Při útocích v centru Londýna v sobotu večer zahynulo sedm lidí, v pěti nemocnicích v Londýně bylo hospitalizováno 48 lidí. Řadu dalších lidí s drobnými zraněními ošetřili zdravotníci na místě. Mluvčí ministerstva zahraničí (MZV) Irena Valentová ráno ČTK sdělila, že nemůže vyloučit, že by mezi oběťmi či zraněnými byli nějací Češi. Identifikace těl může trvat hodiny.

"Po událostech v Londýně jsou bezpečnostní složky v kontaktu se zahraničními partnery. V tuto chvíli nemáme informaci, že by se útok týkal ČR. Upřímnou soustrast všem pozůstalým," napsal Chovanec. V České televizi pak řekl, že zatím nebude žádat o svolání Bezpečnostní rady státu.

Ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák obětí londýnského útoku lituje a na twitteru vyjádřil soustrast pozůstalým. "Prezident samozřejmě kondoluje do Londýna též," podotkl Jindrák, podle kterého je proti teroru nutné bojovat všemi prostředky. "Ty jsou komplexní, nikoli emocionální a jednoduché," dodal.

Prezident republiky kondoloval britské královně
Vaše Veličenstvo,
s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o dvou útocích v Londýně, na London Bridge a Borough Market, které si vyžádaly oběti na životech a mnoho zraněných.
Je mi nesmírně líto, že je Vaše vlast krátce po teroristickém útoku v Manchesteru vystavena další strašlivé zkoušce. Velká Británie však v této nelehké době ukázala světu odvahu a připravenost, jejímž důkazem je mimo jiné profesionální zásah ozbrojených složek i klid a odhodlání britských občanů. Jsem přesvědčen, že nemáme jinou volbu, než proti terorismu tvrdě bojovat, a v tomto boji je Česká republika plně Vaším spojencem.
Vaše Veličenstvo, chtěl bych Vás ujistit, že jsme v této těžké chvíli myšlenkami s Vámi. Dovolte mi, abych vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám oběti.
S úctou
Miloš Zeman
prezident České republiky

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) je zbabělými teroristickými útoky v Londýně znechucen. "Policie zasáhla rychle. S terorismem se musí bojovat-klíčová zůstává prevence," uvedl na twitteru. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) musí být pokračující útoky na bezbranné civilisty ve Velké Británii tvrdě potrestány. "Pro takové činy není omluvy," napsal.

"Další teror, tentokrát v Londýně. Odporné, co říct víc? Všechna čest bleskovým reakcím britských složek," uvedl prezidentský kandidát a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Útok se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Na Londýnském mostě nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Policie všechny tři útočníky zabila.

České velvyslanectví v Londýně důrazně vyzývá turisty, aby se vyhnuli oblastem London Bridge a Borough Market. Policie oblasti uzavřela, zasahují zdravotní a bezpečnostní složky. Londýnská metropolitní policie zřídila kancelář a telefonickou linku, na kterou se mohou obracet lidé obávající se v souvislosti s teroristickým útokem v Londýně o své blízké: 0800 096 1233 a +44(0)20 7158 0197, uvedlo ne svých stránkách MZV.

Chovanec: Zatím není důvod svolávat Bezpečnostní radu státu
Kvůli útokům v Londýně zatím není důvod svolávat Bezpečnostní radu státu. V České televizi to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Není ani třeba měnit stupeň teroristické hrozby v Česku, který je na čísle jedna. Obě tajné služby nyní pracují na získávání informací a zatím není podle Chovance nutné, aby se zpravodajské skupiny sešly. S jejich zástupci ministr dnes mluvil. Velvyslanec ČR v Británii Libor Sečka televizi řekl, že na českém velvyslanectví v Londýně zasedne krizový štáb, který poté vydá další doporučení občanům.

Tajné služby zatím nemají podle Chovance příliš informací. "Pokud dojde k tomu, že by měla být zpravodajská skupina svolána, svolána bude," dodal. "Může se to změnit během dnešního odpoledne," odhadl. Pokud by přišla nějaká varovná informace směrem k České republice, bylo by podle ministra vše rychlejší.

Chovanec stejně jako ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi zraněnými či oběťmi byli Češi. "Stále probíhá identifikace. Doufám, že se to nebude týkat Čechů," dodal.