Na program bod navrhovaný ODS po více než dvouhodinové diskusi zastupitelé zařadili, a to za projednávání rozpočtu hlavního města na příští rok. Kdy se k němu zastupitelstvo dostane, není jasné. „Vy uvádíte, že je tu snaha ovládnout magistrát nedemokratickým způsobem, a já se jako demokrat bojím,“ vysvětlil zastupitel a předseda pražské ODS Tomáš Portlík, proč projednání věci navrhl.

Opozičním zastupitelům vadilo, že je podle nich status Pirátů spojuje se snahou ovlivnit obraz Číny v Česku nebo ovládnout magistrát. „Za sebe i klub ODS říkám, že nás nikdo neovládá. Tohle společně musíme vyvrátit, protože nic takového se neděje,“ řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Návrh opozice zařadit bod týkající se Číny a Home Creditu na program jednání podpořil například předseda koaličních zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) Jiří Pospíšil. Podle něj je třeba problém prodiskutovat. Radní Hana Kordová Marvanová (STAN) poté řekla, že není pravda, že čínská chobotnice ovládá zastupitelstvo. „Vraťme se ke komunálním tématům,“ vyzvala.

Předseda pirátských zastupitelů Viktor Mahrik se nejdříve bránil, že status Pirátů na sociální síti byl jejich soukromým oznámením, mezi další lidi se dostal sdílením. Zastupitelé se podle něj mají bavit o činnosti Home Creditu, a ne o statusu Pirátů. „Kdybyste neměli tak debilní statusy na facebooku, tak se tady nic neděje,“ řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Zastupitelé se také přeli, jak se projednávaný bod bude jmenovat. Opozice chtěla mít v názvu slovo chobotnice, což Piráti odmítali. „To jsou vaše slova, ne naše. Proto nevíme, s čím máte problém,“ řekl Nepil. Zastupitelé se nakonec shodli, že slovo chobotnice ve schváleném programu nebude.

Radní pro školství se omluvil

Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) se na konci diskuse opozičním zastupitelům kvůli statusu sám za sebe omluvil. „My se pouze chtěli zaměřit na sérii článků, která vyšla v uplynulých dvou dnech, která ukazuje propojení Home Creditu a (agentury) C&B s některými politiky. Takže za ten post se omlouvám,“ řekl.

Podle Aktuálně.cz si Home Credit najal PR agenturu C&B Reputation Management na zlepšení obrazu čínského komunistického režimu u české veřejnosti. Firma podniká v Číně, získala zde za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci na nebankovní půjčky. Server napsal mimo jiné o tom, že agentura stála v pozadí konference s názvem Česko a Čína - příležitosti a limity, kterou ve Sněmovně uspořádal poslanec ODS Jan Skopeček.

Postup Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vůči Číně opakovaně kritizuje prezident Miloš Zeman. Praha se po nástupu nové koalice opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Na začátku října si Praha a Peking vzájemně vypověděly sesterskou smlouvu kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává jednu Čínu. Zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo uzavření sesterské smlouvy s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. Čína ovládá Tibet a považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií.