V poslední chřipkové sezoně 2017/2018 zemřelo v Praze na toto onemocnění 18 lidí a dalších 48 postihl těžký průběh nemoci. „Oproti sezoně 2014/2015 se jen v Praze počet obětí chřipky zvýšil trojnásobně a počet těžkých komplikovaných případů se více než dvojnásobně,“ konstatoval mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík.

Hygienici proto oslovili významné pražské zaměstnavatele, magistrát, úřady městských částí a zdravotnická zařízení s výzvou, aby se připojili k informační kampani.

Nejlepší doba pro očkování je teď

„Velkou výzvou, kterou jsme si pro letošní i další roky dali, je snaha o zvýšení dosavadní nízké proočkovanosti proti chřipce, která v Česku dosahuje úrovně asi pěti procent. Přitom existují odborné studie, které uvádejí, že nemocnost u jedinců očkovaných proti chřipce je až pětkrát nižší než nemocnost očkováním nechráněných osob,“ uvedl ředitel hygienické stanice hlavního města Jan Jarolímek s tím, že ideální okamžik pro očkování je právě nyní.

„Rizikovým skupinám klientů, které jsou vymezeny zákonem, hradí VZP očkování proti chřipce v plném rozsahu,“ upozornil náměstek ředitele největší zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Mezi rizikové skupiny patří například lidé starší 65 let nebo někteří chronicky nemocní. Ostatní mohou na očkování čerpat u této pojišťovny 150korunový příspěvek, který pokryje necelou polovinu nákladů. Některé pojišťovny mají systém benefitů nastavený tak, že pokryje celou cenu vakcíny, pokud už klient nevyčerpal tento příspěvek na jiné očkování.

Je vakcína na trhu?

Deník ale před několika dny upozornil, že je na domácím trhu nedostatek vakcín proti chřipce s názvem Vaxigrip Tetra. Informaci potvrdili lékaři, lékárníci, hygienici, Státní ústav pro kontrolu léčiv i největší distributor vakcín Avenier. O dva dny později ale obrátili, podle mluvčího pražské hygieny Zbyňka Boublíka se Pražané nemusejí bát, že by se neměli čím dát očkovat. „Vakcín je v Praze dostatek,“ řekl Deníku.

SÚKL k tomu nově uvedl, že lidé mohou využít čtyřvalentní vakcínu Influvac Tetra, která je k dostání a jejíž dodávky by měly být v nejbližší době navýšeny. „Čtyřvalentní vakcína Vaxigrip Tetra bude k dispozici v řádu dnů,“ sdělila mluvčí ústavu Barbora Peterová.

Zaměstnanecký benefit

„Existují organizace, včetně některých zdravotnických zařízení, kde se podařilo nabídnout zaměstnancům očkování zdarma a kde se počet očkovaných postupně zvyšuje,“ doplnil mluvčí Boublík s tím, že příkladem se snaží jít i hygienická stanice. „Našim zaměstnancům nabízíme jako bezplatný benefit očkování proti chřipce a jsem velmi rád, že v loňské sezoně byla proočkovanost našich lidí okolo 30 procent,“ dodal Jarolímek.

Pro vakcínu si lze zajít k praktickému lékaři, do libovolného očkovacího centra, někdy ji nabízejí i smluvní lékaři zaměstnavatelů.

Vážných případů přibývá v celém Česku 

Narůst komplikovaných případů i úmrtí se netýká pouze hlavního města, ale celé republiky. Loni nemoci podlehlo 212 lidí a dalších 433 pacientů muselo být kvůli závažnému průběhu hospitalizováno na odděleních typu ARO či JIP.

„Ve srovnání s obdobím 2014/2015 se počet obětí chřipky v Česku zvýšil skoro pětinásobně a trojnásobně narostly těžké, komplikované průběhy. Statistika je varovná, neúprosná,“ zdůraznil Boublík.

Jak na chřipku?