Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První cigareta? Už v devíti letech

Praha - Test Deníku prokázal, že k zakoupení krabičky cigaret stačí dvanáctiletému Pražanovi pouhých osm minut a jeden ochotný kuřák.

9.1.2009
SDÍLEJ:

Zatímco před lety si děti první cigaretu dopřály mezi dvanácti až čtrnácti lety, teď je průměrný věk v Praze kolem devíti let./Ilustrační foto Foto: Eva Kořínková

Pouhých osm minut potřeboval dvanáctiletý figurant Deníku k tomu, aby sehnal krabičku cigaret. Přestože se trafikant na stanici I. P. Pavlova zdráhal dítěti cigarety prodat, kolemjdoucí muž se po prosbě rozhodl dítěti „pomoci“.

Test redaktorů tak potvrdil pouze fakta, na nichž se shodují odborníci: v Česku aktivně kouří 2,3 milionu lidí, polovině z nich ještě není osmnáct. Právě v Praze žije nejvíce dětí, které si nedokážou cigaretu odpustit.

Jak už Deníku před časem potvrdila vedoucí lékařka protikuřácké poradny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Králíková, věk, kdy si dítě dává první cigaretu, klesá. Zatímco před lety si děti první cigaretu dopřály mezi dvanácti až čtrnácti lety, teď je průměrný věk v Praze kolem devíti let.
„Čím dříve přitom začne člověk kouřit, tím více si poškodí organismus a vznikne silnější závislost. Je to logické, organismus je totiž nezralý,“ uvedla Králíková.

Vzor vidí v rodičích

Podle ředitele základní školy v Letohradské ulici v Praze 7 Ivo Mlejneckého s kouřením zdaleka není problém jen u žáků osmých a devátých tříd. Učitelé často přistihnou i děti daleko mladší.

„Pedagogové se samozřejmě snaží na žáky působit. Jenže to je bohužel málo. Je to odvislé od chování celé společnosti. Děti vidí vzor v rodičích, a ti je mnohdy ještě ve zlozvyku podporují tím, že jim dávají kapesné,“ uvedl.

Do boje s kouřením se pustil i majitel restaurace La Casa Blů na Starém městě Jeorge Zúňiga Pavlov. „Na webu jsem se zeptal našich hostů, zda stojí o to, aby restaurace byla nekuřácká. Sedmdesát procent jich odpovědělo „ano“. A tak se u nás od ledna nekouří,“ řekl.

Kdy děti vykouří první cigaretu? V devíti letech

Počet dětských kuřáků je dvojnásobně vyšší než před dvanácti lety. Kouření už zdaleka není problém jen u žáků osmých a devátých tříd.

Jsou to ještě děti, ale bez tabáku by se neobešly. Podle posledních statistik za rok 2007 v České republice aktivně kouří 2,3 milionu lidí. Číslo je to varující zejména proto, že polovině kuřáků ještě není osmnáct let.

Právě v Praze žije nejvíce dětí, které si nedokážou odpustit cigaretu. Občanská sdružení Doktoři za uzdravení společnosti a Řetěz lásky k dětem teď požadují po zákonodárcích jedno: aby začlenili řešení dětské epidemie závislosti na tabáku do připravovaných zdravotnických reforem.

Chtějí víc informací o dopadu na zdraví

Výzvu na webových stránkách Řetězu lásky k dětem zatím podpořilo necelých tři sta lidí. „My jsme s touto iniciativou začali proto, že chceme, aby se dítě samo rozhodlo a vědělo, co všechno v cigaretách je,“ sdělil za Řetěz lásky Martin Škapik z Prahy.

Tomu vadí, že nikotin obsažený v cigaretách není zařazen do seznamu návykových látek a tabákové firmy nemusejí uvádět na svých výrobcích složení drogy ani všechny známé dopady na lidské zdraví. Počet dětských kuřáků je dvojnásobně vyšší než před dvanácti lety, zdvojnásobila se také spotřeba tabáku a dítěti může cigaretu kdokoliv podat.

