VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chytré koše přinesly jedničce čistší ulice a hrozbu pokuty

Praha - Aby odpadky nehyzdily historické centrum, rozhodla se Praha 1 v létě nainstalovat v několika ulicích „chytré" koše, které samy lisují odpad a dopředu hlásí, že už budou plné. Řešení, kterým byly nahrazeny nynější přetékající koše, se však nezamlouvá magistrátním památkářům. Jednička totiž k tomuto kroku neměla povolení, a proto jí hrozí až dvoumilionová pokuta.

6.11.2015 1
SDÍLEJ:

Osm inteligentních popelnic rozmístila Praha 1 do několika ulic na svém území.Foto: DENÍK/Benedikt Lederer

První městská část se v červnu letošního roku rozhodla, že zakročí proti přetékajícím košům v centru metropole. Bylo tomu kvůli údajnému ročnímu čekání na vyjádření památkářů k výměně košů v jiných ulicích v centru metropole.

Místo šestihranných betonových košů umístila Praha 1 začátkem léta na pěti místech moderní popelnice, z nichž jedna stojí několik desítek tisíc korun. „Chytrý koš" má vlastní solární panel, díky kterému funguje zabudovaný lis na odpadky, což vede k tomu, že se nemusí nádoba na smetí tak často vyvážet.

„Koše ukazují, že pro turisticky vytížené centrum Prahy jsou mnohem vhodnější než koše stávající. Po jejich instalaci se významně snížila nejen četnost svozu odpadků, ale zvýšila se také viditelně čistota ulic, kde jsou koše umístěny," míní místostarosta Prahy 1 Richard Bureš, jenž si tyto koše vzal pod svá křídla.

Jenže teď se objevil pro jedničku problém. „Ze strany Prahy 1 šlo o umístění zařízení v památkové rezervaci UNESCO bez našeho stanoviska," řekl Jiří Skalický, šéf odboru památkové péče pražského magistrátu. Vadí jim, že městská část koše zabetonovala do chodníků, přestože jim chyběl souhlas památkářů. A koše i přes upozornění nebyly odstraněny a dá se na ně stále ve vybraných místech narazit.

Další pokuta pro městskou část

Památkáři s Prahou 1 proto zahájili správní řízení kvůli porušení památkového zákona. Radnice se však brání, že koše byly instalovány jen na zkoušku, a nebyl proto souhlas potřeba. Předem prý záměr řešila s magistrátem i Technickou správou komunikací. „U stavebního úřadu Prahy 1 jsme si ověřovali, že instalace košů do zkušebního provozu nevyžaduje žádné rozhodnutí či souhlas," tvrdil Bureš.

S tím však nesouhlasí Skalický, podle něhož je třeba si požádat o souhlasné stanovisko i pro dočasné instalace, jako je kupříkladu světelný festival Signal nebo Designblok, a úředníci na radnici Prahy 1 to prý vědí. Nyní tak hrozí městské části za instalaci bez stanoviska pokuta, jejíž horní hranice sahá až ke dvěma milionům korun.

Praha 1 nyní podala odvolání a bude podle Bureše v rámci správního řízení jednat. „Věříme, že situace se v rámci řízení vysvětlí. Pokud by pokuta byla udělena, hlásím se samozřejmě k ní a uhradím ji. Jestli takto bude do budoucna trestána každá snaha přinést občanům něco dobrého, bude každý předem na jakoukoliv aktivitu rezignovat a Praha se přestane rozvíjet," řekl místostarosta.

Pro první městskou část to není první pokuta od památkářů. Letos na jaře platil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký pokutu 150 tisíc korun za pomník okřídleného lva na Klárově. Na stavbu věnovanou válečným letcům neměla tehdy městská část souhlas. I tehdy hrozila pokuta až dva miliony.

Časté porušení pravidel v Praze 1

„Občas poruší pravidla i jiné městské části v památkově chráněných územích hlavního města, ale u Prahy 1 je to posledních pět let nejčastější," popsal Skalický a dodal, že to by nemělo negativně ovlivnit přístup jeho odboru k budoucím žádostem jedničky.

S určitými pochybnostmi se setkala Praha 1 už při letním rozjezdu projektu, když opoziční zastupitel centrální městské části uvedl, jestli by nebylo lepší na přeplněné koše vyzrát tak, že by se častěji vyvážely. 

„Samozřejmě by asi pomohlo, kdyby auto jezdilo ulicí každou hodinu, ale proplétat se davy chodců není jistě cílem," zhodnotil Bureš a doplnil, že kupříkladu v Melantrichově ulici, kde je nyní polovina „chytrých košů," bylo košů devět a vyvážely se zhruba pětkrát denně. Nyní je situace lepší.

Moderní popelnice, které si sami lisují odpad, používají i jiná tuzemská města. Lidé mohou do chytrých „košů" házet smetí v Brně nebo Karlových Varech. Praha 1 plánovala testovat přínos košů půl roku. Poté hodlala zanalyzovat jejich přínos a případně zajistit další kusy.

O popelnicíchPět lokalit na první městské části se v létě dočkala moderních popelnic BigBelly. Konkrétně jsou v ulicích Charvátova, U Sovových mlýnů, Říční, Vodičkova a Melantrichova.

Koše mají vlastní solární panel, kterým je napájen zabudovaný lis uvnitř nich. Zároveň je v nich i komunikační jednotka, jež prostřednictvím SIM karty přináší online informace o zaplněnosti koše, a když je třeba vyvézt, na dispečinku pípne.

Koše se používají i v zahraničních městech. Jsou vhodné do rušných míst, a to kvůli tomu, že se díky lisu nemusí tak často vyvážet.

Autor: Benedikt Lederer

6.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 35 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Za Brumlovkou 1559/5, Praha 4 - Michle, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - Vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Kontaktní osoba : pan Vladislav Gogulinský , Upřesňující informace a požadavky : , Vysoce kvalifikovaná práce v oblasti prodeje a získávání kontaktů pro další potencionální prodej., Na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti zákaznické podpory, pre-sales a after-sales, account managementu a zkušeností udržování pravidelného vztahu s byznys partnery , Požadované jazykové znalosti : arabština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina C1, Zaměstnanecké výhody : stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, organizační složka - 002, Za Brumlovkou, č.p. 1559, 140 00 Praha 4. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 25 000 Kč

Stavební technici provozní Koordinátoři klientských změn - junior. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na jan.skoda@consultora.cz nebo telefonicky každý všední den 8:30 - 17:00 na tel.: 608 913 596, , NÁPLŇ PRÁCE:, , koordinace klientských změn, schůzky a komunikace s klienty, zajištění vykreslení projektové dokumentace, popř. samotné vykreslení požadovaných změn, ocenění klientských změn, popř. koordinace ocenění prací od subdodavatelů, kompletace projektu a ceny klientské změny, účast na kontrolních dnech, v případě práce na plný úvazek možno kombinovat s prací projektového/cenového manažera, , POŽADUJEME:, , vysokoškolské vzdělání stavebního směru (vhodné i pro studenty od 3. ročníku VŠ), znalost čtení výkresů, obecné znalosti rozpočtování staveb a cenového managementu, zájem učit se procesnímu řízení a naslouchat radám zkušenějších, časovou flexibilitu, samostatnost, cílevědomost a loajalitu, , NABÍZÍME:, , samostatné vedení jednotlivých klientských změn, kompletní zaškolení a pomocnou ruku, možnost rozvíjet se a učit se novým věcem, práci v mladém kolektivu, vlastní pracovní prostor (kanceláře na adrese Litvínovská 609/3, Praha 9), v případě částečného úvazku možný posun do hlavního pracovního poměru, telefon s neomezeným voláním, SMS, daty a notebook (pro úvazek na HPP), , , Zam. výhody: Telefon s neomezeným voláním, SMS a daty a notebook. Pracoviště: Consultora s.r.o., Litvínovská, č.p. 609, 190 00 Praha 9. Informace: Jan Škoda, +420 608 913 596.

Potravinářství - Hledáme opravdové milovníky masa! 28 000 Kč

Hledáme opravdové milovníky masa! Míst, kde se prodává maso, těch najdeš po Praze spoustu, ale jen jedno je to Pražské! Do práce nechodíme, že musíme, ale protože nás to baví. Teď už nám chybíš jen ty! Ozvi se nám: Vít Morkus.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Libocká 6/43, Praha 6, Prvotní kontakt tel. 734 435 114, Domov sv. Rodiny poskytuje celoroční pobytové služby pro dospělé osoby s mentálním a kombinovaným postižením s nabídkou běžných příležitostí k sociálnímu začleňování. Posláním Domova je vytvářet láskyplné prostředí a podmínky pro plnohodnotný, smysluplný život klientů a naplňování jejich seberealizace, přispívat k rozvoji jejich osobnosti a posilovat křesťanskou atmosféru v celém Domově. , Arcidiecézní charita Praha, která je zřizovatelem Domova svaté Rodiny, hledá do pracovního týmu domova uklízeče/ uklízečku na plný úvazek (místo Libocká 6, Praha 6), který/á:, - bude pracovat v provozním týmu podporujícím sociální službu a bude se podílet na realizaci našeho poslání, Požadujeme :, - pracovní nasazení, - ochotu pracovat v širším kolektivu, - pečlivost, , Nabízíme : , - zázemí silné fungující společnosti a přátelský kolektiv, - práci na plný úvazek po zkušební době osobní ohodnocení, - po zapracování smlouva na dobu neurčitou, Zaměstnanecké výhody:, benefity (mimořádné odměny, dotovaná strava, příspěvek na kulturu a sport, možnost supervize, bezplatné masáže, možnost dalšího vzdělávání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, příspěvek na rekreaci dětí, dovolená 5 týdnů). Pracoviště: Arcidiecézní charita praha, domov sv. rodiny, Libocká, č.p. 6, 162 00 Praha 616. Informace: Tomáš Biňovec, +420 734 435 114.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kuchař podezřelý ze zpronevěry.
3

Kuchař dostal služební mobil. Pak se ztratil jako pára nad hrncem

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT