Padající omítka, rez a špína. Množství objektů na Výstavišti je dnes v zuboženém stavu. Některé už z bezpečnostních důvodů nejsou ani v provozu. Příští rok by však Pražané měli vidět první zřetelné výsledky chystaných oprav.

Alespoň to tvrdí vedení hlavního města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). „V první fázi chceme realizovat projekty, které už máme připravené a pomohou nám celý prostor zkultivovat a vrátit ho lidem," říká primátorka.

Výstaviště se více propojí se Stromovkou

V roce 2017 by měla začít oprava Lapidária a Maroldova panoramatu. Na opravu vstupní brány vypíše hlavní město ještě v zimě architektonickou soutěž. Nově pak vznikne griloviště nebo bikrosová dráha, v odpočinkové zóně se pak lidé mohou těšit na nový přírodní biotop i park soch nebo vodních her. Část Výstaviště, která je nejblíže řece a je plná zeleně, se vrátí sousední Stromovce. Zbytek se pak ještě v příštím roce propojí s parkem třemi branami, které zlepší prostupnost.

Obnova celého areálu je rozdělena do tří fází. Po té první, která se uskuteční v příštím roce, budou na řadě projekty realizovatelné do tří let. Sem například patří rekonstrukce Křižíkovy fontány.

Rada schválila vypsání soutěže 

Výhledově pak město počítá i s přestavbou velké sportovní haly nebo výstavbou repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Ve druhém případě by ale mělo do dvou let dojít alespoň k provizornímu řešení.

„Rada schválila vypsání architektonické soutěže na zastřešení levého křídla. Chceme, aby budova měla důstojnou podobu i do doby, než se začne se stavbou repliky," vysvětluje pražský radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Kdy dojde k rekonstrukci, není jisté 

Praha také řeší otázku budoucnosti divadla Spirála, které je už od povodní v roce 2002 nepřístupné a postupně chátrá. Po dohodě s odbornou veřejností ale došlo k rozhodnutí, že se tento kulturní prostor oproti předchozím úvahám bourat nebude.

Kdy ale dojde k samotné rekonstrukci, není zatím jasné. Optimismus vedení magistrátu při obnově areálu nesdílí předseda opozičního klubu TOP 09 Václav Novotný.

close Pražské výstaviště. Plánek. info Zdroj: Redakce zoom_in

Plány kopírují koncepci předešlé reprezentace 

„Jsem rád, že si současná rada města po dvou letech konečně všimla, že má Výstaviště. Do této doby absolutně nic nečinila, přestože měla od svých předchůdců vše připravené pro nutnou rekonstrukci," myslí si.

Plány, které ve středu primátorka představila, podle Novotného v podstatě kopírují koncepci, kterou předešlá reprezentace magistrátu pod vedením právě TOP 09 už v roce 2014 zanechala.

„Přestože o věci nyní začali mluvit, jsme zvědaví, jestli začnou také konat, neboť nejsou jednotní například v dostavbě křídla Průmyslového paláce," tvrdí Novotný.

Čtěte také: Praha opraví vstupní bránu Výstaviště a vytvoří griloviště