„Budu důrazně žádat prezidenta, aby zákon nepodepsal a předpokládám, že se k nám připojí i další obce,“ informoval primátor Pavel Bém (ODS). Podle jeho výpočtů by se totiž náklady za zimní údržbu vyšplhaly z dnešních 135 milionů korun na 1,3 miliardy ročně. Praha by navíc musela najmout šest tisíc pracovníků. Stejně jako ostatní velká města však metropole podle jejího vedení tuto částku nemá.
„V době ekonomické krize, kdy jsou již tak rozpočty obcí ohrožené, tuto skutečnost považuji za mimořádně závažnou. Pokud navrhovatelé a obhájci zákona tvrdí, že se pro obce nic nezmění, protože pouze převezmou odpovědnost za případné úrazy na neuklizeném chodníku, je to hloupá lež. Platilo by to jen v případě, kdyby obce chodníky neuklízely a řešily výhradně následné škody, a to si Praha vůči občanům ani návštěvníkům nemůže dovolit,“ nechal se slyšet Bém.
Ti, kdo si mohou mnout ruce, jsou naopak majitelé domů. „Sice se mi nikdy nestalo, že by někdo na chodníku uklouzl a potom po mně vymáhal peníze, ale jsem rád, že už se o něj nebudu muset starat. Přece jen to obnášelo vstávat brzy ráno, aby se lidem nestalo nic při cestě do práce,“ popsal majitel jednoho z domů ve Vršovicích.
Spory mezi majiteli domů a chodci, kteří na náledí před jejich vchodem uklouzli, však nejsou v hlavním městě ojedinělé. Podle advokáta Jana Černého se však ne všechny dostanou před soud. Většina Pražanů se s vlastníky nemovitostí vyrovná mimosoudně.
„Jádro sporu je vždy v důkazu, že poškozený upadl právě před vchodem, který patří konkrétnímu majiteli. Musí si proto ihned zajistit svědky,“ uvedl před časem Černý.