„Pro mnohé Bělorusy se Praha stala domovem. Chci poděkovat za to, že běloruské vlajky vlají v Praze, za podporu běloruské kultury a jazyka,“ řekla Cichanouská včera na slavnostním přivítání běloruské delegace v Brožíkově sále Staroměstské radnice, kde přidala svůj podpis do pamětní knihy města.
„Udělám vše proto, abychom se ve své zemi cítili bezpečně. Když přemýšlím o lidech, kteří obětovali svůj život a svobodu, cítím zlost vůči režimu a to mi dává sílu, abych v boji pokračovala,“ řekla opoziční politička.
„Do Běloruska se budu moc vrátit, pokud se budu cítit v bezpečí a budu vědět, že mě po překročení hranic nenaloží do policejního antonu a neodvezou do vězení,“ dodala žena, na kterou je v její rodné zemi a v Rusku vydán zatykač.
Bělorusko má podporu Prahy
Pražský primátor Cichanouské předal symbolický klíč od hlavního města. „Praha jednoznačně podporuje běloruské protesty proti zfalšovaným volbám, proti porušování lidských práv a proti režimu založeném na útlaku a zastrašování,“ ujistil Hřib.
Fotogalerie: Demonstrace na podporu obětí běloruského režimu v Praze na Staroměstském náměstí 7. června 2021.
Hlavní tvář běloruské opozice, která loni kandidovala proti Alexandru Lukašenkovi v prezidentských volbách, je na čtyřdenní návštěvě v Česku od neděle. Sešla se již oficiálně s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem či předsedou senátního zahraničního výboru Pavlem Fischerem (nezávislý) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).
V horní komoře parlamentu včera také přednesla projev, ve kterém vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který odsoudí zločiny režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. V Knihovně Václava Havla se Cichanouská sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací.