„Budeme například jednat se starosty Chicaga a Washingtonu a propagovat Prahu jako atraktivní turistický cíl,“ říká primátor Pavel Bém. Ten je vedoucím politické delegace, ve které ho doplní i jeho náměstkyně Markéta Reedová, radní Radovan Šteiner a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Opozice s "výletem" nesouhlasí

Kromě politických debat probíhají v Chicagu i četná kulturní vystoupení českých umělců. David Černý například nainstaluje sochu a vystoupí i David Koller či Ondřej Havelka a Melody Makers. Masivní účast politiků a umělců v zámoří kritizují opoziční zastupitelé. „Pro politiky je to bezesporu pěkný výlet, pro daňové poplatníky ale poněkud nákladný. A turisty takováto akce rozhodně výrazně nepřitáhne. Myslím, že ani v samotném Chicagu účast pražského primátora mnoho lidí nezaregistruje,“ tvrdí zastupitel Jiří Witzany (SNK-ED). Přitom právě ke zvýšení turistického ruchu má podle představitelů města celá prezentace přispět.

„Praha v Chicagu budí mimořádný zájem, návštěvnost je velká a jsem přesvědčen, že se to odrazí i v návštěvnosti našeho hlavního města,“ říká primátor Bém. Dále než magistrát je dnes zřejmě ve spolupráci s Chicagem Praha 6. Starosta této městské části Tomáš Chalupa navštívil americké město již několikrát. „Už jsme úspěšně spolupracovali při vypracování našeho programu proti sprejerům. A oblastí, ve kterých se můžeme Chicagem inspirovat, je víc. Například chci navštívit tamní centrum tísňového volání, které je nejmodernější na světě, nebo jednat o možnosti studentských výměn,“ říká Chalupa.