Devětadvacátého listopadu představí architekt Jan Kaplický svůj kontroverzní projekt Národní knihovny pražským zastupitelům.Ve čtvrtekse na tom na svém jednání dohodl tým s pracovním názvem Národní knihovna, který má Kaplického „chobotnici“ posoudit z různých aspektů a do Vánoc vyhodnotit, zda knihovna na Letné bude.

„Knihovna na Letné bude. Možná bude o půl metru nižší, možná širší,“ uvedl Kaplický po jednání pracovního týmu, v jehož předsednictvu sedí. Doplnil, že na prezentaci před zastupiteli se těší a považuje ji za úspěch včerejšího jednání. Víc ovšem celou situaci komentovat nechtěl. „Ne, opravdu nemůžu mluvit. Ne proto, že bych nesměl. Ta situace je delikátní a myslím, že medializace neprospívá věci,“ řekl Deníku.

Velký problém?

Architektovo přesvědčení ale zpochybnil primátor Pavel Bém. Podle něj je problém knihovny příliš velký, než aby byl bagatelizován. „Do otázky ano a ne, nebo ano, nebo ne právě teď, v této chvíli. Proto jsme vytvořili expertní skupinu. Čili počkejme,“ prohlásil doslova. Podle kritiků projektu navíc Kaplický svým prohlášením, že knihovna bude možná o půl metru nižší či širší, dává posměšně najevo: „Nehnu s knihovnou a svými požadavky ani o píď.“

Nejde přitom jen o to, zda knihovnu na Letné ano, či ne. Otazníků je podle kritiků celá řada – od regulérnosti soutěže přes umístění stavby, její výšku nebo barvu či samotné řešení po technické stránce. Nesouhlasné hlasy na adresu „chobotnice“ zaznívají skepticky i k personálnímu složení pracovního týmu tvořeného expertními skupinami právníků, architektů a památkářů. „Nechci předjímat a vynášet nějaké rozhodné soudy, ale je pravda, že mnozí považují dosazené členy týmu za přinejmenším přátelsky nakloněné Kaplického projektu,“ uvedl pro Deník architekt Radek Martišek, který v uplynulých týdnech sám položil ke knihovně řadu odborných otazníků. Poukázal i na obrovskou finanční náročnost realizace stavby. V současnosti se odhady pohybují mezi třemi až pěti miliardami korun.

V minulých dnech začaly pracovat expertní skupiny architektů, památkářů a právníků. „Jak architekti, tak památkáři požádali o názor právníků, kteří se mají vyjádřit k průběhu architektonické soutěže a dalším možnostem využití jejích výsledků,“ uvádí oficiální tisková zpráva. Pracovní tým se proto včera dohodl, že skupina právníků představí svou práci členům zbývajících expertních skupin.

Členům pracovní skupiny se včera dostaly do rukou výsledky průzkumu agentury STEM, podle nichž se o dění okolo zamýšlené stavby knihovny zajímají tři čtvrtiny lidí. Jen polovině se vítězný návrh Jana Kaplického líbí. Třetina českých občanů je pro umístění budovy podle tohoto návrhu na Letné a v Praze je pro 39 procent dotázaných. Další jednání pracovní skupiny by mělo proběhnout 28. listopadu. Z něj už je veřejnosti slibován první zásadní výstup.

Co může knihovnu potopit?

KOMISE se na ničem neshodne. Čtyřicetičlenná komise, která má rozsoudit sporné momenty, je příliš velká na to, aby se mohla dobrat jednoznačného výsledku.

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ bude zpochybněna. Podle zadání mezinárodní soutěže na novou knihovnu neměl být knižní fond pod zemí. Kaplického návrh s tím ale počítá. Část architektů se proto obrátila – ovšem neúspěšně – na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Včera oslovili prezidenta, premiéra a předsedy sněmovny a Senátu s podnětem, že úřad nevykládá zákon správně.

PRÁVNÍCI nevymyslí, jak budovu přemístit. Pokud se nepodaří najít způsob, jak využít výsledky soutěže na jiném pozemku (a jde i o přesun o pár metrů), musela by se vyhlásit úplně nová. „Naši právníci si přemístění bez vypsání soutěže nedokážou představit,“ uvedla před časem Bohdana Stoklasová z Národní knihovny.

PENÍZE na stavbu nebudou. Ve státním rozpočtu jsou na knihovnu připraveny dvě miliardy korun. Jenže bude stát tři, nebo dokonce pět miliard. „Diskuse o takovém navýšení je teprve před námi,“ uvedl premiér Topolánek, který stavbu nepovažuje za prioritu.

ZASTUPITELSTVO – jeho odpor přetrvá. Členové pražského zastupitelstva za ODS se zatím vyjadřovali proti knihovně. Právě na nich ovšem záleží potřebné změny územního plánu.