Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na 5 261. V Turecku zemřelo nejméně 3 549 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20 426 lidí. V Sýrii podle posledních údajů zemřelo nejméně 1602 lidí.

Tým měl být původně nasazený v provincii Hatay, která je od Adany, kde obě skupiny speciálního týmu pro vyhledávání v sutinách v pondělí 6. února v noci přistály, vzdálená zhruba 200 kilometrů. Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp, ale v úterý 7. února ráno uvedl, že působení týmu bylo změněno.

"Tým se bude přesouvat do města Adiyaman, transportovat jej bude turecká armáda pomocí tří letounů CASA, těžké vybavení bude přesunuto pozemní cestou pomocí nákladních vozů," uvedl Popp.

Adiyaman je od letiště v Adaně vzdálený asi 300 kilometrů. Jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný těžký USAR tým, tedy 68 osob. Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, vede Jiří Němčík z Hasičské záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 metrů krychlových a váze 26 tun.

„Jsme v Adiyaman. Jako první mezinárodní tým. Česká republika vyslala na pomoc těžký USAR tým a tímto patří mezi země, které nejrychleji reagovaly. Stavíme tábor a hledáme zasažené budovy. Je jich tam asi 30 %. Čekáme na příjezd nákladního auta s dalším vybavením," sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 

"Na průzkumu ve městě a v kontaktu s místní samosprávou a hasiči je náš team leader s několika členy týmu. Ostatní vyčkávají na příjezd techniky a materiálu pozemní cestou z Adany," informovali v poledne na svém twitterovém účtu hasiči. Na videozáznamu jsou vidět poničené cesty, po kterých hasiči přesouvají potřebnou tehcniku a materiál.