeli jsme se podívat na Prahu a za českým pivem," říká Grzehorz z Krakova. „Užíváme si to i bez alkoholu jako takového," dodává.