VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o chobotnici graduje

PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se včera už podruhé odmítl zabývat výběrovým řízením na novou budovu Národní knihovny v Praze, které vyhrál Jan Kaplický.

16.10.2007
SDÍLEJ:

Jan KaplickýFoto: Milan Jaroš

Ateliér HŠH architekti, který se umístil jako třetí, tak neuspěl ani s druhým podnětem. Přesto se nevzdává a podal ke stejnému úřadu třetí stížnost. „Pokud bude úřad na svém stanovisku trvat i nadále, znamenalo by to bezprecedentní stav, kdy je možné čerpat státní prostředky způsobem právně nepřezkoumatelným,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Hradečný.

Kvůli dění okolo knihovny se včera večer primátor Pavel Bém (ODS) narychlo vracel z Mosky a nešetřil ostrými slovy. „Vracím se kvůli nesmyslné kampani kolem Kaplického chobotnice a hloupým a arogantním výrokům pana architekta,“ odtextoval mobilem z Ruska Deníku.

Bém, podle kterého Kaplického chobotnice na Letnou nepatří, nebyl vždy jejím kritikem. V den vyhlášení vítěze architektonické soutěže se radoval a označil Kaplického návrh za odvážný, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. „Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení,“ řekl tehdy Bém. Včera ale v sms zprávě napsal: „Od začátku jsem říkal, že chobotnici na Letnou ne.“

Bém se po svém návratu chystá vedení města informovat o skutečnosti, že premiér Mirek Topolánek (ODS) prý jednoznačně potvrdil, že na Kaplického knihovnu stát nemápeníze.

 

Na návrh Kaplického si brousí zuby další města

Úvahy o zrušení Kaplického projektu jsou nešťastné. Na tento krok totiž čekají další země, které by rády projekt realizovaly u sebe. Uvádějí to představitelé Národní knihovny (NK) v reakci na prohlášení vedení města, že by bylo možné vyhlásit další soutěž na novou budovu knihovny.

Ve světě ji cení

„Tato chobotnice je ve světě vysoce ceněna, některá mezinárodní ocenění již dostala a jiná se chystají,“ sdělila ředitelka novodobých fondů a služeb Národní knihovny (NK) Bohdana Stoklasová, která se zúčastnila nedávné konference za účasti 160 ředitelů knihoven z různých kontinentů.

„Knihovna je předmětem jejich velkého obdivu. Někteří z nich pečlivě monitorují dění u nás a čekají, až naši politici vítězný návrh smetou, a pak ho s velkou chutí realizují u sebe,“ uvedla Stoklasová.

Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka musí padnout definitivní rozhodnutí do začátku roku 2008, jinak bude mít knihovna za pět let velký problém. „Pokud to budeme protahovat, tak se začne opakovat situace z počátku 90. let, kdy jsme měli nezpracované knihy v krabicích nebo přepravkách, a nebudeme je moci půjčovat čtenářům,“ sdělil Ježek.

Stát peníze nedá?

Primátor Pavel Bém si zdržení projektu dokáže představit. „Raději podstoupím tato rizika, než bych si dopřál ten pochybný luxus, že město uspěchaně odkývá tak důležitý a nákladný projekt k neprospěchu jemu samotnému i všem Pražanům,“ napsal Bém ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Karty jsou rozdány tak, že ohledně Letné může Národní knihovnu Praha držet v šachu. Dokud totiž nemá knihovna na pozemky kupní smlouvu ani smlouvu o smlouvě budoucí, nejenže nemůže stavbu realizovat, ale ani projekt dále rozpracovat. Zastánci stavby v posledních dnech připomínají původní kladné stanovisko představitelů města ke stavbě na Letné. Místo na Letné totiž před rokem téměř jednohlasně odsouhlasilo zastupitelstvo.

„Navrhovaná budova však zasahuje na Letné i na pozemky, jejichž prodej městské zastupitelstvo pro tyto účely neschvalovalo. Stavět na nich by navíc bylo v rozporu s platným územním plánem,“ vysvětlil náhlou změnu postoje primátorův náměstek Pavel Klega.

