„Musíme prostor připravit tak, aby se tu mohli pohybovat architekti, památkáři, statici a další odborníci. To bychom měli stihnout do konce roku,“ informovala zástupkyně společnosti Petra Kuchařová.

Jako smetiště

V současnosti se pracuje na kácení náletových dřevin a další venkovní údržbě. Objekt je hlídán ostrahou. Investora čeká ještě úklid vnitřních prostor, které po tom, co usedlost obsadili bezdomovci, vypadají jako smetiště. „Na jaře začneme zpracovávat projekt. Zatím se držíme původního, což znamená, že část bychom pronajali jako kanceláře, zbytek bude sloužit ubytování,“ doplnila Kuchařová. Zda půjde o pronájem bytů nebo hotel, odmítla upřesnit. Zahrady v okolí by měly zůstat přístupné veřejnosti, v domku hned u vstupu do usedlosti, který dříve sloužil zahradníkům, plánuje společnost provozovat restauraci, uvažuje i o otevření galerie.

Přestože majitel už začal s rekonstrukcí, stavební odbor Prahy 5 mu hodlá nadále udělovat pokuty za to, že usedlost nechal tak dlouho chátrat. Podle jeho ředitelky Dany Nacházelové se sice proti stotisícové pokutě úspěšně odvolal, ale úřad mu přidělí další. „Závady z roku 2003 ani 2006 zatím nebyly odstraněny. Mastí to tu tak, aby to vypadalo, že se něco dělá,“ řekla na adresu investora Nacházelová. I památkáři majitele stále pokutují. „Vedeme správní řízení a vymáháme pokuty,“ potvrdila Petra Morávková z odboru památkové péče magistrátu. Pokuty pro právnickou osobu se pohybují ve výši statisíců korun.

Stavební odbor požaduje po investorovi předložení přesného harmonogramu prací včetně přibližných termínů. Kdy bude rekonstrukce dokončena, zatím není jasné. „Chtěli bychom, aby to bylo co nejdříve, ale cesta od územního rozhodnutí ke stavebnímu povolení bývá až tři roky,“ řekla Kuchařová.

Místním se plán s areálem líbí. „Bude příjemné, když tu bude restaurace, mnoho lidí sem chodí na procházky,“ zmínila členka občanského sdružení Cibulka Irena Morchová.

Právě Morchová stála před rokem za protestem proti vykácení lesoparku v okolí usedlosti Cibulka. Magistrát mu chtěl navrátit původní podobu anglického parku. Projekt byl ale krátce nato pozastaven.