Desítky opuštěných domů hyzdí srdce pražské památkové rezervace. Úřady však nemohou vlastníkům nařídit celkovou rekonstrukci, hrozby desetitisícových pokut jsou navíc směšné.

Procházka po centru metropole může být pro Pražana ituristu nepříjemným překvapením. Vedle precizně opravených a udržovaných historických památek tu narazí na nemalé množství chátrajících domů. „Těch případů je vsoučasnosti tolik, že je ani všechny nemůžeme sledovat,“ potvrzuje jednatel Klubu za starou Prahu Richard Biegel.

Ani grant nepomůže

Jen Praha 1má na svém seznamu přes tři desítky ruin, městská část se ovšem rozhodla seznam aktualizovat, takže není vyloučené, že se jejich počet rozšíří. Radnice se rozhodla obrátit dopisem na vlastníky domů, aby získala informace, kdy a jak budou situaci řešit. „Výsledek včetně odpovědí vlastníků bychom chtěli znát vpolovině roku,“ uvedl starosta první městské části PetrHejma.

Problém je vtom, že majitelé domů nemají povinnost osvých záměrech město informovat. Negativní zkušenost spodobnou akcí mají na památkovém odboru magistrátu, kde před časem provedli podobné dotazování. „Slušně jsme vlastníky takových domů požádali, ať se vyjádří, co sdomem zamýšlejí, dokonce jsme jim nabízeli itu možnost, že mohou požádat ogrant. Nevedlo to kničemu, nejspíš to pro ně nebylo zajímavé,“ uvedla architektka Anna Zídková zpamátkového odboru magistrátu.

Ostuda v Kaprovce

Jeden příklad za všechny. Při procházce od Staroměstského náměstí kRudolfinu lze jen těžko nevidět zubožený dům Na Kocandě na rohu Křižovnické a Kaprovy ulice. Jména na zvoncích dávno nahradila rez, místo nájemníků se ze střechy nad hlavou radují jen holubi. Přes deset let vdomě nikdo nebydlí. „Majitel se snažil změnit funkci domu zbytové na nebytovou, což jsme zamítli,“ informovala vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 1Jaromíra Eismannová. Společnost Stars Invest, vlastněná podle obchodního rejstříku Izraelci, chtěla vyšší zisk, který by ji oproti bytům pronájem kanceláří či obchodních ploch přinesl. Tak je tomu vřadě podobných případů.

Kopravám úřad nedonutí

Když přišli památkáři na smluvenou prohlídku domu, majitel se divil, že chtějí dovnitř a nepřinesl klíče. Když se akce napodruhé povedla, byli památkáři nuceni požádat oodstranění vad. Do domu zatékalo, stav střechy byl nebezpečný pro kolemjdoucí. Vlastník opatření splnil, předchozí stotisícovou pokutu za nepovolené úpravy po čase rovněž zaplatil. „My můžeme vždy uložit jen konkrétní opatření. Aby dům nepadal lidem na hlavu, nezatékalo tam nebo tam neměli přístup bezdomovci,“ tvrdí vedoucí oddělení architektů památkového odboru magistrátu Ivana Síbrtová. „Vlastníka ovšem nemůžeme donutit ktomu, aby dům opravil,“ dodává vzápětí.

Sankce, které má město kdispozici, jsou přitom pro vlastníky mnohdy velmi zanedbatelné. Fyzické osobě mohou památkáři uložit za nesplnění uloženého opatření 10tisíc korun, právnické osobě pak nejvýš 100tisíc korun pokuty. Do parlamentu by se přitom ještě letos měla dostat novela památkového zákona, která by zvyšovala horní hranici postihu na dvacetinásobek. „To by konečně mohla být pádnější hrozba,“ míní Zídková.