Vše je tedy zatím na mrtvém bodě. Ředitel Ježek vyzývá Pavla Béma k jednání. „Ministr kultury nás navštívil a nechal si detailně vysvětlit provoz knihovny na Letné. Něco podobného očekáváme i od pana primátora,“ pokračoval Ježek. Ten se k tomu nechystá. „To už mám za sebou,“ reagoval Bém.

(puc,eis)

 

 

Chobotnice: spor o panorama města

Občanská sdružení i někteří architekti ostře kritizují výroky představitelů pražské ODS, podle nichž knihovna poškodí panoráma Prahy. „V uplynulých letech jsme byli svědky projektů, které Prahu skutečně poškodily. Když šlo o nákupní centra nebo kancelářské komplexy, ODS nikdy neprotestovala. Hlasitý odpor politiků vyvolala až stavba knihovny, která je na rozdíl od předchozích komerčních staveb symbolem kultury a vzdělanosti,“ řekl včera Tomáš Cach ze sdružení Auto*Mat.

Praha nereguluje novou výstavbu

Jádrem problému podle občanských sdružení je, že Praha nemá vizi svého rozvoje. „Výroky představitelů ODS na adresu knihovny ilustrují bezkoncepčnost vedení města,“ řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika. Podle obou sdružení navíc Praha argumentuje narušením panoramatu města ve chvíli, kdy podporuje výstavbu výškových domů na Pankráci. Podle architekta Zdeňka Lukeše zůstalo zpracování vize v Praze na půli cesty. A to ve chvíli, kdy se připravují velké projekty, jakými je například nový fotbalový stadion Sparty.

„V Praze by se jako v jiných vyspělých zemích mělo dělat strategické plánování, na kterém se podílejí také občané. To znamená, že by se lidé neměli dozvídat od úředníků nebo zastupitelů, že někde bude stát něco, co si vůbec nepřejí,“ řekl Deníku Lukeš.

Podle něj Praha na plánu začala pracovat v 90. letech, později však práce na strategickém plánu přerušila.

„Je tu nevůle zpracovat velké koncepční materiály, protože při nich se musejí řešit různé souvislosti,“ uvedl architekt a bývalý primátor hlavního města Jan Kasl. Podle něj však absence vize Letné za spory o knihovnu nestojí. „Není to otázka koncepce, protože místo je územním plánem po desetiletí určeno pro kulturní zařízení.“

Zásah do panoramatu?

Oba architekti se pak shodují, že argument o zásahu do panoramatu Prahy je u Kaplického knihovny lichý. „Zasahování do panoramatu je naprostý nesmysl. Dobře víme, že knihovna nebude z centra Prahy vidět,“ sdělil Zdeněk Lukeš.

„Diskuse o zasahování do panoramatu je účelová. Kdyby někdo chtěl chránit pražské panoráma, musel by to dělat ve všech polohách,“ řekl Jan Kasl.

Podle vedoucího odboru památkové péče Jana Kněžínka, který byl náhradníkem primátora Pavla Béma v porotě vybírající návrh knihovny, studie Letné Praze chybí a chyběla i v době, kdy proběhla soutěž na Národní knihovnu.

Paralely mezi Letnou a Pankrácí ale odmítá. „Pankrác je na rozdíl od Letné regulována tím, že na ní již stojí dva výškové domy, v roce 1998 navíc byly stanoveny vzdálenosti výškových domů od Vyšehradu, vytyčena Pražské památkové rezervace a výška budov,“ uvedl Kněžínek.

V tuto chvíli se podle něj na plánu revitalizace Letné již pracuje.

