Pražané začínají objevovat jednu z výhod vlastnictví elektromobilu nebo hybridního vozu. V zónách placeného stání mohou výrazně ušetřit. Podle ceníku města mohou hybridy a elektromobily parkovat na modrých a fialových stáních zdarma. Podmínkou je registrace a uhrazení stokorunového poplatku.

Ilustrační foto.
Praha 4 spustila parkovací zóny

Pro domácí i přespolní

Oproti jiným typům vozů tak jde o výrazné zvýhodnění. Například v Praze 1 stojí rezidenty parkovací oprávnění pro jedno auto 1200 korun. Pokud ale chce někdo oprávnění na rok a není rezidentem, zaplatí 36 tisíc korun. U dalších městských částí jsou částky podobné.

„Zvýhodněním elektromobilů a hybridních vozidel se snažíme bojovat proti znečištění ovzduší,“ vysvětlil mluvčí Prahy Vít Hofman. Možnost parkování za stovku pro hybridy platí jen u modelů s výkonem do 135 kW a těch, které lze provozovat i čistě na elektřinu.

Ilustrační foto.
V Jankovcově vznikne nové parkoviště

U ekologických vozů je pak lhostejné, zda chce o parkování zažádat rezident či kdokoli jiný. Jedinou „překážkou“ je fakt, že registraci je možné provést pouze na jediném místě v Praze v kanceláři v budově magistrátu ve Škodově paláci. Možnosti parkování za symbolický poplatek sto korun ročně využili už majitelé 995 elektromobilů a 535 hybridů. Podmínkou je jen zajít na radnici a zaplatit ho.

Zájem navíc roste. Ještě nedávno byla registrace na počkání, teď vyřízení trvá kolem dvou týdnů. Stejný trend pak vykazují prodeje vozů s těmito pohony na území celé České republiky. Podle Svazu dovozců automobilů se elektrovozů a hybridů v roce 2016 u nás prodaly necelé dva tisíce. Již loni to pak bylo více než 3200. Letošní prodeje zatím naznačují, že by prodeje mohly jít v meziročním srovnání o třetinu nahoru.

Letiště Václava Havla Praha.
Vyprodáno. Na Ruzyni docházejí místa na parkování, navíc podraží

Většímu rozšíření pomáhá i čím dál větší nabídka a rozmach dobíjecích stanic. „Na trhu v České republice již téměř 50 typů e-vozidel, některá z nich atakují dojezdovou vzdálenost 500 km čistě na elektřinu. Pokrok v této oblasti za posledních pár let je nezpochybnitelný,“ říká Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

Automobilky a prodejci vozů začínají možnosti parkovat s výraznými slevami využívat ve svých kampaních. „Zákazníci se o parkování zdarma hodně zajímají. Začíná to i ovlivňovat jejich rozhodování, jaké auto si pořídit. Zvýhodnění je zajímavé zejména pro firmy, které tak mohou ušetřit desítky tisíc korun ročně,“ řekla mluvčí Toyoty Jitka Kořánová.

Karta Lítačka. Ilustrační foto.
Lítačka v mobilu i volné parkování. Golemio pomůže Praze stát se chytrým městem

Norové s tím už přestali

Parkování zdarma či za symbolický poplatek pro elektromobily a hybridy je či bylo běžné v řadě jiných zemích, jde v podstatě o nepřímou dotaci, která má pomoci snížit rozdíly mezi levnějším autem se spalovacím motorem a čistější technologií. Někde už s touto motivací skončili: například v Norsku se prodává už tolik elektromobilů, že řada měst tuto výhodu zrušila. V Praze to zatím podle aktuálních informací není na pořadu dne, i když se dá očekávat, že rostoucí obliba elektromobilů bude způsobovat výpadky v příjmech z prodeje parkovacích karet či oprávnění.

Parkovací zóny.
Parkovací zóny v Praze nefungují. Problém má dokonce čtvrtina rezidentů