Hospodaření nemocnice prověří i finanční úřad a Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ředitel Petr Zajíc sdělil, že nemocnice pod jeho vedením postupuje transparentně a v rámci protikorupčních zákonů.

„Ministerský audit se týkal předchozího vedení nemocnice. Převzal jsem nemocnici na začátku srpna a nové vedení postupuje maximálně transparentně. Starší smlouvy revidujeme a postupujeme v rámci protikorupčních zákonů,“ uvedl.

Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně identifikoval audit možná pochybení v uzavírání obchodně-závazkových vztahů. Pochyby se nad hospodařením nemocnice vznášely už před půl rokem. Ministr Leoš Heger (TOP 09) začátkem dubna náhle odvolal tehdejší ředitelku Kateřinu Toběrnou.

Technický náměstek Jiří Havel uvedl, že prvním opatřením nového vedení bylo vytvoření obchodního oddělení, které nakupuje pro sklad materiálně technického zabezpečení zásoby nezbytné pro chod nemocnice. „Všechny nově nakupované prostředky procházejí výběrovým řízením a bereme samozřejmě ty, které v soutěži zvítězí cenou, tedy jsou nejekonomičtěj­ší,“ řekl.

Nemocnice nově zavedla časová razítka, ostraha je používá pro vjezd a výjezd návštěvníků nemocnice. „Abychom předcházeli únikům finančních prostředků, při vjezdu i výjezdu označíme návštěvě kartu a vybereme částku za parkování podle ceníku. První půlhodina je zdarma,“ doplnil náměstek. Dříve se zapisovalo na kartičky ručně, což umožňovalo spekulace s výběrem parkovného.

Dalším důkazem transparentního přístupu k hospodaření je podle náměstka zrušené výběrové řízení na dva genetické analyzátory pro kliniku hrudní a plicní chirurgie. „Přišla jedna nabídka na 6,5 milionu korun a spotřební materiál za 1,4 milionu. Domníváme se, že z jedné nabídky není možné zajistit transparentnost ani ekonomickou výhodnost zakázky,“ dodal Havel.

Hospodaření nemocnice skončilo loni ve ztrátě. Bulovka přijde od příštího roku o přídomek fakultní, zájem o ni má Praha, která vlastní většinu budov i pozemků v areálu. Město trvá na bezplatném převodu. Bulovka potřebuje podle studie na investice nejméně dvě miliardy korun.

Čtěte také: Policie začala prošetřovat hospodaření Bulovky