Pak-li že by právníci dali zelenou výsledkům soutěže, ze které jako vítěz vzešla dnes už pověstná „chobotnice“ Jana Kaplického, pak už by zásadní otázkou bylo jen to, kde bude stát a kdo výstavbu zaplatí. Zda bude knihovna stát na Letné, tak předpokládá původní Kaplického návrh je teď vrukou expertní skupiny památkářů. Právě od nich se problémy obecně očekávaly, ale zdá se, že nemusí být nepřekonatelné. „Ta stavba může být naprosto kontrastní vůči všemu, ale přesto to nemusí znamenat, že je to špatně,“ uvedla pro Deník členka expertní komise památkářů Kateřina Bečková. „Že ta knihovna vstupuje do panoramatu Prahy, že je netypická, nesourodá, to nemusíme posuzovat, to všichni víme, otázkou je, nakolik je to přijatelné,“ upřesnila Bečková.

Sřešením kde bude knihovna stát pak jde ruku vruce další úkol pro pracovní skupinu Národní knihovna, a to zanesení „chobotnice“ do územního plánu. Zde už byl zastupitelstvem vysloven souhlas a tak po definování kde bude knihovna stát jsou maximálním horizontem všech schvalovacích procesů dva roky. Plynulost závisí na pražské ODS, která má vměstském zastupitelstvu většinu.

Mnohem vážnějším úskalím pro knihovnu se ale jeví otázka financování stavby, kterou by měla taktéž definovat expertní skupina. „To bude věc nesmírně drahá, uvědomte si, že když se před lety tvořilo zadání, počítalo se spůldruhou miliardou korun, dnes se hovoří o třech až pěti miliardách korun,“ upozornil Deník kritik projektu architekt Radek Martišek stím, že kopravdu fundovanému odhadu je třeba znát dokonale projekt zpohledu rozpočtářů. Ovšem rozpočtář vpracovní skupině Národní knihovna nesedí ani jeden.

Vtuto chvíli je stran financí jasné jedině to, že ministerstvo kultury pro letošní rok nepočítá s žádnými penězi na stavbu nové budovy Národní knihovny. Není ani jasné, zda stát chce peníze na knihovnu vůbec dát. Nicméně generální ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek trvá na svém: „Stavět by se mělo někdy vroce 2009 nebo 2010.“