„Některým z nás povinné očkování znemožňuje pokračovat ve studiu. Nejsme proti očkování, ale jsme pro zachování jeho dobrovolnosti. Jsme přesvědčeni, že každý z nás má právo si o svém zdraví rozhodnout sám. Odmítáme, aby tohle právo bylo občanům České republiky upíráno,“ píše iniciativa ve svém prohlášení.

Povinnost nechat se očkovat do 1. března se týká kromě vybraných profesí a seniorů i mediků, studentů zdravotních škol nebo těch, kteří se připravují na práci v sociálních službách „Je neuvěřitelné, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který tak hlasitě a expresivně ubezpečoval občany o dobrovolnosti očkování, takto změnil svůj postoj,” prohlásila jedna z mluvčích iniciativy Aneta Hlinčíková.

Narážela tak na projev tehdy ještě opozičního poslance ve Sněmovně. „V tom zákonu je velmi správné, že to očkování je nepovinné. Kdyby bylo povinné, tak budu první, který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před tuto sněmovnu a nepustím sem ministra,“ řekl tehdy Válek ve sněmovně. I proto se několik účastníků demonstrace svléklo do půli těla.

Ministr zdravotnictví nejspíše okruh lidí bude chtít zúžit, není však jisté, že půjde zrovna například o studenty zdravotnických a sociálních oborů.

Spolu se studenty demonstrovala i iniciativa Chcípl pes a další odmítači očkování a vládních nařízení ohledně koronaviru. Podívat se přišel i miliardář Karel Janeček. Celé akce se zúčastnilo několik set lidí.