Při vyslovení názvu páté městské části si snad každý vybaví chuchelské závodiště, kde se konají koňské dostihy. Velkolepý projekt SkiPark Chuchle však počítá s tím, že se v zimě areál promění v lyžařské centrum. Na vnitřním okruhu závodiště by měla vyrůst dráha pro běžecké lyžování zhruba v délce jednoho kilometru a šířce šesti metrů. Počítá se s použitím umělého sněhu, který by měl být vyráběn přímo na místě. Trať bude závislá především na klimatických podmínkách, zejména na délce mrazivých dní a teplotách okolo -3 °C. Podle toho se každý den chystá i její strojové upravování, jak pro klasický styl, tak i pro bruslení. V případě dostatečné přírodní sněhové pokrývky může být okruh prodloužen.

Lyžařský areál, který vzniká ve spolupráci Dostihového závodiště Praha-Velká Chuchle, olympijské vítězky Kateřiny Neumannové a Magistrátu hlavního města Prahy, by měl světlo světa spatřit v prosinci. „Když jsme pořádali lyžařské závody v centru Prahy, museli jsme složitě vymýšlet, kam uklidit zbytky sněhu. Vozili jsme je na různá místa a vždy jsme se setkali s pozitivními reakcemi obyvatel městských částí, kteří měli radosti z tak velkého množství sněhu a možnosti si zalyžovat. Inspirovalo mě to k myšlence, že by si i běžní Pražané měli užívat běžeckého lyžování. Dlouho jsem však hledala vhodné město,“ prohlásila na tiskové konferenci mistryně světa Kateřina Neumannová.

Její nadšení však Pražané nesdílejí. Většina dotázaných v naší anketě byla nápadem zaskočena a myslí si, že atmosféru horských vrstevnic nic nenahradí. Málokdo z nich tuší, že historie lyžování v Čechách začala na konci 19. století v centru Prahy, přesněji na Václavském náměstí. Tehdy si jistý Josef Rössler-Ořovský psal do Norska o ceník bruslí a díky jazykovému nedorozumění mu nakonec spolu s bruslemi přišly poštou i první lyže. Lyžování ho dokonce natolik okouzlilo, že založil i první Ski klub v Evropě. „Snažíme o využití závodiště i mimo dostihovou sezónu. Chod areálu by rozhodně neměl ohrozit tréninky koní, takže nedojde ke střetu zájmů,“ řekl Petr Drahoš, ředitel Dostihového závodiště Praha-Velká Chuchle.

Skipark Chuchle by měl v dopoledních hodinách sloužit především organizovaným školním skupinám, odpoledne a o víkendech pak široké veřejnosti. K dispozici má být i půjčovna lyží, občerstvením, parkování nebo lyžařská škola nebo malý kopec pro sjezdové lyžování pro nejmenší. Vstup je zdarma.

PLÁNEK chystaného běžeckého okruhu.
ANKETA: Co si myslíte o projektu SkiParku?

Pavlína Gagaliková, Stodůlky

Jsem tak zaneprázdněna prací, že o tom vůbec nevím. Jinak pro mě osobně to nic neznamená, protože jsem letní člověk. Kdyby se měl otvírat nový aquapark, tak to bych byla nadšená.

Petr Bican, Staré Město
A kde přesně to má vzniknout? Každopádně rád se tam vydám. Baví mě lyžovat, takže si myslím, že je skvělé, že bude v Praze místo, kam se dá vyrazit na běžky. Už se na to těším.

Václav Noda, Vršovice
Vážně tam má něco takového být? Přijde mi, že to je hrozný nápad. Chuchle je odjakživa spojena se závody koní, nikoliv s běžeckým lyžováním. Rozhodně bych si tam nešel zalyžovat. Od toho jsou hory.

Pavel David, Malá Strana
Já jsem v souvislosti s Chuchlí slyšel pouze o koních. V Praze lyžování neuznávám, Přijde mi to jako absolutní nesmysl, aby se tu lyžovalo. Když chci lyžovat, tak jedu na hory, ne do Chuchle.

SOŇA KACEROVSKÁ