Hned první pracovní den v novém roce se ordinace praktických lékařů naplnily k prasknutí. Kromě běžných nachlazení se mezi pacienty často objevuje chřipka. „U nás se nejvíce vyskytují suché dráždivé kašle," popisuje praktický lékař z Prahy 6 Cyril Mucha.

Ve své ordinaci ale zaznamenal i nárůst lidí s chřipkou. Střevní potíže se zatím téměř neobjevují. Přecpané čekárny hlásí i řada dalších ordinací. Chřipková sezona je totiž v plném proudu a situace zřejmě bude i horší. Praha se dostala na pokraj epidemie. K jejímu vyhlášení dojde ve chvíli, kdy se počet nemocných pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocných na 100 tisíc lidí. V Praze to vychází přibližně na 20 tisíc pacientů.

V Praze je o 30 procent více nakažených chřipkou 

Zpráva Krajské hygienické stanice, která chřipku v Praze mapuje, hovoří jasně. Před svátky stoupl počet nemocných ošetřených lékařskou pohotovostí na některých místech až o 80 procent. V minulém týdnu se počet navýšil o dalších 30 procent. Vše se navíc patrně zhorší nyní s nástupem dětí do školy a lidí zpět do zaměstnání.

„Domnívám se, že pravý nástup onemocnění teprve přijde, nárůst očekávám v tomto a příštím týdnu," potvrzuje lékař Mucha. Podle pražských hygieniků k epidemii pravděpodobně dojde.

„Lze předpovídat, že epidemie určitě nastane, zda však bude počet nemocných narůstat stejně jako doposud, není možné ale zatím říci," řekla ředitelka Protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Jedním z možných scénářů podle ní může být i aktuální snížení počtu nemocných. Vzestup by tak mohl nastat až koncem ledna.

Pražané lékaře tolik nevyhledávají 

Letošní chřipkové období je odlišné i tím, že přišlo o několik týdnů dříve. „Takový nárůst, který jsme evidovali k 23. prosinci, je obvykle zaznamenán až na přelomu ledna a února," připomněla Jágrová. Jedním z pravděpodobných důvodů, o kterém lékaři hovoří, je počasí.

Vyšší teploty a zejména výkyvy přejí oslabení imunity. V ostatních krajích evidují hygienické stanice často vyšší počty nemocných. To ale neznamená, že jsou obyvatelé hlavního města zdravější. Nakažených je v metropoli daleko více, než ukazují statistiky. „Pražané lékaře nevyhledávají tolik, jako obyvatelé jiných krajů," vysvětlila Jágrová.

Nemocnice hlásí prozatím klid 

Nemocní se povětšinou léčí doma. Kromě jednoho úmrtí týden před Vánoci se prozatím neobjevují vážné komplikace. Což dokazují infekční oddělení velkých pražských nemocnic. Ta hovoří o standardní situaci a relativním klidu.

„Denně vyšetřujeme i přijímáme několik pacientů s podezřením na chřipku, u řady z nich se již chřipka potvrdila," řekl mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Thomayerova nemocnice je na tom stejně. Na Infekčním oddělení Fakultní nemocnice v Motole dokonce v současnosti není hospitalizovaný žádný pacient s chřipkou.

Jaké jsou příznaky a jaká je léčba 

Nemocní na sobě v Praze pozorují klasické příznaky chřipky, jako je horečka, bolesti hlavy, kloubů a celková únava. Doktoři radí varovné příznaky nepodceňovat. Vyhnout se chřipce je pořád ještě možné i díky očkování.

„Stále má smysl se nechat očkovat, je ale třeba to provést co nejdříve, než epidemie propukne," radí doktor Mucha. Ochrana totiž nastává přibližně až za dva týdny, je tedy třeba rozhodnout se rychle. Obecně lékaři doporučují dostatek vitamínů a vyhýbat se místům s vysokou koncentrací nemocných, jako jsou obchodní centra nebo veřejné dopravní prostředky.

Čtěte také: V Praze je asi o 30 procent více pacientů s chřipkou