(hav)

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč

Technici a laboranti v biologických a příbuzných oborech (kromě zdravotnických) Vedoucí kontrolní analytické laboratoře. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Mikrobiologické stanovení hotových kosmetických produktů, materiálu, tekutin, " Evidence, tvorba mikrobiologických protokolů, " Koordinace při přípravě vzorků, " Dodržování standartu GMP, " Vedení teamu kontrolní analytické laboratoře , " Tvorba a vývoj receptur impregnačních tekutin, " Registrace nových výrobků na CPNP, , Požadavky:, " SŠ / VŠ vzdělání chemického směru, " Znalosti mikrobiologie pro kosmetické výrobky, " Nutnost praxe v mikrobiologii, " spolehlivost, pečlivost, svědomitost, " nutná znalost anglického nebo německého jazyka, " rychlost, zručnost, samostatnost, " čistý trestní rejstřík, " řidičský průkaz sk.B. Pracoviště: Wet wipes international s.r.o.001, 252 64 Velké Přílepy. Informace: Petra Nováková, +420 315 636 014.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 800 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Hospodaření s majetkem v účetnictví I. odboru Hospodaření s majetkem státu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18800 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče:, , vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, právní nebo ekonomický obor výhodou, znalost zákona č. 219/2000 Sb., orientace v ostatních právních předpisech týkajících se předmětné oblasti výhodou, zkušenosti se správou majetku výhodou, znalost práce s PC (MS Office, internet, ASPI) , adaptabilita ve vnitřních informačních systémech Úřadu, samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , komplexní zajišťování majetkové správy (nabývání, pronájmu, prodeje a jiných forem dispozice s tímto majetkem, spolupráce s příslušným katastrálním pracovištěm, komunikace s fyzickými osobami) na území hlavního města Prahy dle zákona č. 219/2000 Sb.. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Inženýři projektanti, konstruktéři v ostatních oborech Projektant sprinklerového SHZ. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Pekařská č.p. 621/7,155 00 Praha 5, kontakt: Egyházi Jana, tel.: 225 988 986, e-mail: j.egyhazi@tpicr.cz, Náplň práce:, Projekční práce je zaměřena na:, - externí projekty pro projekční kanceláře (od stavebního povolení až po realizační dokumentaci), - podporu pro oddělení servisu a pro malé zakázky, - podporu realizace (koordinace a změny v průběhu realizace), - podporu pro nabídky (optimalizace řešení, dimenzování), V rámci projektování klasických vodních SHZ bude projektant získávat zkušenosti zejména v:, - zatřídění provozu a výběru vhodného řešení, - volbě komponentů, rozmístění sprinklerů, - projektování potrubní sítě, - dimenzování zdroje vody, čerpadel, hydraulický propočet, Předpoklady pro výkon práce:, - VŠ technické vzdělání (zejména fakulta stavební nebo strojní), - nebo SŠ vzdělání s praxí v projekci, - dobrá znalost práce s AutoCAD, - středně pokročilá znalost anglického jazyka (projekční nástroje jsou v Aj), - řidičský průkaz skupiny B, - výhodou znalost standardů z oblasti požární ochrany, Podmínky pro výkon práce:, - moderní kanceláře v Praze, u metra Nové Butovice , - vybavení potřebné pro výkon práce (hardware, software) , - vzdělávání pro udržení a případný rozvoj kvalifikace, - zázemí stabilní firmy, - benefity, stravenky, týden dovolené navíc, atd.. Pracoviště: Tpi česká republika s.r.o.-002, Pekařská, č.p. 621, 155 00 Praha 515. Informace: Jana Egyházi, +420 225 988 986.

Cestovní ruch a hotelnictví - Noční recepční 115 Kč

Do ***hotelu v Praze 1 přijmeme sympatického kolegu nebo kolegyni na pozici noční recepční. Směny od 19 do 7 hod. Požadujeme příjemné vystupování, znalost AJ, další jazyk výhodou, znalost práce na PC. V recepci používáme hotelový systém Hores - rádi zaučíme. Nabízíme možnost HPP nebo jako dlouhodobou brigádu, např. pro studenty. V případě HPP jsou samozřejmostí příplatky za noční služby, svátky a práci o víkendu. Plat 115 Kč/hodina


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.
2 10

Ubraňte se násilníkům, učí seniory odborníci

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT