Dvůr Jinonického zámečku, který je chráněnou kulturní památkou, pochází ze 17. století. V historické části zámečku se v červenci usídlí archeologové, kteří zde budou provádět výzkum. V sousedství zámečku pak zase začne výstavba sedmi velkorysých řadových rodinných domů a dvou velkoplošných bytů.

O bydlení v této lokalitě je veliký zájem. Ještě před začátkem výstavby první fáze projektu Jinonický dvůr developer prodal již třetinu všech domů a bytů. Stavba dotvoří historický genius loci tohoto místa a současně s rekonstrukcí hlavní budovy Jinonického zámečku obnoví historické prostorové uspořádání nejstarších prostor pražských Jinonic.

"Na místě se dříve nacházela hospodářská budova uzavírající horní dvůr Jinonického zámečku. Nová výstavba tak svým tvaroslovím navazuje na hlavní budovu a zároveň rekonstruuje zámeček v jeho původním půdorysu. Díky tomu může celý objekt a jeho vnitřní prostor vyniknout ve své původní kráse," uvedl architekt Michal Šourek ze studia MS Architekti, které stojí za návrhem obnovy Jinonického zámečku.

V připravované první fázi tak vzniknou v prostorách bývalého hospodářského stavení dva velkoplošné mezonetové byty a sedm jedinečných rodinných domů, které budou díky společnému podzemnímu podlaží s garážemi a sklepy na katastru vedené jako bytové jednotky. Budoucí obyvatelé rodinných domů budou mít k dispozici tři podlaží domu o podlahové ploše přesahující 200 metrů čtverečních.

Majitelé budou moci využívat i předzahrádku, která je koncipována tak, aby jim poskytovala dostatek soukromí a prostoru. Bonusem jsou také historické sklepy, které sloužily v 19. století místnímu pivovaru a které mohou být díky stálé teplotě a vlhkosti využity například jako sklepy vinné.

"Při návrhu tohoto výjimečného bydlení jsme od začátku dbali na to, aby svým majitelům poskytoval vysokou míru soukromí a aby se zde cítili opravdu jako doma. Obyvatelé tak budou mít k dispozici podzemní parkoviště s přímým vstupem do svých domovů, díky čemuž můžeme z areálu vytvořit uzavřenou oázu klidu a bezpečí," vysvětlil Jaroslav Vondřička, partner a ředitel developerské společnosti V Invest.