VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o chobotnici graduje

PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se včera už podruhé odmítl zabývat výběrovým řízením na novou budovu Národní knihovny v Praze, které vyhrál Jan Kaplický.

16.10.2007
SDÍLEJ:

Jan KaplickýFoto: Milan Jaroš

Ateliér HŠH architekti, který se umístil jako třetí, tak neuspěl ani s druhým podnětem. Přesto se nevzdává a podal ke stejnému úřadu třetí stížnost. „Pokud bude úřad na svém stanovisku trvat i nadále, znamenalo by to bezprecedentní stav, kdy je možné čerpat státní prostředky způsobem právně nepřezkoumatelným,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Hradečný.

Kvůli dění okolo knihovny se včera večer primátor Pavel Bém (ODS) narychlo vracel z Mosky a nešetřil ostrými slovy. „Vracím se kvůli nesmyslné kampani kolem Kaplického chobotnice a hloupým a arogantním výrokům pana architekta,“ odtextoval mobilem z Ruska Deníku.

Bém, podle kterého Kaplického chobotnice na Letnou nepatří, nebyl vždy jejím kritikem. V den vyhlášení vítěze architektonické soutěže se radoval a označil Kaplického návrh za odvážný, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. „Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení,“ řekl tehdy Bém. Včera ale v sms zprávě napsal: „Od začátku jsem říkal, že chobotnici na Letnou ne.“

Bém se po svém návratu chystá vedení města informovat o skutečnosti, že premiér Mirek Topolánek (ODS) prý jednoznačně potvrdil, že na Kaplického knihovnu stát nemápeníze.

 

Na návrh Kaplického si brousí zuby další města

Úvahy o zrušení Kaplického projektu jsou nešťastné. Na tento krok totiž čekají další země, které by rády projekt realizovaly u sebe. Uvádějí to představitelé Národní knihovny (NK) v reakci na prohlášení vedení města, že by bylo možné vyhlásit další soutěž na novou budovu knihovny.

Ve světě ji cení

„Tato chobotnice je ve světě vysoce ceněna, některá mezinárodní ocenění již dostala a jiná se chystají,“ sdělila ředitelka novodobých fondů a služeb Národní knihovny (NK) Bohdana Stoklasová, která se zúčastnila nedávné konference za účasti 160 ředitelů knihoven z různých kontinentů.

„Knihovna je předmětem jejich velkého obdivu. Někteří z nich pečlivě monitorují dění u nás a čekají, až naši politici vítězný návrh smetou, a pak ho s velkou chutí realizují u sebe,“ uvedla Stoklasová.

Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka musí padnout definitivní rozhodnutí do začátku roku 2008, jinak bude mít knihovna za pět let velký problém. „Pokud to budeme protahovat, tak se začne opakovat situace z počátku 90. let, kdy jsme měli nezpracované knihy v krabicích nebo přepravkách, a nebudeme je moci půjčovat čtenářům,“ sdělil Ježek.

Stát peníze nedá?

Primátor Pavel Bém si zdržení projektu dokáže představit. „Raději podstoupím tato rizika, než bych si dopřál ten pochybný luxus, že město uspěchaně odkývá tak důležitý a nákladný projekt k neprospěchu jemu samotnému i všem Pražanům,“ napsal Bém ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Karty jsou rozdány tak, že ohledně Letné může Národní knihovnu Praha držet v šachu. Dokud totiž nemá knihovna na pozemky kupní smlouvu ani smlouvu o smlouvě budoucí, nejenže nemůže stavbu realizovat, ale ani projekt dále rozpracovat. Zastánci stavby v posledních dnech připomínají původní kladné stanovisko představitelů města ke stavbě na Letné. Místo na Letné totiž před rokem téměř jednohlasně odsouhlasilo zastupitelstvo.

„Navrhovaná budova však zasahuje na Letné i na pozemky, jejichž prodej městské zastupitelstvo pro tyto účely neschvalovalo. Stavět na nich by navíc bylo v rozporu s platným územním plánem,“ vysvětlil náhlou změnu postoje primátorův náměstek Pavel Klega.

Vše je tedy zatím na mrtvém bodě. Ředitel Ježek vyzývá Pavla Béma k jednání. „Ministr kultury nás navštívil a nechal si detailně vysvětlit provoz knihovny na Letné. Něco podobného očekáváme i od pana primátora,“ pokračoval Ježek. Ten se k tomu nechystá. „To už mám za sebou,“ reagoval Bém.

