VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čísla autobusů si cestující budou muset přepočítat

Praha - Na to, že zanedlouho budou nastupovat do autobusů označených jinými čísly, než byli dosud zvyklí, se musí připravit obyvatelé středních Čech, kteří cestují v noci. Z příměstských linek Pražské integrované dopravy (kam spadá i významná a stále se rozšiřující část regionu středních Čech) zmizí „pětkové" a „šestkové" autobusy – a nahradí je spoje začínající devítkou.

9.3.2017
SDÍLEJ:

Pražská integrovaná doprava. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Libor Sojka

O změně, která vstoupí v platnost od soboty 29. dubna, informoval ve čtvrtek Filip Drápal z Ropidu: Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy. S tím, že trasy – až na drobné výjimky týkající se pouze Prahy – zůstanou shodné s těmi dnešními.

Čtěte také: Prodloužení metra až do Jesenice? Možná by tam mohla vést i lanovka

V noci budou jezdit jen devítky

Nyní platí, že číselná řada od 501 výš patří nočním (a také školním) autobusům jezdícím v metropoli a jejím nejbližším okolí, zatímco trojčíslí začínající šestkou označuje příměstské noční linky obsluhující i území dále od metropole. Pětku i šestku nově nahradí devítka. A devítkou bude začínat i číslování nočních tramvají jezdících po Praze, aby byly číselné řady uceleně jednotné.

Ropid plánuje sjednotit číselnou řadu

Není přitom nepravdou tvrdit, že přečíslování pražských tramvají má vlastně na svědomí rozvoj regionu středních Čech. V označení příměstských linek jezdících z Prahy do středních Čech (a ojediněle dokonce i za hranice kraje) se v intervalu 301 až 499 číselná řada již vyčerpala. Logické je tudíž pokračovat pětkou – byť ta je nyní „obsazena".

Ano, opravdu to má logiku, jestliže Ropid v rámci změn plánuje sjednotit číselnou řadu pro příměstské a regionální linky od 301 po 750 – a do budoucna až k 799. Cestujícím zvyklým na současná pravidla se to na pohled může jevit jako složitost – cílem je nicméně pravý opak: zjednodušení. „Jednotná řada má významný vztah k tarifu, signalizuje jiný druh odbavení, neplatnost SMS jízdenek a nástup předními dveřmi," vyjmenoval Drápal, co vše bude jasně dáno.

Přečtěte si: Praha se dočká devadesátek. Noční tramvaje mají nově začínat devítkou 

Připočítat 350

Zatímco v Praze se u nočních autobusů u tramvají změní jen první číslice – pětku vystřídá devítka, zatímco další cifry zůstanou – spoje jezdící dále do středních Čech vezmou přečíslování zgruntu. Změní se první dvě čísla. Dosavadní příměstské autobusy 601–610 se promění připočtením čísla 350: budou z nich linky 951 – 960.

Autor: Milan Holakovský

9.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Terénní pracovnice bezdomovcům nosí jídlo i oblečení
11

Terénní pracovnice denně pomáhají lidem bez domova. Nacházejí i mrtvé

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Kateřina Peštová: Zastupitelkou jsem se stala až po přepočtení hlasů

/ROZHOVOR/ Pražský deník našel zastupitelku v Praze 10, která má podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka (ODS), který získal svůj mandát až po přepočtení volebních lístků Ústavním soudem. Zastupitelka Kateřina Peštová (ČSSD) se v roce 2006 nedostala do zastupitelstva Městské části Praha 10 jen o pár hlasů. Po přepočtení hlasů mandát nakonec získala

Tak trochu drahé parkování v areálu nemocnic. Na Bulovce i šest stovek za den

Parkování v areálu pražských nemocnic může vyjít hodně draze. Během dne, kdy nemocní podstupují nezbytná vyšetření, je či jejich blízké může parkování vyjít i na částku přesahující 600 korun. Nemocnice přitom argumentují tím, že vysoká cena má zabránit tomu, aby se z nemocnic stala parkoviště, které by využívali např. mimopražští řidiči. V pátek o tom jako první informoval server Echo24.

Pražští záchranáři chtějí otevřít pět nových výjezdových základen. Do roku 2020

Pražská zdravotnická záchranná služba chce do roku 2020 otevřít až pět nových výjezdových základen, kvůli zhoršené průjezdnosti v některých částech metropole. Sanitky v současné době vyjíždějí  k případům z dvaceti míst. V pátek o tom informovala tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Pražská záchranná služba v těchto dnech slaví 160 let od založení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT