Takzvaný Metropolitní plán, který by měl v ideálním případě od roku 2020 regulovat výstavbu v Praze, není v současné době způsobilý k tomu, aby město v jeho projednávání mohlo pokračovat. Sdělila to gesční radní Petra Kolínská.

Návrh plánu nyní upravuje jeho zpracovatel, Institut plánování a rozvoje (IPR), ve spolupráci s odborem územního rozvoje magistrátu. Kromě toho se radní dohodli na tom, že ho zhodnotí také sedmičlenný tým externích odborníků, který povede expert na stavební právo František Korbel.

Doba pro posouzení návrhu 

„Čas, který je objektivně potřeba věnovat úpravě návrhu, jsme využili k tomu, abychom jako zástupci zadavatele dali prostor pro posouzení expertního týmu, abychom mohli radě a zastupitelstvu říci, co by odborníci navrhovali v plánu vylepšit nad rámec toho, co přikazuje zákon," vysvětlila Kolínská. Doplnila také, že IPR v blízké budoucnosti čekají organizační a personální změny.

Za první z nich se dá označit odvolání Romana Kouckého, ředitele sekce plánování města, která má na starosti přípravu Metropolitního plánu. Ředitel institutu Petr Hlaváček ho odvolal v pátek, na IPR však bude dále působit. Další organizační změny budou následovat i v návaznosti na dokončení auditu, který v městské organizaci probíhá už několik měsíců.

Změny v IPR

„Závěrečnou zprávu o auditu dostaneme pravděpodobně koncem tohoto týdne a poté vyhodnotíme, jak ho uzavřít a jaké kroky budou následovat. Pro mě to bylo opravdu nemilé překvapení, že se na institutu dějí pochybení v tak rozsáhlé míře," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Dodala, že IPR by se měl změnit tak, aby v budoucnosti poskytoval radě hlavního města kvalitní výstupy a celá organizace byla řízena profesionálně, transparentně a hospodárně. Co to přesně znamená zatím vedení města neupřesnilo.

Čtěte také: Co čeká metropoli? Zeptejte se…