Výběr akcí v příštím týdnu
Kurz přežití - Jak Prahu projet na kole bezpečně - úterý 17:30, CAMP
Dopravní výchova pro chodce a cyklisty - Muzeum policie - středa 9:00
Hrozba jménem Mamataxi - Co s přeplněnými parkovišti u škol v ranní špičce? - čtvrtek 17:00, Skautský institut 
Snídaně na peróně - čtvrtek 6:30 - 9:00, nádraží Čakovice, Kbely, Satalice, Kyje 
Zažít město jinak - 85 míst po Praze, sobota 
Den otevřených dveří DPP - více lokalit, sobota 10.00 - 16:00

Z Mariánského náměstí, kde sídlí pražský magistrát, zmizí příští sobotu 21. září všechna auta. Náměstí se tak přidá ke třem dalším lokalitám v Praze, které v rámci Evropského týdne mobility budou dočasně na několik hodin zavřeny vozům. Zde to bude ale přeci jen o dost jiné. Z místa před magistrátem zmizí totiž auta trvale.

Vyparkované náměstí

„Mariánské náměstí vyparkujeme, čímž se zařadíme mezi evropská velkoměsta, která nemají před radnicí parkoviště,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Motoristé mohou podle něho parkovat v garážích u náměstí Jana Palacha.

V příštím týdnu od 15. do 22. září proběhne v Praze více než dvacítka akcí, které mají za cíl motivovat Pražany k využívání jiné než automobilové dopravy. Například k jízdě vlakem bude lákat snídaně na čtyřech pražských nádražích. Všechny aktivity jsou zdarma. Cílem je podle organizátorů snaha o větší bezpečnost na silnicích a snížení emisí.

„Je to příležitost pro lidi, aby přestoupili do MHD, jezdili na kole či koloběžce, využili sdílené dopravní prostředky či chodili pěšky,“ dodal Hřib.

Podle magistrátních statistik stráví řidiči v pražských kolonách každý den kolem 19 minut, v každém autě sedí průměrně 1,3 člověka. Necelá pětina cest autem po Praze je kratších než dva kilometry. Nejrychlejším dopravním prostředkem do dvou kilometrů je přitom kolo.

Zaparkovaný automobil zabírá prostor 12 m2, na ten se vejde 10 cyklistů či 20 pěších. „Mrzí mě zaplevelení veřejného prostoru auty, ať už těch, co jedou, nebo těch, co parkují. Když jsou bloková čištění ulic, uvědomíte si, jak je Praha bez aut krásná,“ dodává předseda dopravního výboru Pavel Richter.