„Vyznění Kaplického návrhu v panoramatu Prahy může být důvodem, pro který památkáři její výstavbu na Letné nepodpoří,“ uvedla pro Deník Kateřina Bečková z Klubu za starou Prahu, která je členkou expertní skupiny památkářů.

Jasná představa

„Nové vizualizace jsme si vyžádali proto, abychom si mohli udělat jasnou představu, jak bude knihovna v kontextu s okolím vypadat,“ upřesnila Bečková. Dosavadní vizualizace podle ní ne vždy odrážely objektivní realitu a nebyly proto důvěryhodné.

Podle dalšího z památkářů expertní skupiny, který si nepřál být jmenován, by mělo být zhotoveno asi dvacet pohledů z blízka i z různých částí Prahy. Na fotografiích by měla být zakreslena v odpovídajícím poměru Kaplického vítězná vize Národní knihovny, aby tak bylo možné posoudit, jak chobotnice ladí s okolní památkovou zónou.

Podle Bečkové se v médiích objevily různé koláže, grafy a vizualizace vítězného návrhu Jana Kaplického. „Ty ale byly mnohdy zkreslující. Kromě toho, že návrhu neodpovídaly barevně, byly některé i v neodpovídajícím měřítku,“ dodala Kateřina Bečková.

Na vizualizace v médiích si stěžoval i autor chobotnice Jan Kaplický, podle kterého některé vyznívaly jako příliš mohutné. Odpůrci však namítají, že naproti tomu vizualizace zhotovené Kaplickým byly naopak menší oproti plánovanému projektu.

Stavba bude vyšší

„Můžu jednoznačně tvrdit, že stavba Kaplického knihovny bude ve skutečnosti vyšší, než jak bylo prezentováno autorem,“ řekl Deníku architekt Radek Martíšek. Ten před časem nechal na vlastní náklady vystoupat na Letné do výšky plánované knihovny (zhruba 50 metrů) horkovzdušný balon, který pak z různých pohledů v Praze nafotil. „Na základě tohoto pokusu můžu říci, že Kaplického perspektivy z různých pohledů Prahy jsou značně zkreslené,“ dodal Martíšek s tím, že to může dokázat i nákresy podle předložených plánů. Podle Kateřiny Bečkové má vizualizace vypracovat magistrát hlavního města Prahy. Termín, do kdy se tak má stát, stanoven nebyl. Nicméně pracovní skupina slíbila, že otázku, zda bude Kaplického chobotnice stát na Letné, vyřeší do Vánoc.