„ČEZ se po prozkoumání všech možností rozhodl postupovat formou veřejné soutěže o nejvýhodnější nabídku. Termín podávání nabídek byl již jednou prodloužen z října na začátek prosince. Zájemci tak mají možnost podat nabídku už téměř půl roku a není důvod, proč tuto lhůtu opět posouvat," uvedl Gazdík. Podle něj platí, že soutěž je otevřena všem zájemcům, kteří dodrží pravidla výběrového řízení.

Transakce je prý zaměřena jen na movité

„Iniciativa Moje Písnice byla o této možnosti informována již před několika měsíci. Zatím se však její zástupci do výběrového řízení nepřihlásili a z jejich veřejných prohlášení jsme nezaznamenali žádnou ochotu tak učinit," doplnil Gazdík. Informace o zájemcích ČEZ neposkytuje. Podle deníku E15 mají zájem podnikatelé Pavel Tykač a Václav Skala.

Podle mluvčího iniciativy Moje Písnice Ondřeje Václavíka není model prodeje nastaven tak, aby umožnil nájemníkům nebo městským částem ucházet se o svoje byty za spravedlivou cenu. „Celá transakce je zaměřena výhradně na zámožné investory s velkým základním kapitálem, kteří jsou schopní a ochotní jednat rychle. O lidi a sociální stabilizaci vůbec nejde," uvedl Václavík.

Praha by Libuši půjčila peníze 

ČEZ k posunutí termínu vyzvalo i ministerstvo financí, které ČEZ zastupuje ze strany státu jako hlavního akcionáře. „S těmi nájemníky jsem se samozřejmě setkal. Je to záležitost ČEZ, koaliční strany tam mají své zástupce v dozorčí radě. Není to naše kompetence. My jsme apelovali na ČEZ, aby soutěž odložil a mohli se zúčastnit i ti nájemníci, kteří mají zájem," sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Pražští zastupitelé by měli problém prodeje písnických bytů projednat na svém čtvrtečním zasedání. Radní v úterý vyzvali Libuš, pod kterou Písnice spadá, aby se do soutěže přihlásila. Odhadovaná cena je 1,2 miliardy Kč, Libuš má ale roční rozpočet 40 milionů. Praha by jí proto peníze půjčila. Město v uplynulých týdnech pracovalo i s variantou, že by polostátní firma prodej zastavila a změnila jeho způsob. ČEZ to však opět odmítl.

Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno označil za nejrozumnější řešení to, aby do veřejné soutěže vstoupilo hlavní město. Při interpelacích také citoval údaje od ministra Babiše, který napsal, že ČEZ zvolil nikoli netransparentní postup a že při prodeji celého bytového portfolia lze očekávat maximalizaci zisku.

Soubor panelových domů s celkem 36 vchody tvoří větší část malého sídliště, které se nachází těsně u budoucí stanice metra D Písnice. Součástí je rovněž dvacítka nebytových prostorů. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Dále jde o bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10.

Čtěte také: Písnice může skončit stejně jako byty OKD, tvrdí právníci