„Nemocnost stoupla ve všech věkových kategoriích, nejvyšší byla ve věkové skupině nad 60 let, kde se projevil předchozí vzestup nemocnosti u dětí, které jsou nejčastějším zdrojem infekce v rodině," uvedli hygienici.

Kdy se hovoří o epidemii

Od začátku chřipkové sezony zaznamenali hygienici v Praze 12 případů závažného průběhu chřipky. Jeden pacient skončil minulý týden v nemocnici na jednotce intenzivní péče a bylo evidováno i jedno úmrtí.  „Lze předpokládat, že počet nemocných se ještě minimálně tři až čtyři týdny bude nadále zvyšovat," uvedli hygienici.

O epidemii lze hovořit až v případě, kdy počet pacientů překročí 1600 až 1800 nemocných na sto tisíc obyvatel. Této hranice už dosáhla minulý pátek většina krajů. Hygienici ovšem upozorňují, že nemocných může být více, protože do statistik se dostanou jen lidé, kteří dorazí k lékaři, který podává pravidelná hlášení hygienikům. Některé nemocnice už omezily návštěvy v souvislosti s chřipkovou epidemií. V Praze se to týká pneumologické kliniky nemocnice v Motole.

Hygienici doporučují lidem, aby se vyhýbali místům, kde je větší množství lidí a dodržovali základní pravidla hygieny, jako je smrkání do kapesníků či mytí rukou po jízdě MHD.