Ateliér HŠH architekti, který se umístil jako třetí, tak neuspěl ani s druhým podnětem. Přesto se nevzdává a podal ke stejnému úřadu třetí stížnost. „Pokud bude úřad na svém stanovisku trvat i nadále, znamenalo by to bezprecedentní stav, kdy je možné čerpat státní prostředky způsobem právně nepřezkoumatelným,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Hradečný.

Kvůli dění okolo knihovny se včera večer primátor Pavel Bém (ODS) narychlo vracel z Mosky a nešetřil ostrými slovy. „Vracím se kvůli nesmyslné kampani kolem Kaplického chobotnice a hloupým a arogantním výrokům pana architekta,“ odtextoval mobilem z Ruska Deníku.

Bém, podle kterého Kaplického chobotnice na Letnou nepatří, nebyl vždy jejím kritikem. V den vyhlášení vítěze architektonické soutěže se radoval a označil Kaplického návrh za odvážný, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. „Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení,“ řekl tehdy Bém. Včera ale v sms zprávě napsal: „Od začátku jsem říkal, že chobotnici na Letnou ne.“

Bém se po svém návratu chystá vedení města informovat o skutečnosti, že premiér Mirek Topolánek (ODS) prý jednoznačně potvrdil, že na Kaplického knihovnu stát nemápeníze.

 

Na návrh Kaplického si brousí zuby další města

Úvahy o zrušení Kaplického projektu jsou nešťastné. Na tento krok totiž čekají další země, které by rády projekt realizovaly u sebe. Uvádějí to představitelé Národní knihovny (NK) v reakci na prohlášení vedení města, že by bylo možné vyhlásit další soutěž na novou budovu knihovny.

Ve světě ji cení

„Tato chobotnice je ve světě vysoce ceněna, některá mezinárodní ocenění již dostala a jiná se chystají,“ sdělila ředitelka novodobých fondů a služeb Národní knihovny (NK) Bohdana Stoklasová, která se zúčastnila nedávné konference za účasti 160 ředitelů knihoven z různých kontinentů.

„Knihovna je předmětem jejich velkého obdivu. Někteří z nich pečlivě monitorují dění u nás a čekají, až naši politici vítězný návrh smetou, a pak ho s velkou chutí realizují u sebe,“ uvedla Stoklasová.

Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka musí padnout definitivní rozhodnutí do začátku roku 2008, jinak bude mít knihovna za pět let velký problém. „Pokud to budeme protahovat, tak se začne opakovat situace z počátku 90. let, kdy jsme měli nezpracované knihy v krabicích nebo přepravkách, a nebudeme je moci půjčovat čtenářům,“ sdělil Ježek.

Stát peníze nedá?

Primátor Pavel Bém si zdržení projektu dokáže představit. „Raději podstoupím tato rizika, než bych si dopřál ten pochybný luxus, že město uspěchaně odkývá tak důležitý a nákladný projekt k neprospěchu jemu samotnému i všem Pražanům,“ napsal Bém ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Karty jsou rozdány tak, že ohledně Letné může Národní knihovnu Praha držet v šachu. Dokud totiž nemá knihovna na pozemky kupní smlouvu ani smlouvu o smlouvě budoucí, nejenže nemůže stavbu realizovat, ale ani projekt dále rozpracovat. Zastánci stavby v posledních dnech připomínají původní kladné stanovisko představitelů města ke stavbě na Letné. Místo na Letné totiž před rokem téměř jednohlasně odsouhlasilo zastupitelstvo.

„Navrhovaná budova však zasahuje na Letné i na pozemky, jejichž prodej městské zastupitelstvo pro tyto účely neschvalovalo. Stavět na nich by navíc bylo v rozporu s platným územním plánem,“ vysvětlil náhlou změnu postoje primátorův náměstek Pavel Klega.

Vše je tedy zatím na mrtvém bodě. Ředitel Ježek vyzývá Pavla Béma k jednání. „Ministr kultury nás navštívil a nechal si detailně vysvětlit provoz knihovny na Letné. Něco podobného očekáváme i od pana primátora,“ pokračoval Ježek. Ten se k tomu nechystá. „To už mám za sebou,“ reagoval Bém.

(puc,eis)

 

 

Chobotnice: spor o panorama města

Občanská sdružení i někteří architekti ostře kritizují výroky představitelů pražské ODS, podle nichž knihovna poškodí panoráma Prahy. „V uplynulých letech jsme byli svědky projektů, které Prahu skutečně poškodily. Když šlo o nákupní centra nebo kancelářské komplexy, ODS nikdy neprotestovala. Hlasitý odpor politiků vyvolala až stavba knihovny, která je na rozdíl od předchozích komerčních staveb symbolem kultury a vzdělanosti,“ řekl včera Tomáš Cach ze sdružení Auto*Mat.

Praha nereguluje novou výstavbu

Jádrem problému podle občanských sdružení je, že Praha nemá vizi svého rozvoje. „Výroky představitelů ODS na adresu knihovny ilustrují bezkoncepčnost vedení města,“ řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika. Podle obou sdružení navíc Praha argumentuje narušením panoramatu města ve chvíli, kdy podporuje výstavbu výškových domů na Pankráci. Podle architekta Zdeňka Lukeše zůstalo zpracování vize v Praze na půli cesty. A to ve chvíli, kdy se připravují velké projekty, jakými je například nový fotbalový stadion Sparty.

„V Praze by se jako v jiných vyspělých zemích mělo dělat strategické plánování, na kterém se podílejí také občané. To znamená, že by se lidé neměli dozvídat od úředníků nebo zastupitelů, že někde bude stát něco, co si vůbec nepřejí,“ řekl Deníku Lukeš.

Podle něj Praha na plánu začala pracovat v 90. letech, později však práce na strategickém plánu přerušila.

„Je tu nevůle zpracovat velké koncepční materiály, protože při nich se musejí řešit různé souvislosti,“ uvedl architekt a bývalý primátor hlavního města Jan Kasl. Podle něj však absence vize Letné za spory o knihovnu nestojí. „Není to otázka koncepce, protože místo je územním plánem po desetiletí určeno pro kulturní zařízení.“

Zásah do panoramatu?

Oba architekti se pak shodují, že argument o zásahu do panoramatu Prahy je u Kaplického knihovny lichý. „Zasahování do panoramatu je naprostý nesmysl. Dobře víme, že knihovna nebude z centra Prahy vidět,“ sdělil Zdeněk Lukeš.

„Diskuse o zasahování do panoramatu je účelová. Kdyby někdo chtěl chránit pražské panoráma, musel by to dělat ve všech polohách,“ řekl Jan Kasl.

Podle vedoucího odboru památkové péče Jana Kněžínka, který byl náhradníkem primátora Pavla Béma v porotě vybírající návrh knihovny, studie Letné Praze chybí a chyběla i v době, kdy proběhla soutěž na Národní knihovnu.

Paralely mezi Letnou a Pankrácí ale odmítá. „Pankrác je na rozdíl od Letné regulována tím, že na ní již stojí dva výškové domy, v roce 1998 navíc byly stanoveny vzdálenosti výškových domů od Vyšehradu, vytyčena Pražské památkové rezervace a výška budov,“ uvedl Kněžínek.

V tuto chvíli se podle něj na plánu revitalizace Letné již pracuje.

(hav)