Sedmidomí v historickém jádru metropole získalo nového domácího. Filozofická fakulta se domluvila s magistrátem na zápůjčce. „Neplatíme momentálně žádný nájem, prostor máme zapůjčený na šest měsíců," okomentovala mluvčí fakulty Ina Píšová. Šestiměsíční lhůta má za úkol ověřit, zdali bude mít navrhovaný koncept využití úspěch.

Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Univerzita Karlova měla v hodnocení VŠ nejvíce nejvyšších známek

UK má za úkol naplnit prostor akcemi pro veřejnost 

Cílem dohody mezi univerzitou a magistrátem je také mimo jiné nalákat do centra města více lidí. Vedení metropole tak chce zabránit tomu, aby se z historické části města stal turistický skanzen plný historicky cenných a krásných, ale zároveň prázdných budov.

Univerzita Karlova jako jeden z nejstarších obyvatel této části města tak má za úkol naplnit prostor akcemi pro veřejnost. „Ve smysluplném využívání prázdných prostor, které jsou v majetku města, je obrovský potenciál. Projekt, jako je tento, dokáže totiž oživit celou lokalitu, ale zároveň propojit akademiky, studenty a umělce s veřejností," uvedla před nedávnem primátorka Adriana Krnáčová.

Prostor pro všechny

Poprvé se budovy otevřou v rámci tzv. Týdne diverzity, a to od 10. do 13. dubna. Budova se zaplní workshopy, přednáškami, výstavami a dalšími akcemi. Nahlédnout do objektu tak bude moct široká veřejnost. „Výuku tam přesunovat nebudeme, chceme prostor otevřít veřejnosti," vysvětlila Píšová. Na Týden diverzity tak v květnu navážou další programy. Univerzita tak spolu s magistrátem vytvoří prostor propojující svět akademiků a dalších obyvatel i návštěvníků Prahy.

Jak to bude s budovou dál, se ukáže za půl roku. Ve hře je dlouhodobá zápůjčka či pronájem. „Na koupi nemá univerzita prostředky, rádi bychom ale pokračovali v našem modelu provozu," uvedla Píšová. Otázkou dalších let je pak také nezbytná rekonstrukce, doposud proběhly jen minimální úpravy tak, aby objekt mohl plnit požadovanou funkci. „Bude třeba teprve zjistit, kolik by rekonstrukce stála, doufám, že se opravy postupně podaří," připomněla Krnáčová.

Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Univerzita Karlova zřídila krizový mail pro studenty v zahraničí


Rozsáhlý areál vlastní řadu let metropole, dlouhodobě pro něj však nemá využití. Univerzita Karlova už jeden objekt v Hybernské ulici vlastní, a sice Šporkův palác, další pak v nedaleké Celetné ulici. Filozofická fakulta se navíc už řadu let potýká s kapacitními potížemi. Obdobný projekt magistrát chystá také v tzv. radničních domech na Staroměstském náměstí. Tam by mělo vzniknout Pražské kreativní centrum.

Zleva Zuzana Patáková, Zuzana Ptáčková a Veronika Dulíková.
Tři studentky převzaly Bolzanovu cenu za významné vědecké práce

Týden diverzity• akci pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy pod záštitou magistrátu
• festival se uskuteční od 10. do 13. dubna v objektu v Hybernské ulici 4, ve Šporkově paláci či v hlavní budově fakulty na náměstí Jana Palacha
• tématem je Město a emoce
• v rámci programu se uskuteční přednášky, workshopy, debaty, promítání či komentované procházky
• vstup na akci je zdarma