Jak už Deníku před časem potvrdila vedoucí lékařka protikuřácké poradny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Králíková, věk, kdy si dítě dává první cigaretu, klesá. Zatímco před lety si děti první cigaretu vypouřily mezi dvanácti až čtrnácti lety, teď je průměrný věk v Praze kolem devíti let. „Čím dříve přitom začne člověk kouřit, tím více si poškodí organismus a vznikne silnější závislost. Je to logické, organismus je totiž nezralý,“ uvedla.

Učitelé všechny neuhlídají

Podle ředitele základní školy v Letohradské ulici v Praze 7 Ivo Mlejneckého s kouřením zdaleka není problém jen u osmých a devátých tříd. Učitelé často přistihnou při kouření i žáky daleko mladší.

„Pedagogové se samozřejmě snaží na žáky působit. Jenže to je bohužel málo. Je to odvislé od chování celé společnosti. Děti vidí vzor v rodičích, a ti je mnohdy ještě ve zlozvyku podporují tím, že jim dávají kapesné,“ uvedl včera. Podle něj by se rovněž měl důsledněji dodržovat zákaz prodeje tabákových výrobků osobám mladších osmnácti let.

K boji proti kouření se však přidává řada pražských restaurací. Ještě v létě jich bylo 98, teď se počet nekuřáckých zařízení podle serveru www.dokurte.cz ustálil na čísle 106.

Státní zdravotní ústav přitom v létě poukázal ještě na jeden nový nešvar. Do popředí zájmu mezi mladými se čím dál častěji dostává vodní dýmka, kterou si lidé vozí z exotických dovolených. Domněnka, že kouření vodní dýmky je bezpečnější, je ovšem mylná.

Majitel restaurace nechal hlasovat své hosty o kouření

Mít protikuřáckou restauraci, nebo kouření v lokále povolit? Poněkud netradičním způsobem toto dilema vyřešil majitel pražského podniku La Casa Blů na Starém Městě Jeorge Zúňiga Pavlov.

Na internetové stránky restaurace, své blogy a rozsáhlý společenský webový systém sloužící ke komunikaci „facebook“ umístil anketu, ve které se svých návštěvníků zeptal: Chcete, aby byla La Casa Blů nekuřácká?

Výsledek se za tři měsíce dostavil. Téměř sedmdesát procent návštěvníků se postavilo proti dýmu. „Myšlenka přišla v půli roku. Já sám jsem nekuřák a řekl jsem si, že je čas něco změnit. Protože je velká část návštěvníků mladých, zkusil jsem to přes internet,“ popsal majitel. To, že tato cesta nebude lehká, věděl. Ze zkušeností ostatních restauratérů ve světě zjistil, že podniky vykazovaly krátkodobé poklesy tržeb.

Hostů chodí méně, otázka je proč

Méně hostů teď navštěvuje také jeho podnik. „Pokles tržeb je od prvního ledna zhruba dvacet procent. Nedá se ale říct, zda to souvisí s velkými mrazy, tím, že je po svátcích, a nebo s finanční krizí,“ uvedl.

Podle něj je podnik multikulturní a má jinou atmosféru než většina běžných restaurací. To, zda sem lidé chodili kvůli prostředí nebo cigaretám, se teprve uvidí. Změna udělala radost především nekuřákům, ale také maminkám s dětmi, které si sem teď daleko raději chodí sednout na medovník. „Neříkám, že jsou všichni kuřáci bezohlední, ale asi jim přijde, že když kouří pár lidí kolem, tak to tou jednou cigaretou navíc nezhorší. A výsledek je pak k nevydržení,“ napsal do diskuse na webu jeden z hostů Zbyšek.

Informaci jako první přinesl server lidovky.cz. V Česku je zhruba pět set nekuřáckých restaurací. Ještě před několika lety ale zakazovaly kouření v prostorách povětšinou jen cukrárny nebo vegetariánské jídelny.

Autor: Lucie Boháčová

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení