Kontroverzní rozměry Kaplického návrhu Národní knihovny si můžete prohlédnout zde.

„Ve skutečnosti však půjde o stavbu 48 metrů vysokou, převyšující vše v okolí,“ řekl Deníku architekt Radek Martišek, který před časem nechal na Letné do výše uvažované knihovny vystoupat horkovzdušný balón.

Nepřehlédnutelná dominanta

Ten pak nafotil z různých částí Prahy, aby bylo patrné, odkud bude případná chobotnice vidět a nakolik bude korespondovat s památkovou zónou, na jejíž hranici by měla na Letné stát. „Myslím si, že není pochyb o tom, že půjde o nepřehlédnutelnou dominantu. Na horizontu je Pražský hrad, Kramářova vila, ovšem je na památkářích, jak stavbu posoudí,“ konstatoval Martišek.

Do dalších akcí se Martišek nyní raději nepouští. „Byl jsem upozorněn jednou známou advokátní kanceláří, že budu žalován, když budu například na nákresech vítězného projektu prezentovat jeho nedostatky,“ řekl Deníku.

Nové vizualizace projektu

Právě pohled památkářů je nyní ten, který by mohl projektu Národní knihovny na Letné zlomit vaz. Jejich expertní skupina při pracovním týmu Národní knihovna, který má posoudit realizovatelnost výstavby chobotnice na Letné, si vyžádala nové vizualizace projektu. „Nové vizualizace bude zpracovávat magistrát a vyžádali jsme si je proto, abychom si mohli udělat jasnou představu, jak bude knihovna v kontextu s okolím vypadat,“ uvedla členka skupiny památkářů Kateřina Bečková. Deníku potvrdila, že právě tento aspekt může být rozhodující pro zamítavé stanovisko památkářů vůči Kaplického chobotnici na Letné. Stavba by totiž měla ležet přímo na hranici památkové zóny.

Projde-li i tak chobotnice do dalšího kola, čeká ji hledání finančních prostředků. Jak už ale dříve uvedl premiér Mirek Topolánek, není pro vládu knihovna v současnosti prioritou. Ovšem bez peněz ze státního rozpočtu se případná výstavba neobejde. Knihovna totiž přijde podle odhadů na tři, ale možná až na pět miliard korun.

Budova zelené barvy má mít pět pater, která jsou z velké části v podzemí, její výška je 48 metrů. Knihovna má sloužit pro deset milionů svazků. Měla by v ní být kavárna, restaurace, studovny, knihkupectví a víceúčelový sál. Podle původního harmonogramu měla budova být hotova v září 2011.

Architekti podávají žalobu

Praha- Architektonická a projekční kancelář HŠH architekti totiž chce nyní žalobou docílit toho, aby soud posoudil činnost poroty, která vybrala jako vítězný projekt Kaplického chobotnici. „Jde nám o to, aby nezávislá instituce posoudila regulérnost soutěže,“ řekl Deníku architekt Tomáš Hradečný z kanceláře HŠH, která se se svým návrhem umístila na třetím místě.

Mezinárodní unie architektů (UIA), která už dříve potvrdila, že podmínky soutěže byly dodrženy, není podle Hradečného objektivní. „To byl subjekt, který byl vlastně u celé soutěže a byl za ní ze strany Národní knihovny placen, protože pro ni vytvářel servis,“ konstatoval Hradečný. Minulý týden ovšem expertní skupina právníků začleněná do pracovního týmu Národní knihovna konstatovala, že mezinárodní architektonická soutěž, z níž jako vítěz vyšla Kaplického chobotnice, proběhla v souladu s právem. „Prakticky se tak vítězný projekt může stát podkladem pro zadání veřejné zakázky,“ uvedl tehdy Deníku předseda expertní skupiny.

O žalobě ovšem uvažoval i sám Kaplický. Ten ovšem chtěl zažalovat pražský magistrát, pokud stavbu neprosadí. Několik dní nato byl sestaven pracovní tým právníků, architektů a památkářů, který má rozhodnout, zda Kaplického vítězný návrh bude stát na Letné. (ova)