(puc,eis)

 

 

Chobotnice: spor o panorama města

Občanská sdružení i někteří architekti ostře kritizují výroky představitelů pražské ODS, podle nichž knihovna poškodí panoráma Prahy. „V uplynulých letech jsme byli svědky projektů, které Prahu skutečně poškodily. Když šlo o nákupní centra nebo kancelářské komplexy, ODS nikdy neprotestovala. Hlasitý odpor politiků vyvolala až stavba knihovny, která je na rozdíl od předchozích komerčních staveb symbolem kultury a vzdělanosti,“ řekl včera Tomáš Cach ze sdružení Auto*Mat.

Praha nereguluje novou výstavbu

Jádrem problému podle občanských sdružení je, že Praha nemá vizi svého rozvoje. „Výroky představitelů ODS na adresu knihovny ilustrují bezkoncepčnost vedení města,“ řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika. Podle obou sdružení navíc Praha argumentuje narušením panoramatu města ve chvíli, kdy podporuje výstavbu výškových domů na Pankráci. Podle architekta Zdeňka Lukeše zůstalo zpracování vize v Praze na půli cesty. A to ve chvíli, kdy se připravují velké projekty, jakými je například nový fotbalový stadion Sparty.

„V Praze by se jako v jiných vyspělých zemích mělo dělat strategické plánování, na kterém se podílejí také občané. To znamená, že by se lidé neměli dozvídat od úředníků nebo zastupitelů, že někde bude stát něco, co si vůbec nepřejí,“ řekl Deníku Lukeš.

Podle něj Praha na plánu začala pracovat v 90. letech, později však práce na strategickém plánu přerušila.

„Je tu nevůle zpracovat velké koncepční materiály, protože při nich se musejí řešit různé souvislosti,“ uvedl architekt a bývalý primátor hlavního města Jan Kasl. Podle něj však absence vize Letné za spory o knihovnu nestojí. „Není to otázka koncepce, protože místo je územním plánem po desetiletí určeno pro kulturní zařízení.“

Zásah do panoramatu?

Oba architekti se pak shodují, že argument o zásahu do panoramatu Prahy je u Kaplického knihovny lichý. „Zasahování do panoramatu je naprostý nesmysl. Dobře víme, že knihovna nebude z centra Prahy vidět,“ sdělil Zdeněk Lukeš.

„Diskuse o zasahování do panoramatu je účelová. Kdyby někdo chtěl chránit pražské panoráma, musel by to dělat ve všech polohách,“ řekl Jan Kasl.

Podle vedoucího odboru památkové péče Jana Kněžínka, který byl náhradníkem primátora Pavla Béma v porotě vybírající návrh knihovny, studie Letné Praze chybí a chyběla i v době, kdy proběhla soutěž na Národní knihovnu.

Paralely mezi Letnou a Pankrácí ale odmítá. „Pankrác je na rozdíl od Letné regulována tím, že na ní již stojí dva výškové domy, v roce 1998 navíc byly stanoveny vzdálenosti výškových domů od Vyšehradu, vytyčena Pražské památkové rezervace a výška budov,“ uvedl Kněžínek.

V tuto chvíli se podle něj na plánu revitalizace Letné již pracuje.

(hav)

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 450 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Pracovní místo inspektor/ka kontroly nelegálního zaměstnávání. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Kladenská č.p. 103/105,160 00 Praha 6, kontakt: Švorcová Martina Ing., e-mail: martina.svorcova@suip.cz, Bližší informace naleznete na http://www.suip.cz/volna-mista-1/oznameni-o-vyhlaseni-vyberoveho-rizeni-na-obsazeni-pracovniho-mista-inspektor-ka-kontroly-nelegalniho-zamestnavani-oblastniho-inspektoratu-pro-hlavni-mesto-prahu/ podání přihlášky je do 17. 8. 2017 včetně.. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce 002, Na dlouhém lánu, č.p. 508, 160 00 Praha 6. Informace: Jana Konečná, .

Gastronomie - Přijmeme kuchaře/ku 35 000 Kč

Restaurace U Břízy na Starém Spořilově, ul. Jižní IX přijme zkušeného a spolehlivého kuchaře který naší restauraci posune opět o kus ke gastronomické dokonalosti. Své CV posílejte na michalbriza@quick.cz,nebo volejte na tel. viz níže

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.

Právo - Právo Právník 22 160 Kč

Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení referent - právní auditor oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (např. zákona č. 219/2000 Sb., zákona č. 201/2002 Sb., aj.) , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , , charakt. místa: , , zabezpečuje metodiku v oblasti právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska a vyjádření pro potřeby GŘ a náměstků, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
8

Praha 5 letos prodá 330 svých bytů, potom plánuje nákup nových

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT